Dzelzs laikmets tiek datēts apmēram no 1200. gada p. m. ē. līdz 340. gadam m. ē., bet Eiropas ziemeļos un Austrumbaltijā līdz 1050.–1200. gadam m. ē.
Terminu “dzelzs laikmets” 1836. gadā ieviesa dāņu arheologs Kristians Jirgensens Tomsens (Christian Jürgensen Thomsen), iedalot arheoloģiskos priekšmetus pēc to izgatavošanas materiāla – akmens, bronzas un dzelzs. 1843. gadā dalījumu trīs laikmetos izstrādāja K. J. Tomsena pēctecis Dānijas Nacionālā muzeja (dāņu Nationalmusset) direktors Jenss Vorso (Jens Jacob Asmussen Worsaae). 1849. gadā J. Vorso darbs tika publicēts angļu valodā un guva plašu ievērību, aizstājot iepriekšējo iedalījumu sabiedrības attīstības pakāpēs – “mežonība”, “barbarisms”, “civilizācija”. Franču arheologs Gabriēls de Mortje (Louis Laurent Gabriel de Mortillet) 1882. gadā iedalīja vēsturi divos lielos periodos – aizvēstures un vēstures (rakstītās vēstures) periodos, aizvēsturi sadalot trīs laikmetos, kurus savukārt sadalīja vairākos atsevišķos periodos, detalizēti izstrādājot akmens laikmeta periodizāciju. Pakāpeniski tika izstrādāts arī dzelzs laikmeta iedalījums un hronoloģija, kas katrā reģionā ir atšķirīga, atkarībā no tā, kad sākas šī perioda rakstītā vēsture. Līdz ar to senās civilizācijas, lai gan pazina dzelzi, parasti netiek uzskatītas par dzelzs laikmeta kultūrām.
Angļu arheologs Entonijs Snodgrāss (Anthony Snodgrass) dzelzs laikmetu pēc dzelzs nozīmes citu materiālu vidū iedalīja trīs stadijās – pirmajā dzelzs bija sastopama reti un no tās izgatavoja greznuma priekšmetus, otrajā no dzelzs izgatavoja atsevišķus darbarīkus un ieročus, bet pārsvarā tika lietoti bronzas rīki, trešajā dzelzs kļuva par galveno materiālu, kamēr krāsainie metāli un cēlmetāli tika izmantoti greznumpriekšmetu izgatavošanai.