Pēc cara Nikolaja II (Николай II Александрович) atteikšanās no troņa Februāra revolūcijas rezultātā pie varas Krievijā nāca Pagaidu valdība. Neveiksmes Pirmajā pasaules karā, ekonomikas un finanšu sabrukums, pārtikas apgādes problēmas, ekonomisko un sociālo reformu kavēšana mazināja Pagaidu valdības autoritāti. Pēc ģenerāļa Lavra Korņilova (Лавр Георгиевич Корнилов) neveiksmīgā mēģinājuma nodibināt militāru diktatūru (t. s. Korņilova afēra dumpis, 26.08/08.09.–01./14.09.1917.) Pagaidu valdība zaudēja labējo politisko spēku atbalstu. Vienlaikus pieauga lielinieku ietekme vietējās padomēs, sevišķi ietekmīgajā Petrogradas strādnieku un zaldātu deputātu padomē. 12./25.09. par padomes priekšsēdētāju tika ievēlēts lielinieks Ļevs Trockis (Лев Давидович Троцкий).
Ļevs Trockis tiekas ar Sarkanās gvardes karavīriem.
1917. gada rudenī lieliniekiem izdevās izveidot arī opozīciju no kreisajiem radikālajiem politiskajiem spēkiem. Tajā ietilpa lielinieki, sociālisti revolucionāri (t. s. eseri) un anarhisti. 03./16.10.1917. lielinieki un kreisie eseri sāka gatavot Viskrievijas 2. padomju kongresa sasaukšanu, lai pilnībā panāktu varas pārņemšanu padomēs. Pret kongresa rīkošanu kategoriski iebilda mērenie sociālisti. Vladimirs Ļeņins (Владuмир Ильuч Лeнин) ierosināja uzsākt bruņoto apvērsumu pirms kongresa sanākšanas, bet Krievijas Sociāldemokrātiskās strādnieku (boļševiku) partijas (KSDS(b)P) Centrālkomiteja (CK) lēma par šādas rīcības atlikšanu līdz kongresa sākumam. 10./23.10. KSDS(b)P CK pieņēma lēmumu par bruņotās sacelšanās gatavošanu, 16./29.10. CK paplašinātā sastāvā apstiprināja rezolūciju par bruņotās sacelšanās īstenošanu un sacelšanās plānu.
12./25.10. Petrogradas padome izveidoja Kara revolucionāro komiteju (KRK) bruņotā apvērsuma praktiskai sagatavošanai un vadīšanai. Komitejā ietilpa lielinieki, kā arī kreiso eseru un anarhistu pārstāvji. 21.10./03.11. Petrogradas garnizona pulku pārstāvji pauda savu atbalstu Petrogradas padomei. Tas ļāva KRK garnizona vienībās nozīmēt savus komisārus Pagaidu valdības komisāru vietā. KRK rīcībā atradās arī Sarkanās gvardes vienības un Baltijas kara flotes matroži. Pagaidu valdībai lojālas palika tikai atsevišķas karaspēka vienības.