Korporācijas nosaukums izvēlēts kā norāde uz Cēsīm (vācu Wenden, arī Winden), kuru nosaukums cēlies no viduslaikos Latvijas teritorijā dzīvojošās etniskās grupas – vendiem.
617
Nosaukums “Vendia”
Organizācijas tips latviešu studentu korporācija
Dibināšanas datums 20.03.1927.
Dibināšanas vieta Rīga
Filistru biedrības dibināšanas datums 09.05.1928.
Jumta organizācija Prezidiju konvents
Devīze
Krāsas zaļš, brūns, zelts
Korporācijas nosaukums izvēlēts kā norāde uz Cēsīm (vācu Wenden, arī Winden), kuru nosaukums cēlies no viduslaikos Latvijas teritorijā dzīvojošās etniskās grupas – vendiem.
Korporācijas mērķi – “a) pulcināt ap sevi Latvijas Universitātes un citu augstāko mācību iestāžu studentus, audzināt viņus īstā buršu [t. i., korporācijas biedru] garā un sekot tām tradīcijām, kas laiku tecējumā izkoptas un nostiprinājušās latviešu studentu korporācijās; b) audzināt savus locekļus mīlēt savu Tēvu zemi, latviešu tautu un tās valodu, izveidot un nostiprināt savu locekļu vidū īstu draudzību, sniegt tiem iespējamu materiālo palīdzību, kā arī atbalstīt un aizstāvēt viņus dzīvē; c) izkopt savu locekļu nacionālo un sabiedrisko stāju, stiprināt viņu goda prāta un patiesības izjūtu, pienākuma apziņu un vienprātību savā starpā un audzināt viņus par cienīgiem latviešu tautas darbiniekiem un krietniem buršiem”.
Korporācijas “Vendia” krāsu salikums, kas lietots regālijās (krāsu atšķirības zīmēs): zaļš, brūns, zelts. No dibināšanas līdz 1927. gada rudens semestrim korporācijas krāsu salikums bija – violets, sarkans, sudrabs. Korporācijas “Vendia” krāsu nozīme: zaļš – “cerību un pienākumu teic”; brūns – “tēvu zemes mīlestību sveic”; zelts – “zeltam līdzīgi lai mirdz mūsu gods”. Atšķirības zīmes: karogs, vapenis (ģerbonis), krāsu vairodziņš, krāsu lentes, šarfa, cirķelis, galvas sega (deķelis), krāsu rapieris.
Korporācijas devīzes ir “Tēvija, gods, pienākums!” un “Virtute et exemplo!” (‘Krietnumā un paraugā!’). Pirmās devīzes nozīme: “Tēvija ir zeme, kur latviešu tauta dzīvojusi gadu simtiem, tur darbojusies un to sargājusi pret iebrucējiem. Šinī zemē ir izveidota latviešu valoda un kultūra. Gods ir katra inteliģenta cilvēka sastāvdaļa – katram jācienī un jāaizstāv savs personīgais, savas ģimenes, savas tautas gods un labā slava, kritiskos brīžos pat ar ieročiem rokās. Pienākums izpaužas ikdienas darbā un uzņemto saistību izpildē ģimenē, korporācijā un visā sabiedrībā.” Korporācijas biedri ikdienā un svētkos ievēro tradīcijas, kas izkoptas kopš korporācijas dibināšanas. Reglamentētajā pasākumu norisē ir dažādi atšķirīgi elementi, tostarp korporācijai “Vendia” raksturīgās svētku dziesmas, uzsaucieni un citi.
Studentu korporācijas "Vendia" krāsu vairodziņš un cirķelis.
Studentu korporācija “Vendia” sastāv no konventa un filistru biedrības. Korporācijas darbību reglamentē iekšējie darbības noteikumi – komāns.
Aktīvie biedri darbojas konventā. Tā darbu vada un korporāciju reprezentē prezidijs, kas sastāv no trijām konventa vēlētām amatpersonām – seniora, viceseniora un sekretāra. Konventa vēlēts oldermanis ir atbildīgs par korporācijas jauno biedru (krustdēlu) audzināšanu un dzīvi korporācijā, par noteikumu un tradīciju ievērošanu. Arī citas konventa vēlētas amatpersonas (ekonoms, kasieris, magister cantandi, magister paucandi, tiesneši u. c.) ir atbildīgas par noteiktām korporācijas darbības jomām.
Studentu korporācijas “Vendia” filistru biedrība vieno studijas pārtraukušos un beigušos korporācijas biedrus. Filistru biedrība reģistrēta 09.05.1928. ar nosaukumu – Palīdzības biedrība “Vendija” (nosaukums 23.02.1932. pārreģistrēts uz – Korporācijas Vendia’s filistru biedrība). Padomju okupācijas laikā, 13.07.1940., filistru biedrība slēgta; tās darbība daļēji atjaunota un norisinājās nacistiskās okupācijas laikā. Korporācijas “Vendia” filistru biedrības darbība atjaunota 90. gadu sākumā Latvijā; tās statūti pieņemti 04.1993.
09.12.1930. “Vendia” uzņemta Latvijas studentu korporācijas jumtorganizācijā – Prezidiju konventā (PK). “Vendia” darbojās PK sastāvā līdz tās darbības pārtraukšanai padomju okupācijas laikā, 13.07.1940. Savukārt korporācijas “Vendia” filistru biedrība 1931. gadā uzņemta Latvijas studentu korporāciju Filistru biedrību savienībā (FBS).
Pēc Otrā pasaules kara “Vendia” darbojās 1948.–1949. gadā dibinātajā Latvijas Korporāciju apvienībā (LKA), kas pildīja PK un FBS funkcijas trimdā. 1990. gadā “Vendia” piedalījās PK darbības atjaunošanā un vēlāk iesaistījās tās darbā, bet 2005. gadā korporācijas “Vendia” filistru biedrība piedalījās FBS darbības atjaunošanā.
Korporācijas “Vendia” komānu kā vecāka korporācija ir garantējusi korporācija “Selonija”. Kopš 2005. gada korporācijai “Vendia” ir kartelis (īpašs draudzības līgums) ar Tallinas Tehniskās universitātes (Tallinna Tehnikaülikool) igauņu studentu korporāciju “Leola” (dibināta 1920. gadā Tallinā; karteļa līgums noslēgts Cēsīs 21.05.2005.). No 30. gadu vidus līdz 1940. gadam korporācijai “Vendia” pastāvēja īpašas draudzības saites ar Cēsu apkaimē izvietoto Latvijas armijas Atsevišķo artilērijas divizionu.
Domubiedru grupa par korporācijas izveidi apspriedās jau no 20. gs. 20. gadu vidus, bet korporācijas dibināšanas protokols tika parakstīts 20.03.1927. Korporāciju dibināja astoņi iniciatori, no kuriem daļa nāca no Cēsu apkaimes, kādēļ korporācijai izvēlēts nosaukums “Vendia”. 1927. gada gaitā iniciatoriem pievienojās vairāki studenti, kopā esot 44 dibinātājiem. Studentu korporācijas “Vendia” pirmais prezidijs 1927. gada pavasara semestrī: seniors Arvīds Krūmiņš, viceseniors Rūdolfs Seskis, sekretārs Bruno Rozītis. Korporācijas statūti Latvijas Universitātē (LU) apstiprināti 17.12.1930.
Padomju okupācijas laikā studentu korporācija “Vendia” slēgta 13.07.1940. ar sabiedrisko lietu ministra lēmumu. Padomju varas iestādes atsavināja korporācijas īpašumu, bet daudzi tās biedri kā Latvijas patrioti un padomju varai bīstamas personas bija pakļauti okupācijas varas iestāžu represijām un zaudēja dzīvību. Nacistiskās okupācijas laikā korporācija faktiski darbojās neoficiāli, jo oficiāli tika atzīta tikai korporācijas “Vendia” filistru biedrība.
Korporācijas darbība atjaunota 1950. gada rudenī trimdā Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV). Trimdā pastāvēja vairākas korporācijas “Vendia” kopas un biedru grupas ASV, Austrālijā, Kanādā un Zviedrijā. Kopš 1990. gada korporācijas “Vendia” Globālais prezidijs darbojas Kanādā.
Latvijā darbību studentu korporācija “Vendia” atjaunoja 15.05.1990. pie LU. 1991. gada pavasara semestrī atjaunotais “Vendia” konvents Latvijā uzņēma pirmos krustdēlus. Kopš 2000. gada korporācijas “Vendia” konventa dzīvoklis ir namā Ausekļa ielā 3 (Rīgā).
Korporācijā “Vendia” uzņem aktīvus, apgūt buršu tradīcijas un iesaistīties korporācijas dzīvē ieinteresētus studentus ar nevainojamu pagātni. “Vendia” rīko viesu vakarus, kuros studentiem ir iespēja viesoties korporācijā. Pēc tam, kad interesenti ir viesojušies korporācijas “Vendia” konventa dzīvoklī un izrādījuši vēlmi iestāties korporācijā, “Vendia” konvents lemj par jauno biedru uzņemšanu. Korporācijas biedru gradācija: filistri, komilitoņi, krustdēli. Korporāciju vidē korporācijas “Vendia” biedri tiek saukti – vendi.
Korporācijai 1927. gada beigās garantējot komānu, tās rindās bija 44 biedri – dibinātāji. 1940. gadā korporācijā “Vendia” bija 218 biedri, 1952. gadā – 64, 1967. gadā – 85, 1971. gadā – 88. Korporācijā “Vendia” 2009. gadā bija 96 biedri, no kuriem – 71 Latvijā. 2020. gada pavasara semestrī korporācijā “Vendia” bija 73 biedri, no kuriem 58 Latvijā, 15 – citviet pasaulē.
Starp korporācijas “Vendia” biedriem daudzi ievērojami Latvijas valsts un sabiedriskie darbinieki, virsnieki, politiķi, augstskolu mācībspēki, trimdas darbinieki. Par varonību Latvijas Neatkarības karā astoņi korporācijas “Vendia” biedri apbalvoti ar Lāčplēša Kara ordeni. Ievērojamu ieguldījumu korporācijas “Vendia” darbībā snieguši tās biedri Rihards Ādams, Jēkabs Arājs, Voldemārs Bergs, Pēteris Finartijs, Jēkabs Jākobsons, Arvīds Kabucis, Voldemārs Krustiņš, Jānis Ruks, Herberts Silkalns, Kārlis Smiltārs (arī Šmithens), Arnolds Smiltnieks, Voldemārs Treknais, Jūlijs Zaķis, Nikolajs Zarevičs, Eduards Zirdziņš.
1973.–1987. gadā trimdā izdots internais (iekšējais) rakstu krājums “Pienākums” (kopā iznāca septiņi numuri).