Raksturojums mūsdienās Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas likvidētas cenzūras un komunistiskās ideoloģijas sekas, kļuvuši pieejami informācijas resursi no visas pasaules. Padomju laika masu bibliotēkas nonāca pašvaldību pārziņā. Likvidētas dažādu resoru bibliotēkas, taču kopumā bibliotēku tīkls saglabāts un vienmērīgi pārklāj visu valsti. Bibliotēku darbā sāka izmantot jaunās informācijas tehnoloģijas.
Pēc neatkarības atjaunošanas īstenoti vairāki nozīmīgi projekti.
- Valsts vienotā bibliotēku informācijas sistēma (VVBIS). Tās pamatā projekts “Vienotais Latvijas bibliotēku informācijas tīkls LATLIBNET”, kurā iesaistījās astoņas valsts nozīmes bibliotēkas. VVBIS jeb t. s. Gaismas tīkla projekts attīstīts kā Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) projekta sastāvdaļa, kas nodrošināja informācijas sistēmu ieviešanu visās zinātniskajās, publiskajās un skolu bibliotēkās. Balstoties uz VVBIS, tika piesaistīts Bila un Melindas Geitsu fonda finansējums projektam “Trešais tēva dēls”, kura rezultātā modernizēta publisko bibliotēku informācijas un komunikāciju tehnoloģiju infrastruktūra, ieviests internets, kas iedzīvotājiem pieejams bez maksas.
- LNB jaunā ēka. Integrējot bibliotēkas saturu dažādās norisēs, tā veic ne tikai bibliotēkas pamatfunkcijas, bet darbojas kā universāls kultūras, izglītības un sabiedriskais centrs. 2018. gadā Londonas Grāmatu tirgū LNB saņēma Starptautisko izcilības balvu nominācijā “Gada bibliotēka 2018”. Apbalvojums šādā nominācijā pasniegts pirmoreiz.
- “Latvijas mazās gaismas pilis”. Projekta “Gaismas tīkls” ietekmē 21. gs. sākumā uzbūvēts, rekonstruēts apmēram 100 bibliotēku. Ievērojamākie projekti: Madonas novada bibliotēka (2003), Ventspils Galvenā bibliotēka (GB, 2004) un Pārventas bibliotēka (2009), Preiļu GB (2006), Valmieras Integrētā bibliotēka (2007), Dobeles novada CB (2009), Jaunklidža bibliotēka (2010), Kuldīgas GB (2011), Līvānu novada CB (2011), Cēsu CB (2015), Limbažu GB (2015) un RTU Zinātniskā bibliotēka (ZB, 2015).
- Latvijas Nacionālā digitālā bibliotēka (LNDB). Projekta mērķis − pakāpeniski iesaistot visas kultūras mantojuma institūcijas, izveidot digitalizēto resursu virtuālo kopkrājumu ar vienotu informācijas meklēšanas agregatoru. Projekta 2. posmā izveidotas vairākas digitālās kolekcijas: “Periodika.lv”, “Grāmatu portāls”, “Zudusī Latvija”, “Latvijas vēsturiskie skaņu ieraksti”, “Dziesmu svētki” (“Dziesmu svētku krātuve”) un citas. LNDB attīstību turpina projekts “Kultūras mantojuma satura digitalizācija” (kopš 2016).
- Lasīšanas veicināšanas programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija”, ko LNB īsteno kopš 2001. gada.
Bibliotēkās pieejamas e-grāmatas, pieaug elektronisko resursu izmantojums. Tiek veidota bibliogrāfisko un metadatu infrastruktūra, ietverot informāciju arī par preses publikācijām. Tiek nodrošināta datu kvalitātes kontrole. Liela nozīme bibliotēku attīstībā ir starptautiskai sadarbībai, kas ietver ne vien zināšanu pārnesi, konferenču organizēšanu, publikāciju vai izstāžu apmaiņu, bet arī Latvijas resursu integrāciju lielprojektos, piemēram, Europeana, TEL (The European library), WDL (World Digital library) un citos.
Būtisks mērķis – esošās informācijas infrastruktūras, datu un digitālo resursu pastāvīga attīstīšana un ilgtermiņa pieejamības nodrošināšana.
2014. gadā LNB nodibināta Nacionālās enciklopēdijas redakcija, kuras uzdevums ir izveidot un attīstīt elektronisku enciklopēdiju un valsts simtgadei veltītu iespiestu sējumu. Galvenais uzdevums − panākt šī darba turpinājumu bez terminētiem nosacījumiem.
Visi bibliotēku darba procesi ir pilnībā automatizēti, tos uztur integrētas bibliotēku informācijas sistēmas. Līdztekus analogajām publikācijām bibliotēkās pieaug e-grāmatu, e-žurnālu u. c. e-resursu apjoms un izmantojums. Notiek plaša analogo materiālu digitalizācija, strauji attīstās digitālās bibliotēkas, ko veicina intensīva arhīvu, bibliotēku un muzeju sadarbība.
Valsts bibliotēkas tiek finansētas saskaņā ar “Likuma par budžetu” apropriācijām. Finansiālu atbalstu visu veidu bibliotēkām sniedz Valsts Kultūrkapitāla fonds (VKKF). Akadēmiskās bibliotēkas atbilstoši publiski atvasinātas personas statusam iegūst finansējumu arī no savu augstskolu ieņēmumiem. Publisko bibliotēku finansējumu nodrošina pašvaldības. Arvien nozīmīgāki kļūst Eiropas Savienības un ārvalstu fondi valsts un pašvaldību bibliotēku finansēšanā.
1989. gadā bibliotēku nozarē bija 6 000 nodarbināto. Kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas to skaits strauji samazinājies: 2016. gadā – 3758.
Latvijas bibliotēku darbības normatīvai regulēšanai ir sena priekšvēsture. Jau pirmās Rīgas tipogrāfijas vadītājam Nikolausam Mollīnam (Nicolaus Mollyn) no katra iespieddarba divi eksemplāri bija jānodod RPB. Latvijas grāmatizdevēji bija obligāto eksemplāru likumu jurisdikcijā gan Zviedrijas, gan Krievijas Impērijas pakļautībā, bet eksemplāri ne vienmēr nonāca Latvijas bibliotēkās. Nozari ietekmēja dekrēti par grāmatu, preses iespiešanu un izplatīšanu, kā arī cenzūru. Pēc 1905. gada revolūcijas atviegloti noteikumi bezmaksas publisko bibliotēku veidošanai. Latvijas Republikā 1922. gadā pieņemts “Likums par Valsts bibliotēku” un “Likums par Centrālo grāmatu katalogu” (netika īstenots). Padomju okupācijas periodā spēkā bija Vissavienības lēmumi un standarti. Pēc neatkarības atjaunošanas Latvijas Republikā pieņemti likumi “Par Latvijas Nacionālo bibliotēku” (1992), Bibliotēku likums (1998), Poligrāfisko un citu izdevumu bezmaksas obligāto eksemplāru piegādes likums (1997. gadā; jauns Obligāto eksemplāru likums pieņemts 2006. gadā), Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta īstenošanas likums (2003). Būtiski nozari ietekmē arī Autortiesību likums (2000). Bibliotēku darbu regulē vairāki Ministru kabineta noteikumi.
2016. g. Latvijas bibliotēku sistēmu veidoja LNB, Latvijas Neredzīgo bibliotēka ar septiņām filiālēm, akadēmiskās bibliotēkas (48), speciālās bibliotēkas (31, ieskaitot Saeimas bibliotēku), publiskās bibliotēkas (792), skolu bibliotēkas (793).
Izšķir divus bibliotēku pamattipus: zinātniskās un publiskās bibliotēkas. Saskaņā ar Bibliotēku likumu hierarhiju nosaka arī akreditācijā iegūtais bibliotēkas statuss (valsts nozīmes bibliotēka, reģiona galvenā bibliotēka, vietējās nozīmes bibliotēka). Zinātniskās bibliotēkas: LNB, Saeimas, lielāko augstskolu bibliotēkas: Latvijas Universitātes Bibliotēka un Latvijas Universitātes Akadēmiskā bibliotēka, Rīgas Tehniskās universitātes Zinātniskā bibliotēka, Rīgas Stradiņa universitātes bibliotēka, Latvijas Lauksaimniecības Universitātes Fundamentālā bibliotēka, kā arī lielākā speciālā bibliotēka – Patentu tehniskā bibliotēka.
Publisko bibliotēku sistēmā saglabājusies 20. gs. 60.–70. gadu centralizācijas ietekme. 26 rajonu CB kļuvušas par reģionu galvenajām bibliotēkām, kuras uz pašvaldību līguma pamata noteiktā reģionā vada krājuma un datu apstrādi (kopkatalogu veidošanu), novadpētniecības darbu, konsultatīvo darbu un citus. Centralizētas darbības modelis saglabāts gandrīz visās lielākajās pilsētās, kā arī Līvānu novadā. Dažos novados ekonomisku apsvērumu dēļ atjaunota pilnīga vai daļēja centralizācija. No aptuveni 100 bērnu bibliotēkām puse integrēta reģionu galvenajās bibliotēkās. Atsevišķu nelielu pašvaldību publiskajām bibliotēkām pievienotas vietējo skolu bibliotēkas.
Nozari pārrauga Kultūras ministrijas Bibliotēku un arhīvu nodaļa, Latvijas Bibliotēku padome. Informācijas tehnoloģiju jomā atbalstu sniedz Kultūras informācijas sistēmu centrs. Saskaņā ar likumu “Par Latvijas Nacionālo bibliotēku” daudzus nozarei svarīgus procesus (bibliogrāfisko kontroli, nozares informācijas apkopošanu, saglabāšanu, analīzi, mazpieprasītās literatūras glabāšanu, starptautiskā starpbibliotēku abonementa centra funkcijas u. c.) organizē un vada LNB.