Īsa vēsture Rakstīti darbi ekonomikā atrodami senajās civilizācijās no Mezopotāmijas līdz senajai Ķīnai. Pazīstamākie tā laika domātāji ekonomikā bija Aristotelis (Ἀριστοτέλης), Ksenofonts (Ξενοφῶν), indiešu skolotājs, filozofs, ekonomists, jurists un karaliskais padomdevējs Čānakja (चाणक्य, zināms kā Kautilja un Višnugupta), Cjiņu dinastijas (秦朝) dibinātājs un pirmais Ķīnas imperators Cjiņs Šihuans (秦始皇), Akvīnas Toms (Thomas Aquinas) un Ziemeļāfrikas arābu vēsturnieks Ibn Haldūns (أبو زيد عبد الرحمن بن محمد بن خلدون الحضرمي).
Pirmo reizi vārdu “ekonomika” lietojis sengrieķu vēsturnieks Ksenofonts, rakstot par to, kā labāk vadīt mājsaimniecību. Sengrieķu filozofs un zinātnieks Aristotelis, ko ekonomikas teorijas vēsturē uzskata par pirmo ekonomistu, analizējis galvenās ekonomiskās parādības un likumsakarības toreizējā sabiedrībā. Aristoteļa izpratnē ekonomika ir dabiska saimnieciskā darbība, kas saistīta ar dzīvei nepieciešamu produktu ražošanu un maiņu. Tomēr Aristoteļa laikā ekonomikas teorija kā zinātne neizveidojās.
Ekonomikas kā zinātnes attīstību (un arī tautsaimniecības attīstību) sekmēja divu pretēju ideoloģiju domātāju grupas – merkantilisti (16.–18. gs.) un fiziokrāti (18. gs., veidoja franču domātāji un rakstnieki), kas radās ekonomiskā nacionālisma un modernā kapitālisma veidošanās ietekmē. Pretojoties merkantilistu ierosinātajiem stingrajiem tirgus regulējumiem, fiziokrāti atbalstīja laissez-fire politiku (minimāla valdības iejaukšanās).
Ekonomikas teorija kā sabiedriska zinātne radās tikai 18. gs. līdz ar kapitālisma aizsākumu. Par ekonomikas teorijas sākumu uzskata 1776. gadu, kad Ā. Smits publicēja pētījumu par tautas bagātības dabu un cēloņiem “Tautu labklājība”. Ā. Smitu uzskata par klasiskās ekonomikas skolas pamatlicēju, viņa darbu – par pirmo formalizēto ekonomisko domu. Ekonomiskās zinātnes vēstures periodu, ko rosināja viņa darbs, dēvē par klasiskās politiskās ekonomijas periodu.
1803. gadā franču ekonomists Žans Batists Sē (Jean-Baptiste Say) publicēja darbu “Politiskās ekonomikas traktāts, jeb vienkāršs bagātības veidošanās, sadales un lietošanas izklāsts” (Traité d'économie politique ou simple exposition de la manière dont se forment, se distribuent et se composent les richesses), kurā ekonomiku definēja kā zinātni par ražošanu, sadali un patēriņu. Šī definīcija kļuva par galveno ekonomikas zinātnes definīciju. Tikai pēc 130 gadiem to apstrīdēja britu ekonomists Laionels Robinss (Lionel Robbins). Viņa izpratnē ekonomikas zinātnei jāpēta cilvēku uzvedība, ko ietekmē resursu nepietiekamība. Tā liek cilvēkiem izvēlēties starp vairākām rīcības iespējām, izvietot nepietiekošus resursus iespējami labāk un ekonomēt (meklēt, kā no ierobežotajiem resursiem iegūt lielāko labumu). Šāda interpretācija bija pavērsiens ekonomiskās zinātnes uzdevumu izpratnē un ļāva paplašināt zinātnes pētījumu priekšmetu, ieviešot jaunus jēdzienus: “izglītības ekonomika”, “drošības ekonomika”, “veselības ekonomika”, “sadales un patēriņa ekonomika”, “kara ekonomika”.
19. gs. otrajā pusē izveidojās vairākas ekonomikas skolas, kuras balstījās atšķirīgās ekonomikas teorijas doktrīnās. Neoklasiskā skola balstījās klasiķu, it īpaši Deivida Rikardo (David Ricardo), nostādnēs. Neoklasiskās skolas alternatīvas ir marksisms, vācu vēsturiskās skolas, angļu vēsturiskās skolas un amerikāņu institucionālisma pieejas.
Marksisms radās un sāka izplatīties Eiropā 19. gs. 80. gados. Marksisma izkropļots atvasinājums ‒ marksistiski ļeņiniskā ekonomikas teorija ‒ bija Padomju Sociālistisko Republiku Savienības (PSRS) ekonomiskās attīstības galvenā ideoloģija.
Laika posms no 1870. gada līdz 1910. gadam tiek dēvēts par neoklasicisma ideoloģijas (to sauc arī par marginālismu) veidošanās periodu. Šajā laikā jēdziens “politiskā ekonomija” tika aizvietots ar jēdzienu “ekonomika” (kā ekonomikas zinātne). Ekonomikas zinātnē sāka izmantot matemātiskās metodes, kas iepriekš tika izmantotas tikai dabaszinātnēs. Neoklasicisma periodā parādījās pirmās norādes par dalītu izpēti makrolīmenī un mikrolīmenī un radās pirmās teorijas mikroekonomikā, kas balstījās indivīdu uzvedības izpētē ierobežotu resursu apstākļos.
Interesants ekonomiskās domas attīstības periods ir keinsisma un neoklasicisma sintēze. Keinsisms, kas sekoja neoklasicisma periodam, bija saistīts ar Dž. M. Keinsa grāmatā “Vispārīgā nodarbinātības, interešu un naudas teorija” (The General Theory of Employment, Interest and Money, 1936) paustajām atziņām.
Libertārisma (libertisma) idejas, kas ir pamatā liberālās ekonomikas teorijai, pirmo reizi parādās ķīniešu filozofa Laodzi (老子) darbos 6. gs. p. m. ē., tomēr par konsekventa libertārisma mācības attīstības sākumu uzskata 17. gs. Libertārisma idejas turpinātājs ir angļu domātājs Džons Miltons (John Milton). Vēl pēc vienas paaudzes angļu filozofs Džons Loks (John Locke) “Otrajā traktātā par valdību” (Second Treatise of Government, 1690) izstrādāja brīvības, īpašuma attiecību un uz saskaņu balstītas valdības filozofisko pamatojumu, ko uzskata par libertārisma filozofijas stūrakmeni. Pēc tam, kad spāņu sholastiķi bija izstrādājuši stihiskās kārtības un brīvā tirgus teorijas un kad to bija papildinājuši franču fiziokrāti un skotu apgaismotāji, jo īpaši Ā. Smits, libertārisma teoriju varēja uzskatīt par noformētu. Libertārisma idejas turpmāk attīstījuši skotu ekonomists Deivids Hjūms (David Hume), angļu filozofe Mērija Volstounkrafta (Mary Wollstonecraft), austriešu ekonomists Karls Mengers (Carl Menger), britu ekonomists un loģiķis Viljams Stenlijs Dževonss (William Stanley Jevons), franču ekonomists Leons Valrass (Marie-Esprit-Léon Walras), austriešu ekonomists Ludvigs Heinrihs fon Mīzess (Ludwig Heinrich von Mises) un Fridrihs Augusts fon Hajeks (Friedrich August von Hayek), Krievijā dzimusī ebreju izcelsmes rakstniece un filozofe Aina Renda (Ayn Rand), amerikāņu ekonomists Miltons Frīdmens (Milton Friedman) un citi “Čikāgas skolas” pārstāvji.
Dž. M. Keinss skaidri nodalīja makroekonomiku kā atsevišķu ekonomiskās izpētes subjektu, pētīja nacionālā ienākuma veidošanos īstermiņā un nestabilu cenu apstākļos. Laika gaitā keinsisma ideoloģija sadalījās divos virzienos: postkeinsismā (post-Keynesian economics) un neokeinsismā (new-Keynesian economics).
20. gs. 50.‒80. gados veidojās jaunas ekonomikas skolas un ekonomiskās domas virzieni. M. Frīdmens un citi “Čikāgas skolas” pārstāvji uzsvēra monetārās politikas nozīmi un lika pamatus monetārisma attīstībai. “Jaunās klasiskās” jeb neoklasiskās skolas pamatlicējs Roberts Lukass (Robert Lucas) uzsvēra ekonomikas pašregulējošās sistēmas nozīmi un radīja racionālo paredzējumu hipotēzi.
Dž. M. Keinsa teorijas tālāk attīstīja britu ekonomists Džons Ričards Hikss (Sir John Richard Hicks) un amerikāņu ekonomisti Deivids Romers (David Romer) un Gregs Menkjū (Greg Mankiew).
Kā norāda ungāru ekonomists Karls Polaņi (Polányi Károly), ekonomikas sistēma savos pamatos ir cilvēku kultūras sastāvdaļa, tāpēc līdz ar kultūru tā atrodas pastāvīgā evolūcijā.
Ekonometrijas paņēmieni lietoti jau 19. gs. Par patstāvīgu zinātnes virzienu, kas apvieno ekonomikas, matemātikas un statistikas atziņas, tā izveidojusies 20. gs. 20.–30. gados. 1930. gadā nodibināta starptautiska organizācija ‒ Ekonometristu savienība (The Econometric Society), un kopš 1933. gada tiek izdots žurnāls Econometrica.
Holandiešu ekonomists Jans Tinbergens (Jan Tinbergen) radīja pasaulē pirmo matemātisko makroekonomikas modeli. Sākotnēji viņš šo modeli pielietoja Nīderlandes ekonomikas modelēšanai, bet vēlāk ar metodes palīdzību viņš modelēja arī Lielbritānijas un Amerikas Savienoto Valstu (ASV) ekonomisko attīstību.