AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 28. martā
Andris Zeļenkovs

studentu korporācija “Tervetia”

latviešu studentu korporācija; devītā vecākā no visām mūsdienu Latvijā pastāvošajām studentu korporācijām, dibināta 1922. gadā pie Latvijas Universitātes (LU)

Saistītie šķirkļi

  • Filistru biedrību savienība
  • Latvijas Korporāciju apvienība
  • Prezidiju konvents
  • studentu korporācijas “Tervetia” Dāmu komiteja
Studentu korporācijas "Tervetia" vapenis.

Studentu korporācijas "Tervetia" vapenis.

studentu korporācija “Tervetia”

Nosaukums "Tervetia"

Organizācijas tips latviešu studentu korporācija

Dibināšanas datums 30.04.1922.

Dibināšanas vieta Rīga

Filistru biedrības dibināšanas datums 08.10.1927.

Jumta organizācija Prezidiju konvents

Devīze

  • “Visu par Latviju!”
  • “Visi viens!”

Krāsas oranžs, sudrabs, zils

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Darbības mērķi un uzdevumi
  • 3.
    Atšķirības zīmes
  • 4.
    Pārvalde un saistītās organizācijas
  • 5.
    Īsa vēsture un darbība
  • 6.
    Korporācijas biedri
  • 7.
    Korporācijas publikācijas
  • Multivide 8
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Darbības mērķi un uzdevumi
  • 3.
    Atšķirības zīmes
  • 4.
    Pārvalde un saistītās organizācijas
  • 5.
    Īsa vēsture un darbība
  • 6.
    Korporācijas biedri
  • 7.
    Korporācijas publikācijas

Korporācijas “Tervetia” nosaukuma pamatā ir zemgaļu Tērvetes pils nosaukums.

Darbības mērķi un uzdevumi

Korporācijas “Tervetia” mērķis ir pulcināt Latvijas augstskolās studējošos aktīvos studentus, apvienojot tos studiju laikā un arī pēc studiju beigšanas ciešā akadēmiskā saimē, lai viņos ieaudzinātu, attīstītu un uzturētu īstu goda prātu, taisnības apziņu, drošsirdību, patstāvību un inteliģenci, lai veicinātu viņu garīgo un fizisko attīstību un materiālo labklājību, lai viņus sagatavotu par godīgiem un spējīgiem valsts un sabiedriskajiem darbiniekiem un sniegtu viņiem vajadzības gadījumā morālisku un materiālu atbalstu.

Atšķirības zīmes

Studentu korporācijas “Tervetia” krāsas, kas tiek lietotas regālijās (krāsu atšķirības zīmēs): oranžs, sudrabs, zils. Korporācijas krāsas pauž domu: "Pēc sārta rīta lec sudrabota saule pie zilajām tēvzemes debesīm." Krāsas simbolizē tēvzemes mīlestību, godu un mūža draudzību, kas vieno korporācijas “Tervetia” biedrus. Korporācijas krāsu nozīme: oranžā – tēvzemes mīlestība; sudraba – gods; zilā – draudzība. Atšķirības zīmes: karogs, vapenis (ģerbonis), krāsu vairodziņš, krāsu lentes, šarfa, cirķelis, galvas sega (deķelis), krāsu rapieris.

Korporācijas “Tervetia” devīzes ir “Visu par Latviju!” un “Visi viens!”. Korporācijas “Tervetia” biedri korporācijas ikdienā un svētkos ievēro tradīcijas, kas izkoptas kopš korporācijas dibināšanas. Reglamentētajā pasākumu norisē ir dažādi atšķirīgi elementi, tostarp korporācijai “Tervetia” raksturīgās svētku dziesmas, uzsaucieni un citi. Viena no korporācijas sadzīves tradīcijām ir zirņu vakars, kuru organizē korporācijas jaunie biedri (juniori).

Studentu korporācijas "Tervetia" krāsu vairodziņš un cirķelis.

Studentu korporācijas "Tervetia" krāsu vairodziņš un cirķelis.

Pārvalde un saistītās organizācijas

Studentu korporācija “Tervetia” sastāv no konventa un filistru biedrības. Korporācijas darbību reglamentē iekšējie darbības noteikumi – komāns.

Aktīvie biedri piedalās konventā. Tā darbu vada un korporāciju reprezentē prezidijs, kas sastāv no četrām konventa vēlētām amatpersonām – seniora, viceseniora, sekretāra un oldermaņa. Prezidija amatpersonas organizē konventa darbu un reprezentē korporāciju eksternā (ārpus korporācijas esošā) sabiedrībā. Oldermanis ir atbildīgs par korporācijas jauno biedru (junioru) audzināšanu un dzīvi korporācijā, par noteikumu un tradīciju ievērošanu. Arī citas konventa vēlētas amatpersonas (magister cantandi, magister paucandi, magister literarum u. c.) ir atbildīgas par noteiktām korporācijas darbības jomām.

Filistru biedrība vieno studijas pārtraukušos un beigušos korporācijas biedrus. Studentu korporācijas “Tervetia” filistru biedrība dibināta 08.10.1927. Padomju okupācijas laikā 13.07.1940. ar sabiedrisko lietu ministra lēmumu korporācijas “Tervetia” filistru biedrība slēgta; tās darbība daļēji atjaunota un norisinājās nacistiskās okupācijas laikā. Korporācijas “Tervetia” filistru biedrības darbība atjaunota 24.09.1993. Latvijā.

17.03.1925. “Tervetia” uzņemta Latvijas studentu korporāciju jumtorganizācijā – Prezidiju konventā (PK), kur darbojās līdz tās slēgšanai padomju okupācijas laikā 13.07.1940. Savukārt korporācijas “Tervetia” filistru biedrība 1930. gadā uzņemta Latvijas studentu korporāciju Filistru biedrību savienībā (FBS), kur darbojās līdz tās darbības pārtraukšanai padomju okupācijas laikā 1940. gadā. Pēc Otrā pasaules kara “Tervetia” līdzdarbojās 1948.–1949. gadā dibinātajā Latvijas Korporāciju apvienībā (LKA), kas pildīja PK un FBS funkcijas trimdā. 1989.–1990. gadā “Tervetia” piedalījās PK darbības atjaunošanā, bet 2005. gadā korporācijas “Tervetia” filistru biedrība piedalījās FBS darbības atjaunošanā.

Korporācijas “Tervetia” komānu kā vecāka studentu korporācija garantējusi “Fraternitas Lettica”. Kopš 23.11.1934. ir spēkā korporācijas “Tervetia” draudzības līgums ar latviešu studentu korporāciju “Fraternitas Academica”, kopš 15.12.1934. – karteļa (īpašas draudzības) līgums ar igauņu studentu korporāciju “Ugala” (dibināta 1913. gadā Tartu).

Studentu korporācijas "Tervetia" deķelis un zvaigzne.

Studentu korporācijas "Tervetia" deķelis un zvaigzne.

Īsa vēsture un darbība

Par studentu korporācijas “Tervetia” dibināšanas datumu pieņemts 30.04.1922. – datums, kurā Rīgas apgabaltiesa apstiprināja korporācijas statūtus. Pirmajā korporācijas “Tervetia” prezidijā 1922. gada rudens semestrim ievēlēti – seniors Aleksandrs Mengelsons, viceseniors Jānis Briedis, sekretārs Pēteris Sekste un oldermanis Jānis Finkenšteins.

Dibinot korporāciju “Tervetia” 1922. gadā, par vienu no tās mērķiem formulēts: “[..] pulcināt ap sevi studentus–virsniekus, kā aktīvā dienestā sastāvošus, tā arī atvaļinātus, apvienojot viņus vienā kopējā, ciešā saimē, lai pēc norimušām cīņām kara laukā tās biedri sagatavotos nopietnam un ražīgam darbam sabiedrības un zinātnes laukā kā Latvijas pašaizliedzīgi aizstāvji un latvietības veicinātāji [..].” Daudzi korporācijas biedri bija piedalījušies Latvijas Neatkarības karā, un par varonību tajā 14 korporācijas “Tervetia” biedri apbalvoti ar Lāčplēša Kara ordeni. No dibināšanas līdz 1926. gadam studentu korporācijā “Tervetia” uzņemti tikai aktīvā dienestā esošie vai atvaļinātie virsnieki. Vēlāk kārtība mainīta, un korporācijā uzņemtas ne tikai militārpersonas.

Korporācija slēgta padomju okupācijas laikā 13.07.1940. ar sabiedrisko lietu ministra lēmumu. Padomju varas iestādes atsavināja korporācijas īpašumu, bet daudzi korporācijas “Tervetia” biedri bija pakļauti okupācijas varas iestāžu represijām un zaudēja dzīvību. Daudzi korporācijas biedri gāja bojā Otrajā pasaules karā. Nacistiskās okupācijas laikā korporācija darbojās neoficiāli, jo oficiāli tika atzīta tikai tās filistru biedrība.

Studentu korporācijas “Tervetia” darbība atjaunota pēc Otrā pasaules kara bēgļu gaitās. Pirmā lielākā korporācijas sanāksme notika 27.07.1946. Eslingenē, Vācijā. Bēgļu gaitās tika nolemts apvienot konventa un filistru biedrības darbību. No 1953. gada korporācija “Tervetia” atsāka uzņemt juniorus. Trimdā 20. gs. 80. gados darbojās vairākas korporācijas “Tervetia” kopas (Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV), Austrālijā, Kanādā un Zviedrijā).

Latvijā darbību “Tervetia” atjaunoja pie LU 24.06.1989., kad tika pieņemts lēmums un ievēlētas korporācijas amatpersonas Latvijā. 1990. gada pavasara semestrī korporācijā “Tervetia” tika uzņemti pirmie 16 juniori pēc korporācijas darbības atjaunošanas Latvijā. Kopš 1993. gada studentu korporācijas “Tervetia” konventa dzīvoklis ir namā Tērbatas ielā 28 (Rīgā).

Studentu korporācijas "Tervetia" biedri Rīgas brāļu kapos 18. novembrī. 2000. gads.

Studentu korporācijas "Tervetia" biedri Rīgas brāļu kapos 18. novembrī. 2000. gads.

Fotogrāfs nezināms. Avots: studentu korporācija "Tervetia".

Studentu korporācijas "Tervetia" Ziemassvētku eglīte biedru bērniem un mazbērniem. 1937. gads.

Studentu korporācijas "Tervetia" Ziemassvētku eglīte biedru bērniem un mazbērniem. 1937. gads.

Fotogrāfs Krišs Rake. Avots: studentu korporācija "Tervetia". 

Studentu korporācijas "Tervetia" komeršs vācu okupācijas laikā. 1943. gads.

Studentu korporācijas "Tervetia" komeršs vācu okupācijas laikā. 1943. gads.

Fotogrāfs Krišs Rake. Avots: studentu korporācija "Tervetia". 

Korporācijas biedri

Korporācijā “Tervetia” uzņem augstskolu studentus, kuriem ir pietiekams briedums un nopietna attieksme pret dzīvi. “Tervetia” rīko viesu vakarus, kuros studentiem ir iespēja viesoties korporācijā. Pēc tam, kad interesenti ir viesojušies korporācijas “Tervetia” konventa dzīvoklī, izrādījuši vēlmi iestāties korporācijā un saņēmuši šīs korporācijas biedru rekomendāciju, “Tervetia” konvents lemj par jauno biedru uzņemšanu. Korporācijas biedru gradācija: filistri, komilitoņi, juniori. Korporāciju vidē korporācijas "Tervetia" biedri tiek saukti par tervetiešiem (dažkārt arī – tērveči, tērveti).

Studentu korporācijas “Tervetia” statūtus 1922. gadā parakstīja 23 dibinātāji. 1929. gadā korporācijā “Tervetia” bija 93 biedri, 1965. gadā – 156, 1971. gadā – 160, 1988. gadā – 116. 2008. gadā korporācijā bija 131 biedrs, no kuriem 75 – Latvijā. 2020. gada pavasara semestrī korporācijā “Tervetia” bija 102 biedri, no kuriem 66 Latvijā, 36 – citviet pasaulē.

Starp korporācijas “Tervetia” biedriem bijuši daudzi ievērojami Latvijas valsts un sabiedriskie darbinieki, virsnieki, augstskolu mācībspēki, sportisti un sporta darbinieki. Ievērojamu ieguldījumu korporācijas “Tervetia” darbībā un attīstībā snieguši vairāki tās biedri, tajā skaitā Aleksandrs Ārgals, Valdemārs Baumanis, Arvīds Berkolds, Uldis Briedis, Adolfs Būmanis, Aleksandrs Celms, Edvīns Circenis, Arnolds Dzirne, Vilhelms Erdmanis, Frīdrihs Freibergs, Krišjānis Grants, Jānis Inveiss, Pēteris Lapsa, Kārlis Leiboms, Džems Raudziņš, Juris Reneslācis, Pēteris Sekste, Voldemārs Tambaks, Kārlis Vecītis.

Studentu korporācijas "Tervetia" komeršs ar viesiem. 15.10.2011.

Studentu korporācijas "Tervetia" komeršs ar viesiem. 15.10.2011.

Fotogrāfs nezināms. Avots: studentu korporācija "Tervetia". 

Studentu korporācijas "Tervetia" Ziemassvētku eglīte biedru bērniem un mazbērniem. 20.12.2008.

Studentu korporācijas "Tervetia" Ziemassvētku eglīte biedru bērniem un mazbērniem. 20.12.2008.

Fotogrāfs nezināms. Avots: studentu korporācija "Tervetia".

Korporācijas publikācijas

No 1961. gada tiek izdots internais (iekšējais) periodiskais izdevums “Tervetia”, kas no 70. gadu pirmās puses iznāk grāmatas veidā (kopā iznākuši 13 numuri; Nr. 13 izdots 2000. gadā). Trimdā 1955.–2017. gadā tika izdots “Tervetia’s Apkārtraksts”, kas līdz 05.2014. tika gatavots drukātā formā, bet pēc tam ‒ elektroniski (kopā iznākuši 224 numuri). Latvijā 1990.–2011. gadā tika izdots “Tervetia’s Vēstnesis” (kopa iznākuši 78 numuri). Korporācijas “Tervetia” juniori gatavo humorisko izdevumu “Melnā bumba”.

Multivide

Studentu korporācijas "Tervetia" vapenis.

Studentu korporācijas "Tervetia" vapenis.

Studentu korporācijas "Tervetia" krāsu vairodziņš un cirķelis.

Studentu korporācijas "Tervetia" krāsu vairodziņš un cirķelis.

Studentu korporācijas "Tervetia" deķelis un zvaigzne.

Studentu korporācijas "Tervetia" deķelis un zvaigzne.

Studentu korporācijas "Tervetia" Ziemassvētku eglīte biedru bērniem un mazbērniem. 1937. gads.

Studentu korporācijas "Tervetia" Ziemassvētku eglīte biedru bērniem un mazbērniem. 1937. gads.

Fotogrāfs Krišs Rake. Avots: studentu korporācija "Tervetia". 

Studentu korporācijas "Tervetia" komeršs vācu okupācijas laikā. 1943. gads.

Studentu korporācijas "Tervetia" komeršs vācu okupācijas laikā. 1943. gads.

Fotogrāfs Krišs Rake. Avots: studentu korporācija "Tervetia". 

Studentu korporācijas "Tervetia" biedri Rīgas brāļu kapos 18. novembrī. 2000. gads.

Studentu korporācijas "Tervetia" biedri Rīgas brāļu kapos 18. novembrī. 2000. gads.

Fotogrāfs nezināms. Avots: studentu korporācija "Tervetia".

Studentu korporācijas "Tervetia" komeršs ar viesiem. 15.10.2011.

Studentu korporācijas "Tervetia" komeršs ar viesiem. 15.10.2011.

Fotogrāfs nezināms. Avots: studentu korporācija "Tervetia". 

Studentu korporācijas "Tervetia" Ziemassvētku eglīte biedru bērniem un mazbērniem. 20.12.2008.

Studentu korporācijas "Tervetia" Ziemassvētku eglīte biedru bērniem un mazbērniem. 20.12.2008.

Fotogrāfs nezināms. Avots: studentu korporācija "Tervetia".

Studentu korporācijas "Tervetia" vapenis.

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • Filistru biedrību savienība
  • Latvijas Korporāciju apvienība
  • Prezidiju konvents
  • studentu korporācijas “Tervetia” Dāmu komiteja

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Prezidiju konventa tīmekļa vietne. Studentu korporācija “Tervetia”
  • Studentu korporācija “Tervetia”

Ieteicamā literatūra

  • [b.a.], Latvijas Korporāciju Apvienība, Otrais izdevums, Ņujorka, Latvijas Korporāciju Apvienība, 1990.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • [b.a.], Tervetia 1922–1997: [Tervetia’s 75 gadu jubilejas izdevums], Seattle, Elton-Wolf Publishing, Korporācija Tervetia, 2000.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • [b.a.], Tervetia, 1922‒1972: Tervetia’s 50 gadu jubilejas izdevums, Monreāla, Korporācija "Tervetia", 1974.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • [b.a.], Tervetia, 1922‒1982: Tervetia’s 60 gadu jubilejas izdevums, Monreāla, Korporācija "Tervetia", 1982.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Ščerbinskis, V. (sast.), Uzticīgi draugam: Latvijas studējošo slēgtās mūža organizācijas, Rīga, Prezidiju konvents, 2010.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā

Andris Zeļenkovs "Studentu korporācija “Tervetia”". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 26.09.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4044 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana