AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2022. gada 14. oktobrī
Egīls Gelderiņš

Arisakas sistēmas šautene Tip “38”

(angļu bolt action rifle Arisaka Meiji 38th, Arisaka 38th Year Rifle, Meiji “38”, vācu Arisaka-Gewehre Tip 38, franču japonais fusil Arisaka M-le 1905; fusil Mle 1905; japonais fusil Type “38”, krievu винтовка системы Apиcакa oбp. 1905 г.), arī M.1905 
vairākpatronu manuāli pārlādējama šautene ar stacionāru centrālo patronkārbu, slīdošo aizslēgu un stobra kalibru 6,5 mm

Saistītie šķirkļi

  • Arisakas sistēmas šautene Tip “30”
  • šautene Gewehr 88
  • šautene Gewehr 98
  • trīslīniju šautene Winchester M1895
Šautene Arisaka Tip “38”, Arisaka M.1905.

Šautene Arisaka Tip “38”, Arisaka M.1905.

Avots: Latvijas Kara muzejs.

Satura rādītājs

  • 1.
    Īss kopsavilkums
  • 2.
    Īsa vēsture
  • 3.
    Ieroča veida tehnoloģiskā attīstība, daudzveidības raksturojums
  • 4.
    Raksturīgākie gadījumi ieroču pielietojumam
  • 5.
    Ieroču veida mūsdienu stāvoklis
  • Multivide 5
  • Saistītie šķirkļi
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Īss kopsavilkums
  • 2.
    Īsa vēsture
  • 3.
    Ieroča veida tehnoloģiskā attīstība, daudzveidības raksturojums
  • 4.
    Raksturīgākie gadījumi ieroču pielietojumam
  • 5.
    Ieroču veida mūsdienu stāvoklis
Īss kopsavilkums

Japānas armijas attīstība un modernizācija ir saistīta ar šīs valsts imperatora Mucuhito (睦仁,Mutsuhito) valdīšanas laiku (1867–1912), kad feodālo iekārtu nomainīja intensīva kapitālisma attīstība un valsts pašizolācijas vietā centās sasniegt Amerikas Savienoto Valstu (ASV) un Eiropas valstu līmeni. Šo vēsturisko periodu, kad Japānas imperators – reformators Mucuhito veica gan politisko, gan rūpniecisko revolūciju valstī, dēvēja par Meidzi restaurāciju jeb Meidzi laikmetu (明治維新, Meiji Restoration), kura nozīmību uzsvēra ar jaunas gadu skaitīšanas uzsākšanu no Mucuhito valdīšanas sākuma – no 1867. gada.

Japānas šaujamieroču nosaukumos lietotais apzīmējums “30”, “38” u. c. nozīmē gadskaitli pēc šī atšķirīgā kalendāra. Kopš 19. gs. beigām Japānas armijas karavīru bruņojumā bija 1897. gada parauga 6,5 mm šautene Meidzi “30”. Eiropieši pirms japāņu gadskaitļa ieroča nosaukumam vēl pievienoja vārdu “Tip”, “tip” vai “Typ” un “typ”, bet aiz cipara – papildu gadskaitli atbilstoši citviet lietotajam romiešu kalendāram. Joprojām šīs sistēmas ieročiem nav vienota nosaukuma. Kaut gan šautene Meidzi “30” atbilda pasaules labākajiem standartiem, pieredze Krievijas–Japānas karā (1904–1905) parādīja arī tās trūkumus, sevišķi uzņēmību pret piesārņojumu ar smiltīm un putekļiem.

Lai uzlabotu šautenes Meidzi “30” taktiskos un tehniskos rādītājus, atbildīgais konstruktors, pulkvedis Nariakira Arisaka (有坂 成章, Arisaka Nariakira) 1905. gadā pilnveidoja savu iepriekšējo ieroci. Japāņi tam piešķīra nosaukumu Meidzi “38”. Eiropā un pārējā pasaulē to nosauca par Arisaka Tip “38” jeb Arisaka M.1905. Ieroča atšķirīgie nosaukumi tiek lietoti arī mūsdienās. Krievu militārais vēsturnieks Vladimirs Markēvičs (Владимир Еронимович Маркевич) uzskata, ka šautenes pareizais nosaukums būtu Arisakas sistēmas 1897.–1908. gada parauga šautene (винтовка системы Apиcакa oбpазца 1897–1908 г.), jo pēc viņa ziņām, šauteni Tip “38” sāka ražot 1908. gadā, taču, pēc citu autoru domām, Japānas armijas apbruņojumā uzlabotā šautene nonāca jau 1906. gadā. Jau pēc dažiem mēnešiem armija saņēma uz jaunās šautenes bāzes veidoto karabīni kavalērijai un tehniskajām vienībām. Ieroci Japānā ražoja līdz pat 20. gs. 30. gadu beigām, un karavīru apbruņojumā tas bija līdz pat Japānas kapitulācijai Otrajā pasaules karā. Kopumā šajā laikā saražoja vairāk nekā 3 miljonus šauteņu un karabīņu Tip “38”.

Īsa vēsture

Japānas armijas šautene Arisaka Tip “30” atbilda sava laika labākajiem pasaules standartiem. Krievijas–Japānas karā pierādījās gan tās pārākums par krievu trīslīniju 1891. gada parauga šauteni, gan arī tās trūkumi, no kuriem svarīgākais – uzņēmība pret piesārņojumu. Krievijas armijā lietotā trīslīniju (7,62 mm) 1891. gada parauga šautene bija ražota paviršāk, ar lielāku detaļu pielaidi, toties bija izturīgāka pret netīrumu iekļūšanu mehānismā. Kaujas apstākļos japāņiem bija grūti uzturēt šauteni ilgstoši tīru, tādēļ reizēm krievu karavīri guva pārsvaru savas robustākās trīslīniju (7,62 mm) 1891. gada parauga šautenes dēļ. Kara laika pieredze Japānai lika uzlabot esošo modeli un īsā laikā pārapbruņot armiju. Tip “30” nomainīja pret Tip “38” – 1905. gada parauga šauteni, bet iepriekšējo modeli saglabāja rezervē vai arī pārdeva citām valstīm. Šautene Meidzi “38” jeb Tip “38” ar savām ballistiskajām īpašībām pārspēja daudzus Eiropas un ASV ražojumus, un patriotiskie japāņu karavīri šo ieroci vairāku tā pozitīvo īpašību dēļ (šāviena precizitāte, mazais atsitiens, nelielais svars) iesauca par “Sakuras zaru”.

Pirmā pasaules kara laikā Krievijas armija izjuta lielu ieroču trūkumu, tādēļ valdība meklēja dažādus veidus, lai papildinātu savus ieroču krājumus. Ņemot vērā, ka Japāna bija nostājusies Antantes pusē pret Vāciju, Krievija varēja noslēgt līgumus ar Japānas valdību par Arisakas sistēmas šauteņu un karabīņu iegādi. Krievija šos ieročus iepirka gan Japānā, gan Lielbritānijā. Ir zināms, ka Krievijā nonāca arī apmēram 35 000 japāņu ražoto 7 mm šauteņu, kas izgatavotas pēc 1905. gada parauga Tip “38”, kuras iepriekš bija paredzētas Meksikas armijas apbruņošanai. Kopumā Krievija papildināja savu bruņojumu ar vairāku modifikāciju 728 000 (pēc citiem datiem 768 000) Arisakas sistēmas ieroču, tā kompensējot savu trīslīniju (7,62 mm) šauteņu trūkumu.

Ieroča veida tehnoloģiskā attīstība, daudzveidības raksturojums

Šautenes Tip “30” un Tip “38” ārēji bija līdzīgas Mauzera sistēmas šautenēm, taču aizslēgs atšķīrās, it sevišķi jaunākās sistēmas šautenēm, kurām bija 1905. gada parauga šautenes aizslēga konstrukcija. To veidoja tikai piecas detaļas, bet speciāls aizslēga vāks to pasargāja no piesārņojuma. Šauteņu Tip “30” un Tip “38” konstrukcijā radoši izmantoti vācu skolas brāļu Mauzeru – Vilhelma un Pētera Paula (Wilhelm Mauser, Peter Paul Mauser) un citu Eiropas konstruktoru tehniskie risinājumi. Vairāku mezglu un detaļu konstrukcija bija pat veiksmīgāka. Spalā ievietotā divrindu patronkārba (magazīna), tāpat kā jaunākajām Mauzera sistēmas šautenēm, neizdalījās no spala, veidojot kopēju formu.

Galvenā atšķirība no Mauzera sistēmas ieročiem bija aizslēga drošinātāja mehānisms, kas īpaši veiksmīgs bija šautenei Tip “38”: Aizslēga uzmavai bija diska formas “cepure”, kas savienoja aizslēga detaļas un pildīja drošinātāja funkcijas. Piespiežot uzmavas “cepuri” ar plaukstu un pagriežot, varēja to nostādīt trīs pozīcijās – drošinātāja, uguns un aizslēga izņemšanas pozīcijā. Nodrošinot pret plaukstas nejaušu slīdēšanu, uzmavas “cepurei” bija izveidots reljefs rievojums, līdzīgs krizantēmas ziedam. Arī aizslēga roktura galvas formu pārveidoja no lodveida uz ovālu, ērtāk satveramu un vizuāli uzreiz atpazīstamu ieroča detaļu. Ņemot vērā Krievijas–Japānas kara pieredzi, šautenes aizslēgu noslēdza ar izliektu, cieši pieguļošu aizsargplāksni pret netīrumiem, putekļiem un mitrumu. Tomēr reizēm karavīri šo aizsargplāksni noņēma, jo tā kustībā, saskaroties ar aizslēgu, radīja demaskējošu skaņu. Stobra garuma un mazā kalibra patronas jaudas attiecība šāviena brīdī novērsa liesmu izplūdi no stobra tievgaļa, tā radot leģendu par japāņu “bezliesmu” šaujampulveri. 

Abu modeļu šautenēm bija pulkveža N. Arisakas konstruētais stobrs, kura šķērsgriezuma sienas virzienā uz tievgali kļuva aizvien plānākas, tā samazinot ieroča kopējo svaru. Stobra kanālā, salīdzinot ar ASV un Eiropā radīto ieroču vairākumu, bija sešas labās puses pusapaļās (segmenta) vītnes, kas ļāva lodei vieglāk iegriezties vītnēs un samazināja pulvera gāzu noplūdi.

20. gs. sākumā daudzu valstu konstruktori atkal pievērsās munīcijas uzlabošanai, īpaši lodes formai. Noapaļoto galu jeb “strupās” nomainīja lodes ar smailiem galiem un ar uzlabotām ballistiskajām īpašībām – lielāku izšaušanas ātrumu, šāviena tālumu un mērķa caursišanas spēju. Šādu modernu patronu, saglabājot iepriekšējo kalibru 6,5 mm, Japānā izstrādāja jau 1903. gadā. Jaunās patronas misiņa čaulītei bija pudeļveida forma un ar melhioru apvilkta lode ar smailu galu. Ievērojami samazinājās patronas svars, līdz ar to varēja palielināt karavīra līdzi nesamo patronu skaitu. Tip “30” patronai (6,5x50,5HR) lodes izšaušanas ātrums bija 704 m/sekundē, bet 1903. gada parauga patronai – 770 m/sekundē.

Ja patronas čaulītei ir uzbiezināta apmale, pie patronas nosaukuma pievieno burtu – indeksu R (latviešu – mala, vācu – der Rand, angļu – rim). Burtu indekss HR vai SR nozīmē, ka čaulītes apmales uzbiezinājums ir samazināts un apmale parasti apvienota ar koncentrisku gropi ap čaulītes dibenu. Gan čaulītes apmali, gan gropi veidoja, lai atvieglotu izšautās čaulītes ekstrakciju. Modernākās patronas ražo ar čaulītēm bez apmalēm, tikai ar gropēm. Tām pie milimetru apzīmējuma papildu burtus nelieto.

Japāņu 6,5 mm šauteņu patronām bija čaulīšu gropes un pavisam mazas apmales, kas atviegloja ieroča pielādēšanu, tādēļ šo patronu apzīmējumā lieto indeksu HR vai SR.

Piecas patronas centrālajā patronkārbā ielādēja ar plakanas aptveres palīdzību, patronas tajā novietojās pamīšus viena virs otras, šahveidā. Atšķirībā no citu konstrukciju šautenēm, abu modeļu šautenēm augšējo patronu varēja iespiest patronkārbā, bet stobrā ar aizslēga palīdzību iebīdīt vēl sesto patronu. Šautenēm Tip “30” un Tip “38” varēja lietot patronas gan ar strupajām, gan ar smailajām lodēm, bija nepieciešama tikai neliela tēmēkļa korekcija.

Tāpat kā Tip “30”, arī Tip “38” ražoja divās modifikācijās – šauteni un karabīni ar vienādu nosaukumu Arisaka “38”. Karabīnei bija īsāks stobrs, līdz ar to tā bija vieglāka, tai atšķīrās arī plecu siksnas stiprinājums ērtākai lietošanai kavalēristiem. 

Šautenes spalu gatavoja no japāņu buka koka, laide bija līmēta no divām daļām, virs stobra bija saīsināta uzstobre no tā paša materiāla. Gan šauteni, gan karabīni varēja izmantot arī tuvcīņai, šim mērķim izmantoja 1897. gada parauga vienasmens nažveida durkli, kuru karavīri pievienoja šaujamierocim tikai pirms tiešas saskarsmes ar pretinieku. Durklim bija rokturis ar koka uzliktņiem, stobra uzmavas gredzens un raksturīgs liekts šķērsis. Durkli nēsāja metāla makstī, un tas bez izmaiņām saglabājās visām vēlākajām modifikācijām. Visi ieroči tika piešauti bez durkļa. Krievija kopā ar šautenēm un karabīnēm iegādājās arī šiem ieročiem nepieciešamos piederumus: plecu siksnas, patronsomas un apkopes instrumentus.

6,5 mm munīciju japāņu šautenēm Krievijā neražoja, to vajadzēja iepirkt no Japānas, kā arī no citām valstīm. 1914. gada beigās un 1915. gada sākumā krievu militārā vadība saņēma vairāk nekā 200 miljonus patronu no Japānas, tomēr tas neapmierināja frontes pieprasījumu, bet japāņu valdība atteicās palielināt piegādes. Tādēļ krieviem vajadzēja lūgt Lielbritāniju nodrošināt 6,5 mm šauteņu patronu piegādi armijai. Līdz lielinieku apvērsumam 1917. gada rudenī Lielbritānija uz Krieviju nosūtīja apmēram 770 miljonus patronu 6,5x50,5HR.

Japānā starpkaru periodā šautenēm Tip “38” palielināja stobra kalibru, jo uzskatīja, ka 6,5 mm lodes caursišana ir par vāju un tā nav īpaši efektīva, lietojot šaušanai ar ložmetējiem. Tādēļ izveidoja jaunu patronu 7,7x58 pēc .303 kalibra britu patronas 7,71x56R parauga, to ražojot bez apmales. Šīs šautenes 1939. gadā tika nosauktas par Tip “99” (pēc sintoistu kalendāra tas bija 2099. gads pēc pasaules radīšanas).

Šautenes Arisaka Tip “38” aizslēga detaļas.

Šautenes Arisaka Tip “38” aizslēga detaļas.

1897. un 1903. gada parauga patronas 6,5x50,5HR.

1897. un 1903. gada parauga patronas 6,5x50,5HR.

Raksturīgākie gadījumi ieroču pielietojumam

Šautenes Arisaka Tip “38” Japānas armijas bruņojumā bija līdz Otrā pasaules kara beigām. Tās lietoja arī Ķīnas nacionālistu armija un 20. gs. 30. gados Japānas okupētās Mandžūrijas bruņotie spēki. Pirmā pasaules kara laikā Krievijas valdība iepirka vairāk nekā 750 000 pulkveža N. Arisakas konstruēto šauteņu un karabīņu, lai apbruņotu Krievijas zemessargus un aizmugures vienības. Bet trīslīniju šauteņu trūkums armijas vadībai lika izdarīt korekcijas – tiklīdz pirmās šautenes Arisaka Tip “30” un Tip “38” nonāca Krievijā, ar tām apbruņoja uz fronti sūtāmās karaspēka vienības. Krievijas armijā dienošie latviešu strēlnieki bija apbruņoti ar amerikāņu šautenēm Winchester M95/07, taču to neatbilstība kaujas apstākļiem spieda 1916. gada vasaras beigās un rudenī strēlniekus pārapbruņot ar praktiskākajām un drošākajām Japānā ražotām Arisakas sistēmas šautenēm. Strēlnieki saņēma divus Arisakas modeļus – Tip “30” un Tip “38” – tas ir, 1897. gada parauga un 1905. gada parauga 6,5 mm kalibra šautenes un karabīnes. Arisakas sistēmas šautenes un karabīnes pārspēja gan amerikāņu Winchester M95, gan krievu 1891. gada parauga šautenes svara un kvalitātes rādītājos un, neskatoties uz mazāka kalibra patronu, bija labākie strēlnieku individuālie ieroči Pirmajā pasaules karā.

4. Vidzemes latviešu strēlnieku pulka karavīri ar japāņu šautenēm Arisaka Tip “38”. Rīgas fronte, 1916. gads.

4. Vidzemes latviešu strēlnieku pulka karavīri ar japāņu šautenēm Arisaka Tip “38”. Rīgas fronte, 1916. gads.

Avots: Latvijas Kara muzejs.

Latvijas Neatkarības kara laikā (1918–1920) šādi ieroči glabājās arī vācu trofeju noliktavās, kas tur bija nonākuši pēc krievu 12. armijas atkāpšanās no Latvijas teritorijas 1917. gada rudenī. Lielāks skaits šauteņu Tip “38” Latvijas nacionālajā karaspēkā parādījās kopā ar pārnācējiem no latviešu sarkano strēlnieku vienībām, kas bija cīnījušies Krievijas Pilsoņu kara frontēs. Pēc Latvijas Neatkarības kara japāņu ieroči bija Latvijas policistu, robežsargu un aizsargu apbruņojumā.

Ziemeļlatvijas brigādes karavīri. 1919. gads. Karavīram vidū – 1891. gada parauga trīslīniju šautene M-1891/1910, dragūnu modifikācija, pārējiem karavīriem šautenes Arisaka Tip “38”.

Ziemeļlatvijas brigādes karavīri. 1919. gads. Karavīram vidū – 1891. gada parauga trīslīniju šautene M-1891/1910, dragūnu modifikācija, pārējiem karavīriem šautenes Arisaka Tip “38”.

Avots: Latvijas Kara muzejs.

Ieroču veida mūsdienu stāvoklis

Nav zināms, cik daudz šauteņu Arisaka Tip “38” pasaulē saglabājušās pēc Pirmā un Otrā pasaules kara, iespējams, tās vietām joprojām lieto kā medību ieročus. Lielāks skaits šo ieroču atrodami Krievijā, Sibīrijas reģionā, tos iecienījuši mednieki. Ja ieroci regulāri apkopj un novērš bojājumus, tad tas veiksmīgi saglabā šāviena precizitāti. 1903. gada parauga patronas ar smailo galu 6,5x50,5HR ražo nelielā skaitā mednieku un sporta šāvēju vajadzībām. Šauteni demilitarizētā veidā izmanto kinostudijas un vēstures rekonstrukcijas klubi, ja ieroči saglabājušies un pieejami. Šautene aplūkojama gan muzejos, gan privātās ieroču kolekcijās.

Šautenes un karabīnes salīdzinoši tehniskie dati*

Autora veidota 

Patronas modelis

Ieroča

svars kg

/ ar durkli

Stobra garums

mm

Ieroča garums mm

Ieroča garums ar durkli mm

Lodes izšaušanas ātrums m/sek

Tēmēšanas maksimālais tālums m

Efektīvais šaušanas tālums m

šautene Tip “38”,

M.1905

6,5x50,5

ar smailu galu

3,9 / 4,4

 795

1270

1660

770

2300

1000

karabīne Tip “38”,

M.1905

6,5x50,5

ar smailu galu

3,55

490

970

-

680

2000

-

*Literatūrā sastopami ļoti dažādi tehniskie dati, pat savstarpēji atšķirīgi un neloģiski. Autors izvēlējās balstīties uz ziņām, ko sniedz krievu ieroču konstruktors un vēsturnieks V. Markēvičs.

Multivide

Šautene Arisaka Tip “38”, Arisaka M.1905.

Šautene Arisaka Tip “38”, Arisaka M.1905.

Avots: Latvijas Kara muzejs.

Šautenes Arisaka Tip “38” aizslēga detaļas.

Šautenes Arisaka Tip “38” aizslēga detaļas.

1897. un 1903. gada parauga patronas 6,5x50,5HR.

1897. un 1903. gada parauga patronas 6,5x50,5HR.

4. Vidzemes latviešu strēlnieku pulka karavīri ar japāņu šautenēm Arisaka Tip “38”. Rīgas fronte, 1916. gads.

4. Vidzemes latviešu strēlnieku pulka karavīri ar japāņu šautenēm Arisaka Tip “38”. Rīgas fronte, 1916. gads.

Avots: Latvijas Kara muzejs.

Ziemeļlatvijas brigādes karavīri. 1919. gads. Karavīram vidū – 1891. gada parauga trīslīniju šautene M-1891/1910, dragūnu modifikācija, pārējiem karavīriem šautenes Arisaka Tip “38”.

Ziemeļlatvijas brigādes karavīri. 1919. gads. Karavīram vidū – 1891. gada parauga trīslīniju šautene M-1891/1910, dragūnu modifikācija, pārējiem karavīriem šautenes Arisaka Tip “38”.

Avots: Latvijas Kara muzejs.

Šautene Arisaka Tip “38”, Arisaka M.1905.

Avots: Latvijas Kara muzejs.

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • Arisakas sistēmas šautene Tip “30”
  • šautene Gewehr 88
  • šautene Gewehr 98
  • trīslīniju šautene Winchester M1895

Autora ieteiktie papildu resursi

Ieteicamā literatūra

  • Ezell, E. C., Small arms of the world, Harrisburg, Stackpole Books, 1983.
  • Федоров, В., Эволюция стрелково оружия, Часть I, II, Москва, Воеиздат, 1939.
  • Ford, R., Die Geschihte der Gewehre, Vom Vorderlader zum Sturmgewehr, Erlangen, Karl Müller Verlag, 2002.
  • Gelderiņš, E., Latviešu strēlnieku apbruņojums Pirmajā pasaules karā, Latvijas Kara muzeja gadagrāmata, IX, Rīga, LKM, 2008.
  • Глазков, В.B., Оружие Великой войны, Винтовки и карабины Российской армии, Москва, Русские Витязи, 2015.
  • Miller, D., The Illustrated Directory of Guns, Leeds, UK, Colin Gower Enterprises, 2005.
  • Маркевич, В.Е., Ручное огнестрельное оружие, Санкт-Петербург, Полигон, 2005.
  • Stone, G.C., A Glosasary of the Construction, Decoration and Use of Arms and Armor in all Countries and in all Times, New York, Jack Brussel Publisher, 1961.

Gelderiņš E. "Arisakas sistēmas šautene Tip “38”". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 27.09.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4047 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana