AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 24. aprīlī
Daina Bleiere

Latvijas PSR Valsts drošības komiteja

(Комитет государственной безопасности Латвийской ССР), VDK
represīva institūcija (10.04.1954.–24.08.1991.), kas pildīja politiskās policijas funkcijas ar mērķi nodrošināt Latvijas Komunistiskās partijas (LKP) totalitāro varu, padomju politiskās, ekonomiskās un sociālās sistēmas pastāvēšanu un stabilitāti Latvijā

Saistītie šķirkļi

  • Gulags
  • Josifs Staļins
  • Latvijas neatkarības atjaunošana
  • Latvijas PSR Valsts drošības komitejas aģentūras kartotēkas
  • Leonīds Brežņevs
  • Mihails Gorbačovs
  • padomju otrreizējā okupācija Latvijā
  • perestroika
  • PSRS Valsts drošības komiteja
  • staļinisms
  • totalitārisms
"Stūra māja" Brīvības ielā 61. Rīga, 2011. gads.

"Stūra māja" Brīvības ielā 61. Rīga, 2011. gads.

Fotogrāfs Emīls Desjatņikovs. Avots: F/64 Photo Agency.

Satura rādītājs

  • 1.
    Pakļautība
  • 2.
    Iekšējās uzbūves un personālsastāva raksturojums
  • 3.
    Saistība ar citām militārajām un nemilitārajām struktūrām
  • 4.
    Izveidošanās, vēsture. Izmaiņas struktūrā laika gaitā
  • Multivide 8
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Pakļautība
  • 2.
    Iekšējās uzbūves un personālsastāva raksturojums
  • 3.
    Saistība ar citām militārajām un nemilitārajām struktūrām
  • 4.
    Izveidošanās, vēsture. Izmaiņas struktūrā laika gaitā
Pakļautība

10.04.1954. Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas (LPSR) VDK tika izveidota kā koprepublikāniska valsts pārvaldes institūcija. LPSR VDK faktiski bija PSRS VDK filiāle, kuras izdotās instrukcijas un pavēles noteica darba virzienus, štata darbinieku pieņemšanu un atlaišanu. LPSR VDK darbību uzraudzīja PSRS Valsts drošības komitejas (PSRS VDK) Inspektoru pārvaldes 2. daļa, kā arī republikas komitejas priekšsēdētāja pirmais vietnieks (no 1976. gada).

Padomju Savienības komunistiskās partijas Centrālkomitejas (PSKP CK) politika (komitejas uzdevumu, struktūras, štatu noteikšana, vadošo kadru iecelšanas kontrole) tika īstenota caur PSRS VDK. LPSR VDK pienākums bija sistemātiski atskaitīties LKP CK, vissvarīgākajos aģentūras, operatīvajos un izmeklēšanas jautājumos konsultēties ar CK, apgādāt to ar informatīviem un analītiskiem materiāliem. No 1976. gada VDK priekšsēdētājs bija CK biroja locekļa kandidāts. Saikni ar LKP stiprināja arī partijas aparāta darbinieku iepludināšana VDK vadībā.

LPSR IeTK/VDTK/VDM/IeM/VDK vadītāji 1940.–1991. gadā

LPSR IeTK/VDTK/VDM/IeM/VDK vadītāji 1940.–1991. gadā

Iekšējās uzbūves un personālsastāva raksturojums

Latvijas PSR VDK vadīja priekšsēdētājs un tā vietnieki (parasti trīs). Kolektīvas vadības institūcija bija kolēģija, kuru izveidoja 1959. gadā. Tajā ietilpa priekšsēdētājs un viņa vietnieki, svarīgāko daļu vadītāji. Vadības struktūrvienības bija sekretariāts, inspekcija, kadru, finanšu, saimniecības un mobilizācijas daļa. Atsevišķa vienība bija izmeklēšanas izolators (“Stūra mājas” pagrabā).

Komitejas lielākās funkcionālās struktūrvienības bija daļas (skat. tabulu). Lielākās daļas bija sadalītas nodaļās, piemēram, 80. gados 2. daļā bija četras, bet 5. daļā – septiņas nodaļas.

LPSR VDK funkcionālās daļas 1954.–1991. gadā

LPSR VDK funkcionālās daļas 1954.–1991. gadā

Avoti: Bergmanis, A. un I. Zālīte, LPSR VDK politiskās uzraudzības funkcijas 1940–1991. gados, ‘Latvija un latvieši’, II sēj., Rīga, Latvijas Zinātņu akadēmija, 2018, 581. lpp.; Комитет Государственной безопасности СССР - http://shieldandsword.mozohin.ru

VDK struktūrvienības republikas nozīmes pilsētās no 1967. gada sauca par daļām, bet rajonu centros – par nodaļām.

1955. gadā VDK bija 1315 darbinieki, no tiem 919 operatīvie darbinieki. 50. gadu otrajā pusē un 60. gadu pirmajā pusē notika vairākkārtējas štatu samazināšanas, bet turpmākajos gados darbinieku skaits stabilizējās. 80. gados darbinieku kopskaits bija pāri par 1000 cilvēkiem, no tiem 360–400 bija operatīvie darbinieki. Jau no pirmajiem pēckara gadiem latviešiem neuzticējās un viņi bija mazākumā. Pieejamie dati liecina, ka latviešu īpatsvars nekad nepārsniedza 25 %, izņemot tās struktūrvienības, kurās latviešu valodas zināšanas bija svarīgas – 1., 5., kā arī izmeklēšanas daļā.

VDK štata darbinieki pārsvarā bija militārpersonas, kurām bija piešķirtas attiecīgas virsnieku vai apakšvirsnieku pakāpes. Bez militārpersonām bija arī brīvā līguma darbinieki. Darbinieku atlasē svarīgs kritērijs bija paša un radinieku politiskā uzticamība. Visiem štata darbiniekiem bija jābūt vai nu komjauniešiem vai arī partijas biedriem. No 50. gadu vidus tika pieprasīts, lai visiem darbiniekiem būtu vidējā vai augstākā izglītība.

Bez štata darbiniekiem svarīga loma VDK darbībā bija aģentūras aparātam: aģentiem (slepenie informatori), rezidentiem (aģentu grupas vadītāji), kā arī konspiratīvo dzīvokļu turētājiem. Līdz 1952. gadam, kad sākās aģentūras aparāta reorganizācija, pavisam varēja būt 8 000–12 000 aģentu. 1952. gadā tika uzdots samazināt aģentūru 2–3 reizes, un 1953. gadā bija uzskaitīti 4428 aģenti. 1960. gadā aģentu skaits bija samazināts līdz apmēram 2 000. Turpmākajos gados tas atkal pieauga līdz apmēram 7 500 1986. gadā, bet perestroikas laikā atkal samazinājās līdz 4 300–4 500 aģentiem (08.1991.).

Bez aģentūras bija arī t. s. uzticības personas – cilvēki, kuri brīvprātīgi sadarbojās ar VDK kādu konkrētu operatīvu pasākumu veikšanā. Viņiem nebija iekārtotas uzskaites lietas. Ja sadarbība bija ilgstoša, uzticības personu varēja noformēt kā aģentu. Uzticības personu kategorijā nedrīkstēja ieskaitīt uzņēmumu un iestāžu vadītājus, kuriem tāpat “brīvprātīgi” bija VDK darbiniekam jāsniedz pieprasītā informācija.

Saistība ar citām militārajām un nemilitārajām struktūrām

Paralēli LPSR VDK Latvijas teritorijā darbojās arī PSRS VDK tieši pakļautas struktūras – Robežapsardzības karaspēka un PSRS Bruņoto spēku sevišķās daļas, kuras vervēja savu aģentūru. Iespējams, ka šo daļu aģentūras kopskaits ievērojami pārsniedza LPSR VDK aģentūras lielumu. 

PSRS Valsts drošības komitejas robežapsardzības karaspēka Baltijas robežapgabala robežsargi pie Jāņa Fabriciusa pieminekļa Ventspilī Lielās Oktobra sociālistiskās revolūcijas un padomju valsts pastāvēšanas 50 gadadienai veltītā mītiņā. Ventspils, 09.1967.

PSRS Valsts drošības komitejas robežapsardzības karaspēka Baltijas robežapgabala robežsargi pie Jāņa Fabriciusa pieminekļa Ventspilī Lielās Oktobra sociālistiskās revolūcijas un padomju valsts pastāvēšanas 50 gadadienai veltītā mītiņā. Ventspils, 09.1967.

Fotogrāfs Juris Poišs. Avots: Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs.

Galvenajos darbības virzienos VDK aktīvi sadarbojās ar organizācijām, kas bija izveidotas, lai sabiedriskas institūcijas aizsegā īstenotu PSRS politikas un VDK mērķus (1964. gadā izveidotā Latvijas Komiteja sakariem ar tautiešiem ārzemēs), vai arī to darbības sfēra bija saistīta ar VDK uzraudzības mērķa grupām, piemēram, “Intūrists”, Reliģijas lietu pilnvarotā aparāts, ārējo sakaru daļas. Uz šīm iestādēm deleģēja VDK aktīvās rezerves vai arī atvaļinātus virsniekus, kas pildīja iestāžu priekšnieku vai viņu vietnieku amatus, neatklājot savu patieso identitāti.

Lielākajās iestādēs, uzņēmumos, augstākajās mācību iestādēs VDK pārraudzībā pastāvēja t. s. 1. daļas, kas nodarbojās ar slepenības režīma nodrošināšanu. To personāls ne vienmēr bija komitejas štata darbinieki, nereti tie bija pensionējušies VDK vai Iekšlietu ministrijas (IeM) virsnieki, kas tika noformēti kā VDK ārštata operatīvie darbinieki. Šādi ārštata darbinieki bieži vien darbojās arī uzņēmumu un iestāžu kadru daļās.

Iekšlietu un drošības institūciju attiecības bija komplicētas, pastāvēja konkurence un savstarpēja neuzticēšanās. Milicijas uzdevums bija sadarboties ar VDK represīvo akciju veikšanā. Taču VDK slepeni uzraudzīja miliciju, vervējot tajā savus aģentus, kas liecināja par neuzticēšanos milicijai kā potenciāli vairāk pakļautai korupcijai. Iekšlietu iestādes pastāvīgi “nostiprināja” ar vadošajiem kadriem, kas nāca no čekas (tādi bija gandrīz visi LPSR iekšlietu tautas komisāri/ministri 1945.–1990. gadā).

Atsevišķas funkcijas LPSR VDK veica sadarbībā ar saimnieciskām organizācijām. Piemēram, ārzemju radiostaciju slāpēšanu tehniski veica PSRS Sakaru ministrijai pakļautās institūcijas, bet VDK uzdevums bija noskaidrot, kurās vietās slāpēšana nav efektīva, kontrolēt radioamatierus un iestāžu radiomezglus, identificēt personas, kas regulāri klausās ārzemju radiopārraides.

VDK izmeklēšanas daļas darbību pārraudzīja LPSR Prokuratūra.

"Stūra mājas" ieslodzījuma telpas. Rīga, 2014. gads.

"Stūra mājas" ieslodzījuma telpas. Rīga, 2014. gads.

Fotogrāfs Kaspars Krafts. Avots: F/64 Photo Agency.

Izveidošanās, vēsture. Izmaiņas struktūrā laika gaitā

Uzreiz pēc okupācijas 17.06.1940. Latvijā sāka darboties PSRS Iekšlietu tautas komisariāta (IeTK) operatīvā grupa. Pēc Augusta Kirhenšteina valdības nodibināšanas 21.06.1940. grupa sāka kontrolēt iekšlietu un drošības struktūras, t. sk. Politisko pārvaldi. 08.–09.1940. IeM reorganizēja par IeTK, pārveidojot tā struktūru pēc padomju parauga. Par iekšlietu tautas komisāru kļuva Alfons Noviks, bet par viņa vietnieku un Valsts drošības pārvaldes priekšnieku no Maskavas atsūtītais S. Šustins.

Latvijas PSR iekšlietu tautas komisārs Alfons Noviks. Rīga, 1940. gads.

Latvijas PSR iekšlietu tautas komisārs Alfons Noviks. Rīga, 1940. gads.

Fotogrāfs nezināms. Avots: Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs.

Pārvalde 09.11.1940. ievācās IeM piederošajā namā Rīgā, Brīvības 61 (“Stūra mājā”), kas speciāli tika pārbūvēts tās vajadzībām. Pārvaldi 03.1941. pārveidoja par Valsts drošības tautas komisariātu (VDTK) S. Šustina vadībā.

LPSR valsts drošības orgānu institucionālā pakļautība 1940.–1991. gadā.

LPSR valsts drošības orgānu institucionālā pakļautība 1940.–1991. gadā.

11.1943. Maskavas apgabala Pavlovoposadas pilsētā sāka veidot LPSR VDTK operatīvo grupu, gatavojoties komisariāta darbības atjaunošanai Latvijā. Grupu vadīja A. Noviks. 03.1944. komisariātu oficiāli atjaunoja.

Viens no galvenajiem VDTK/Valsts drošības ministrijas (VDM) uzdevumiem pēckara gados bija bruņotās pretošanās apspiešana. Tā notika sadarbībā ar Смерш (saīsinājums no Смерть шпионам!, “Nāvi spiegiem!”; “Smerš”) – valsts drošības iestādēm armijā līdz 05.1946., PSRS IeTK karaspēku un LPSR IeTK, kura sastāvā bija izveidota bandītisma apkarošanas nodaļa (Отдел по борьбе с бандитизмом, OBB) un kas pārzināja iznīcinātāju bataljonus (IB). Lai koordinētu partizānu apkarošanu, 03.1945.–04.1946. Latvijā darbojās PSRS IeTK/VDTK pilnvarotais Aleksejs Babkins (Алексей Никитич Бабкин). 1947. gadā VDM pārņēma OBB un IB. Šāds stāvoklis saglabājās līdz 1953. gadam, kad VDM apvienoja ar IeM. Pēc VDK nodibināšanas partizānu apkarošanas struktūras līdz 10.1956. bija tās pakļautībā. Līdz pat 70. gadu sākumam VDK nodarbojās ar bijušo partizānu meklēšanu un represēšanu.

1951.–1953. gadā PSRS notika drošības iestāžu “attīrīšanas” kampaņa, kas atbalsojās arī Latvijā kā atsevišķu darbinieku sodīšana par “sociālistiskās likumības” pārkāpšanu. Amatu 02.1953. zaudēja arī valsts drošības ministrs A. Noviks. 13.04.1953., dublējot Maskavā izdarītās izmaiņas iekšlietu resora vadībā, VDM iekļāva LPSR IeM, taču jau gadu vēlāk 10.04.1954. valsts drošības nozari izdalīja no IeM, izveidojot LPSR VDK.

50. gadu vidū PSRS vadība mainīja represīvo politiku kopumā. Arests un notiesāšana tika pielietota daudz retāk. Pret cilvēkiem, kuru izteikumi un rīcība izraisīja aizdomas, ka viņi ir pretpadomiski noskaņoti, bet vēl nav uzskatāmi par rūdītiem ienaidniekiem, bieži tika pielietota t. s. profilakse – audzinošas pārrunas ar VDK darbiniekiem vai arī ar citām amatpersonām VDK uzdevumā.

Sākoties Mihaila Gorbačova (Михаил Сергеевич Горбачёв) reformām, Latvijas PSR VDK darbības virzieni un metodes nemainījās. Taču 1988.–1989. gadā līdz ar Latvijas Tautas frontes izveidošanos par dominējošo politisko spēku, VDK vairs nespēja apkarot neatkarības kustību. 03.1990. priekšsēdētāju S. Zukuli nomainīja ar E. Johansonu, cerot, ka viņš būs elastīgāks attiecībās ar sabiedrību un jaunajiem politiskajiem spēkiem. Pēc neatkarības deklarācijas pieņemšanas 04.05.1990. VDK manevrēja, vienlaicīgi cenšoties būt lojāla pret priekšniecību Maskavā un uzturot attiecības kā ar neatkarības piekritējiem, tā ar viņu pretiniekiem Latvijā. PSRS VDK vairs neuzticējās savai Latvijas filiālei, un informācijas vākšanā vairāk paļāvās uz savām struktūrām armijā un robežapsardzības karaspēkā. 24.08.1991. Latvijas Republikas Augstākā Padome pieņēma lēmumu “Par PSRS valsts drošības iestāžu darbības izbeigšanu Latvijas Republikā”.

Multivide

"Stūra māja" Brīvības ielā 61. Rīga, 2011. gads.

"Stūra māja" Brīvības ielā 61. Rīga, 2011. gads.

Fotogrāfs Emīls Desjatņikovs. Avots: F/64 Photo Agency.

LPSR IeTK/VDTK/VDM/IeM/VDK vadītāji 1940.–1991. gadā

LPSR IeTK/VDTK/VDM/IeM/VDK vadītāji 1940.–1991. gadā

LPSR VDK funkcionālās daļas 1954.–1991. gadā

LPSR VDK funkcionālās daļas 1954.–1991. gadā

Avoti: Bergmanis, A. un I. Zālīte, LPSR VDK politiskās uzraudzības funkcijas 1940–1991. gados, ‘Latvija un latvieši’, II sēj., Rīga, Latvijas Zinātņu akadēmija, 2018, 581. lpp.; Комитет Государственной безопасности СССР - http://shieldandsword.mozohin.ru

LPSR valsts drošības orgānu institucionālā pakļautība 1940.–1991. gadā.

LPSR valsts drošības orgānu institucionālā pakļautība 1940.–1991. gadā.

PSRS Valsts drošības komitejas robežapsardzības karaspēka Baltijas robežapgabala robežsargi pie Jāņa Fabriciusa pieminekļa Ventspilī Lielās Oktobra sociālistiskās revolūcijas un padomju valsts pastāvēšanas 50 gadadienai veltītā mītiņā. Ventspils, 09.1967.

PSRS Valsts drošības komitejas robežapsardzības karaspēka Baltijas robežapgabala robežsargi pie Jāņa Fabriciusa pieminekļa Ventspilī Lielās Oktobra sociālistiskās revolūcijas un padomju valsts pastāvēšanas 50 gadadienai veltītā mītiņā. Ventspils, 09.1967.

Fotogrāfs Juris Poišs. Avots: Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs.

"Stūra mājas" ieslodzījuma telpas. Rīga, 2014. gads.

"Stūra mājas" ieslodzījuma telpas. Rīga, 2014. gads.

Fotogrāfs Kaspars Krafts. Avots: F/64 Photo Agency.

Latvijas PSR iekšlietu tautas komisārs Alfons Noviks. Rīga, 1940. gads.

Latvijas PSR iekšlietu tautas komisārs Alfons Noviks. Rīga, 1940. gads.

Fotogrāfs nezināms. Avots: Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs.

Latvijas cilvēktiesību aizstāvības grupas "Helsinki-86" organizētais pikets pie Latvijas PSR Valsts Drošības komitejas. Rīga, 1989. gads.

Latvijas cilvēktiesību aizstāvības grupas "Helsinki-86" organizētais pikets pie Latvijas PSR Valsts Drošības komitejas. Rīga, 1989. gads.

Fotogrāfs Harijs Burmeistars. Avots: Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs.

"Stūra māja" Brīvības ielā 61. Rīga, 2011. gads.

Fotogrāfs Emīls Desjatņikovs. Avots: F/64 Photo Agency.

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • Gulags
  • Josifs Staļins
  • Latvijas neatkarības atjaunošana
  • Latvijas PSR Valsts drošības komitejas aģentūras kartotēkas
  • Leonīds Brežņevs
  • Mihails Gorbačovs
  • padomju otrreizējā okupācija Latvijā
  • perestroika
  • PSRS Valsts drošības komiteja
  • staļinisms
  • totalitārisms

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Bambals, A., PSRS VDK un IeM represīvo iestāžu dokumenti Latvijas, Lietuvas un Igaunijas arhīvos. Latvijas Vēstures Institūta Žurnāls, nr. 1, 2015, 119.-156.lpp.
  • Ieskats LPSR valsts drošības ministra Alfona Novika Latvijas Komunistiskās partijas CK nomenklatūras kadru personas lietā.
  • VDK Baltijas valstīs. KGB in the Baltic States: Documents and Researches
  • Latvijas PSR VDK zinātniskās izpētes komisija
  • PSRS Valsts drošības komiteja. Комитет Государственной безопасности СССР

Ieteicamā literatūra

  • Bergmanis, A. un I. Zālīte, Latvijas PSR Valsts drošības komitejas nozīmīgākie darbības virzieni (1960–1964), ‘Latvijas Vēsturnieku komisijas raksti’, 13. sēj. 2. izd., Rīga, Latvijas Vēstures institūta apgāds, 2007, 537.–579. lpp.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Bergmanis A. un I. Zālīte, Okupācijas varas represīvā sistēma: Latvijas PSR Valsts drošības komitejas darbība (1953–1959), ‘Latvijas vēsturnieku komisijas raksti’, 10. sēj., 2. izd., Rīga, Latvijas vēstures institūta apgāds, 2007, 373.–432. lpp.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Bergmanis, A., LPSR valsts drošības dienesta attīstība un loma genocīda īstenošanā Latvijā (1944–1953), ‘Latvijas Vēsturnieku komisijas raksti’, 3. sēj., 2. izd., Rīga, Latvijas Vēstures institūta apgāds, 2007, 477.–538. lpp.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Bergmanis, A. un I. Zālīte, LPSR VDK politiskās uzraudzības funkcijas 1940–1991, ‘Latvija un latvieši’, 2. sēj., Rīga, Latvijas Zinātņu akadēmija, 2018, 558.–593. lpp.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Bērzs, A., Ārmalnieka šķitumi: barikādes, pučs, čekas maisi, alternatīvais fināls, 2 sēj., Rīga, Fonds "Latvijas vēsture", 2001.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Johansons, E., Čekas ģenerālā piezīmes: Atmoda un VDK, Rīga, 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrība, 2006.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā

Daina Bleiere "Latvijas PSR Valsts drošības komiteja". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 01.12.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4170 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana