Korporācijas “Lettgallia” nosaukuma pamatā ir letgaļu (letu) apdzīvoto zemju latinizēts nosaukums.
Nosaukums "Lettgallia"
Organizācijas tips latviešu studentu korporācija
Dibināšanas datums 08.02.1899.
Dibināšanas vieta Tērbata
Filistru biedrības dibināšanas datums 1901.
Jumta organizācija Prezidiju konvents
Devīze
Krāsas zaļš, melns, balts
Korporācijas “Lettgallia” nosaukuma pamatā ir letgaļu (letu) apdzīvoto zemju latinizēts nosaukums.
Korporācijas “Lettgallia” mērķis ir vienot latviešu studentus mūža draudzībā, stiprināt tos goda prātā, tautiskā apziņā un tēvzemes mīlestībā. Korporācijas “Lettgallia” locekļu mērķis ir brīva, neatkarīga un nacionāla Latvijas valsts. Korporācijas “Lettgallia” locekļu pienākums ir cīnīties par šī mērķa sasniegšanu un saglabāšanu.
Korporācijas “Lettgallia” krāsas, kas lietotas regālijās (krāsu atšķirības zīmēs): zaļš, melns, balts. Krāsu nozīme: zaļš – “Visas šaubas veic”; melns – “Nopietnībā darbs lai rit”; balts – “Krūtīs tīra sirds lai sit”. Atšķirības zīmes: karogs, vapenis (ģerbonis), krāsu vairodziņš, krāsu lentes, šarfa, cirķelis, galvas sega (deķelis), krāsu rapieris.
Korporācijas “Lettgallia” devīzes ir “Per aspera ad astra!” (‘Caur ērkšķiem uz zvaigznēm!’) un “Labor et fidelitas!” (‘Darbs un uzticība!’). Korporācijas “Lettgallia” biedri tās ikdienā un svētkos ievēro tradīcijas, kas izkoptas kopš korporācijas dibināšanas. Reglamentētajā pasākumu norisē ir dažādi atšķirīgi elementi, tostarp korporācijai “Lettgallia” raksturīgās svētku dziesmas, uzsaucieni u. c.
Studentu korporācijas "Lettgallia" krāsu vairodziņš un cirķelis.
Studentu korporācija “Lettgallia” sastāv no konventa un filistru biedrības. Korporācijas darbību reglamentē iekšējie darbības noteikumi – komāns.
Aktīvie biedri darbojas konventā. Tā darbu vada un korporāciju reprezentē prezidijs, kas sastāv no trijām konventa vēlētām amatpersonām – seniora, viceseniora un sekretāra. Konventa vēlēts oldermanis ir atbildīgs par korporācijas jauno biedru (krustdēlu) audzināšanu un dzīvi korporācijā, par noteikumu un tradīciju ievērošanu. Arī citas konventa vēlētas amatpersonas (ekonoms, magister paucandi jeb paukmaģistrs, magister cantandi jeb kantu maģistrs, kases priekšnieks, tiesneši u. c.) ir atbildīgas par noteiktām korporācijas darbības jomām.
Filistru biedrība vieno studijas pārtraukušos un beigušos korporācijas biedrus. No 1901. gada darbojās “Lettgallia” filistru palīdzības biedrība (sākumā – filistru kase), kas kļuva par filistru biedrību. Padomju okupācijas laikā 13.07.1940. korporācijas “Lettgallia” filistru biedrība slēgta; tās darbība daļēji atjaunota un norisinājās nacistiskās okupācijas laikā. 22.02.1947. Eslingenē (Vācijā) korporācijas “Lettgallia” filistru biedrība apvienojās ar korporācijas aktīvo konventu. 20. gs. 90. gadu sākumā atjaunota korporācijas “Lettgallia” filistru palīdzības biedrības darbība Latvijā.
1919.–1920. gadā “Lettgallia” piedalījās Latvijas studentu korporāciju jumtorganizācijas – Prezidiju konventa (PK) – dibināšanā un darbojās tajā līdz tās darbības pārtraukšanai padomju okupācijas laikā 13.07.1940. Savukārt korporācijas “Lettgallia” filistru biedrība 1928. gadā piedalījās Latvijas studentu korporāciju Filistru biedrību savienības (FBS) dibināšanā un līdzdarbojās tajā līdz FBS slēgšanai 1940. gadā. Pēc Otrā pasaules kara “Lettgallia” darbojās 1948.–1949. gadā dibinātajā Latvijas Korporāciju apvienībā (LKA), kas pildīja PK un FBS funkcijas trimdā. 1989.–1990. gadā “Lettgallia” piedalījās PK darbības atjaunošanā, bet 2006. gadā korporācijas filistru biedrība iestājās atjaunotajā FBS.
“Lettgallia” ir garantējusi komānu latviešu studentu korporācijai “Fraternitas Metropolitana”, kā arī krievu studentu korporācijai “Ruthenia” (pastāvēja 1929.–1998. gadā) Rīgā, pēc tam, kad tās iepriekšējie garanti – vācbaltiešu studentu korporācija “Fraternitas Rigensis” – 1932. gadā izstājās no PK. Korporācijai “Lettgallia” ir kartelis (īpašas draudzības līgums) ar igauņu studentu korporāciju “Rotalia” (no 1975. gada).
Studentu korporācijas “Lettgallia” dibinātāji bija deviņi Tērbatas Universitātes Farmācijas institūta studenti. Par korporācijas pirmo prezidiju kļuva seniors Jānis Porietis, viceseniors Dāvis Blūmentāls un rakstvedis (sekretārs) Jānis Ozolants. Par oldermani tika ievēlēts D. Blūmentāls. Kaut arī korporācija dibināta 20.02.1899., tās apstiprināšana Tērbatas Universitātē notika 04.12.1908., un tikai 10.01.1912. korporācijai “Lettgallia” tika atļauts savas krāsas atsegt (lietot publiski).
1918. gada rudens semestrī “Lettgallia” pārtrauca darbību pie Tērbatas Universitātes un pārcēlās uz Rīgu. 1918. gada nogalē “Lettgallia” līdz ar citām Tērbatas latviešu studentu korporācijām un studentu biedrību “Atauga” nolēma stāties Pagaidu valdības rīcībā, vairākiem korporācijas “Lettgallia” biedriem uzsākot dienestu Latvijas Pagaidu valdības bruņotajos spēkos. Vairāk nekā “Lettgallia” biedri piedalījušies Latvijas Neatkarības karā, un par varonību šajā karā divi no viņiem ir apbalvoti ar Lāčplēša kara ordeni.
No 1919. gada rudens “Lettgallia” darbojās pie Latvijas Augstskolas (vēlāk – Latvijas Universitāte, LU). 04.12.1908. Tērbatas Universitātes padomē “Lettgallia” bija apstiprināta kā Tērbatas latviešu farmaceitu korporācija, bet 1920. gadā tika veikti grozījumi korporācijas “Lettgallia” komānā, kas neliedza uzņemt visu Latvijas Augstskolas fakultāšu studentus. No 1922. gada korporācijā uzņemti ne tikai farmaceiti. Padomju okupācijas laikā 13.07.1940. slēgta. Padomju varas iestādes atsavināja korporācijas kustamo un nekustamo īpašumu, bet daudzi korporācijas “Lettgallia” biedri bija pakļauti okupācijas varas iestāžu represijām un zaudēja dzīvību. Nacistiskās okupācijas laikā korporācija faktiski darbojās neoficiāli, jo oficiāli tika atzīta tikai korporācijas “Lettgallia” filistru biedrība.
Korporācijas “Lettgallia” darbība atjaunota pēc Otrā pasaules kara trimdā, 23.02.1946. Eslingenē (Vācijā). Trimdā 20. gs. 80. gados darbojās 14 korporācijas “Lettgallia” kopu (Amerikas Savienotajās Valstīs, Austrālijā, Jaunzēlandē, Kanādā, Vācijā un Zviedrijā).
Latvijā darbību “Lettgallia” atjaunoja 08.02.1989. pie LU. Korporācijas “Lettgallia” konventa dzīvoklis ir pārbūvētā namā Dzirnavu ielā 36 (Rīgā) – vietā, kur korporācija saimniekoja arī no 1927. līdz 1940. gadam.
Korporācijā “Lettgallia” uzņem latviešu izcelsmes latviski runājošus augstāko mācību iestāžu studentus. “Lettgallia” rīko viesu vakarus, kuros studentiem ir iespēja viesoties korporācijā. Pēc tam, kad interesenti ir viesojušies korporācijas konventa dzīvoklī un izrādījuši vēlmi iestāties korporācijā, “Lettgallia” konvents lemj par jauno biedru uzņemšanu. Korporācijas biedru gradācija: filistri, komilitoņi (arī – tautieši), krustdēli (arī – zēni). Korporāciju vidē korporācijas “Lettgallia” biedri tiek saukti par letgaļiem (tradicionāli tiek rakstīts "lettgaļi").
1899. gadā korporāciju “Lettgallia” dibināja deviņi studenti. 1929. gadā korporācijā bija 139 biedri, 1971. gadā – 325. 2009. gadā korporācijā “Lettgallia” bija 238 biedri, no kuriem 100 – Latvijā. 2020. gada pavasara semestrī korporācijā “Lettgallia” bija 180 biedru, no kuriem 125 Latvijā, 55 – citviet pasaulē.
Starp korporācijas “Lettgallia” biedriem ir daudzi ievērojami Latvijas farmaceiti, mediķi, mežkopji, agronomi, tautsaimnieki, skolotāji, juristi, inženieri, žurnālisti, sportisti. Ievērojamu ieguldījumu korporācijas “Lettgallia” darbībā snieguši daudzi tās biedri, starp kuriem Dzintars Abuls, Ādolfs Bētiņš, Gunārs Blumbergs, D. Blūmentāls, Viktors Blūmentāls, Ikars Čakārnis, Nikolajs Daugulis, Jānis Dundurs, Teodors Miervaldis Godmanis, Valdis Godmanis, Daumants Hāzners, Dāvis Ķikāns, Auseklis Krauksts, Arnolds Krēsliņš, Zigmārs Kristsons, Arnis Kupliņš, Jānis Maizīte, Eižens Manraus, J. Ozolants, Henrijs Pacers, J. Porietis, Jānis Priedkalns, Ernests Roze, Kārlis Sātiņš, Eduards Svirlovskis, Ādolfs Tabiņš, Leonīds Vedējs, Eduards Zariņš.
Kopš 1961. gada tiek izdots žurnāls “Fidelitas” (līdz šim pēdējais numurs iznācis 2014. gadā; kopā izdoti 18 numuri). No 20. gs. pirmajām desmitgadēm tiek gatavots krustdēlu interns (iekšējs) satīrisks žurnāls “Šmolis”.