Nosaukums Grammy ir atvasināts no gramophone (“gramofons”, 19. gs. izgudrota skaņu ierakstu atskaņošanas ierīce); balva ir apzeltīta gramofona statuete.
Nosaukums Grammy ir atvasināts no gramophone (“gramofons”, 19. gs. izgudrota skaņu ierakstu atskaņošanas ierīce); balva ir apzeltīta gramofona statuete.
Grammy balva tradicionāli tiek uzskatīta par mūzikas industrijas prestižāko godalgu. Balvu kopš 1959. gada piešķir iepriekšējā gada labākajiem skaņu (kopš 1982. gada arī video) ierakstiem, kas pārskata periodā (no iepriekšējā gada 01.10. līdz tekošā gada 30.09.) izdoti ASV. Kaut arī Grammy balva nav atzinība par komerciāliem sasniegumiem vai potenciālu, Grammy žūrijai nereti pārmesta komerciālā aspekta izcelšana pār ierakstu mākslinieciskajām un tehniskajām īpašībām.
Balvu piešķir kategorijās, kas aptver izplatītākos skaņu ierakstu žanrus un apakšžanrus (klasiskā mūzika, gospelis, džezs, kantrī, pops, roks, R&B, regejs, bērnu mūzika, runātie teksti u. c.). Kategoriju daudzums mainās, atbilstoši mūzikas un industrijas attīstībai – 1959. gadā tika pasniegtas 28 balvas; 2010. gadā – 109; 2018. gadā – 84 balvas. Visās pamatkategorijās tiek izvirzīti pieci nominanti, uzvarētāju nosaka nozares ekspertu žūrijas balsojums. Tradicionāli lielāko ievērību gūst apbalvojumi četrās galvenajās kategorijās, kurās kopš 2021. gada uz balvu pretendē 10 nominanti bez žanriska ierobežojuma:
Līdzās aktuālo sasniegumu izvērtējumam tiek piešķirtas arī īpašas Grammy balvas par ilgstošiem nopelniem ierakstu nozarē: balva par mūža ieguldījumu (Lifetime Achievement Award); tehniskā Grammy balva (Technical Grammy Award) un citas. Ieraksti, kas vismaz 25 gadus saglabājuši augstu māksliniecisko kvalitāti un nozīmību tiek iekļauti Grammy slavas zālē (Grammy Hall of Fame).
Billija Ailiša un viņas brālis mūzikas producents Finiess O'Konels (Finneas O'Connell) ar balvām 62. Grammy balvas pasniegšanas ceremonijā. Losandželosa, 26.01.2020.
Kopš 2023. gada visvairāk godalgotā māksliniece Grammy vēsturē ir R&B dziedātāja un dziesmu autore Bejonsē (Beyoncé – 32 balvas). Citi daudzkārt apbalvoti mūziķi: klasiskās mūzikas diriģents Džordžs Šolti (Georg Solti – 31); džeza instrumentālists, komponists, aranžētājs un producents Kvinsijs Džounss (Quincy Jones – 28); kantrī dziedātāja Elisone Krausa (Alison Krauss – 27); džeza pianists un komponists Čīks Korea (Chick Corea – 27); komponists un diriģents Pjērs Bulēzs (Pierre Boulez – 26); klasiskās mūzikas pianists Vladimirs Horovics (Владимир Самойлович Горовиц – 25); kinomūzikas komponists, pianists un diriģents Džons Viljamss (John Williams – 25); souldziedātājs un dziesmu autors Stīvijs Vonders (Stevie Wonder – 25); reperi Kanje Vests (Kanye West – 24) un Džei Zī (Jay-Z – 24). Visās četrās pamatkategorijās apbalvoti dziedātāji un dziesmu autori Kristofers Kross (Christopher Cross, 1980), Adele (Adele, 2009; 2012 un 2017) un Billija Ailiša (Billie Eilish, 2020).
Grammy saņēmuši arī latviešu diriģenti Mariss Jansons un Andris Nelsons, kā arī komponiste Lolita Ritmanis.