“Saime” darbojās Valmieras rajona kolhozā “Matīši” 1983.–1988. gadā, vadītājs Juris Pavītols, kura skaņdarbi veidoja repertuāra pamatu.
“Saime” darbojās Valmieras rajona kolhozā “Matīši” 1983.–1988. gadā, vadītājs Juris Pavītols, kura skaņdarbi veidoja repertuāra pamatu.
Pēc atstādināšanas no vadītāja amata J. Pavītols bija spiests pamest paša dibināto grupu “Līvi”. 1982. gada beigās viņš no Liepājas pārcēlās uz Valmieru, lai vadītu kultūras nama ansambli “Kvelde”. Konfliktējot ar Valmieras kultūras pārvaldi, J. Pavītols meklēja citas, labākas iespējas koncertdarbībai. Jūlijā tika uzsāktas sarunas ar kolhoza “Matīši” priekšsēdētāju Hariju Apini, un tika panākta vienošanās par grupas izveidi “Matīšos”. J. Pavītolam tur piešķīra dzīvokli, par ansambļa dalībniekiem kļuva līdzšinējie “Kveldes” mūziķi – Armands Trambickis (taustiņinstrumenti), Aldis Lapiņš (ģitāra), Igors Vītols (sitamie instrumenti). Dziedāja “Kveldes” soliste Ināra Rubīna, kura beigusi Cēsu mūzikas vidusskolas pūšaminstrumentu nodaļu kā flautiste. Sākotnēji par bundzinieku pieņemtais Andris Sietiņsons pārkvalificējās par skaņu operatoru, J. Pavītols komponēja, spēlēja basģitāru un dziedāja.
Rokgrupa "Saime". 20. gs. 80. gadi. No kreisās: Juris Pavītols, Aldis Lapiņš, Ināra Rubīna, Armands Trambickis, Igors Vītols.
Ansamblis darbu sāka 10.1983., nosaukuma “Saime” iniciators bija J. Pavītols, tā jēgu pretnostatot “Līvos” piedzīvotajām domstarpībām – ansamblis kā kopīga saime. 04.1984. tika nodota pirmā sagatavotā koncertprogramma. Tajā tika iekļautas J. Pavītola dziesmas “Matīši”, “Fortifikācijas māksla”, “Dīvainie putni”, Gunāra Freidenfelda “Rožu laukums” un citas. Valsts atestācijas un tarifikācijas komisija “Saimei” piešķīra 1. kategoriju, sekoja pirmais koncerts Rīgā – Rīgas Politehniskā institūta zālē.
Jaunās J. Pavītola dziesmas pārsvarā bija veidotas hārdroka stilistikā, 1984. gada republikāniskajā pašdarbības kolektīvu skatē dziedātāja I. Rubīna tika atzīta par labāko solisti, “Saime” izcīnīja 3. vietu vokāli instrumentālo ansambļu grupā, iegūstot “skates atklājuma” titulu.
Gada nogalē “Saimes” popularitāte strauji pieauga, sākās aktīva koncertdarbība – trīs, četras uzstāšanās nedēļā pa visu Latviju. Grupa veiksmīgi debitēja “Mikrofona” aptaujā, dziesmai “Mans zēns” (J. Pavītols – Imants Ziedonis) ierindojoties 12. vietā. Pēc J. Pavītola ierosmes pa dziesmai sacerēja arī “Saimes” dalībnieki A. Lapiņš, A. Sietiņsons, duetus dziedāja I. Rubīna un A. Trambickis (“Atnāc pie manis” u. c.).
80. gadu vidū J. Pavītola grupa regulāri sniedza koncertus tolaik populārajām studentu-celtnieku vienībām no Latvijas, kas strādāja Padomju Sociālistisko Republiku Savienības teritorijā un pašu mājās; 1985. gadā muzicēja Volgogradā, Astrahaņā, Omskā, Novosibirskā, Naļčikā (Kabardija-Balkārija) un citur. Viņu priekšnesumus filmēja un raidīja Maskavas Centrālā televīzija, notika uzstāšanās Lietuvā. Ansamblim bija “Rīgas Modēs” dizainēti īpaši skatuves tērpi. 1985. gadā “Saime” sniedza koncertu Lietuvā, Kauņas sporta manēžā.
1986. gada republikas pašdarbības kolektīvu skatē J. Pavītols kā ansambļa vadītājs tika apbalvots ar žūrijas diplomu par programmas saturīgumu un labu sniegumu, I. Rubīnu atzina par labāko dziedātāju.
1986. gada beigās “Saimes” mazajā skaņuplatē tika izdots J. Pavītola dziesmu ciklu “Monologs”, dziesma “Svešais cilvēks” un A. Lapiņa darbs “Pavisam vienkārša metode”. “Saimes” repertuārā bija arī J. Pavītola dziesmas ar Māras Zālītes dzeju “Ziņģes atmiņa” un “Meitene”, kā arī “Dziesma divos naktī”, “Mušpapīrs”, “Viss ir, saulīt, tavā ziņā” un citas. Deju vakaros tika atskaņoti arī t. s. firmas skaņdarbi – populāras ārzemju dziesmas oriģinālvalodā. Grupa uzstājās arī Slovākijā un Vācijas Demokrātiskajā Republikā (Rostokā).
1987. gada sākumā grupai pievienojās dziedātājs Andris Riekstiņš (Smetanko), I. Rubīna pēc neilga laika grupu pameta. Togad “Saime” piedalījās festivālā “Mēs – Liepājai”, kā arī festivālā “Gaujas atbalss ‘87”, kur izcīnīta 3. vieta vokāli instrumentālu ansambļu grupā un solistu (A. Riekstiņš) konkursā.
1988. gadā, rodoties pretrunai starp līdera J. Pavītola darbošanos nopietna, pasmaga roka stilā un instrumentālistu vēlmi gūt lielāku popularitāti ar melodiskākas, šlāgeriskākas mūzikas atskaņojumu, “Saime” izjuka. J. Pavītols atgriezās Liepājā, “Saimes” instrumentālisti I. Vītols un A. Trambickis darbu turpināja grupas “Kantoris 04” sastāvā.
Daļa “Saimes” repertuāra izdota J. Pavītola albumos. 2019. gadā “Saime” daļēji sapulcējās, lai uzstātos J. Pavītola 70. jubilejas koncertā.
Matīšu grupa “Saime” būtībā bija viena autora – J. Pavītola – radošā laboratorija, kaut gan dziesmas sacerēja arī citi ansambļa dalībnieki, stilistiskais virziens turpināja Liepājā, kopā ar grupu “Līvi” iesākto smagnējas, patriotiskās tēmās balstītas rokmūzikas tēmu. Sākumā publikai ar lielu interesi uztverot “Saimes” darbošanos, kopējā Latvijas populārās mūzikas ainā tā drīz vien zaudēja oriģinalitāti un nozīmīgu vietu, kaut gan vairākas grupas dziesmas iekaroja vērā ņemamu popularitāti, turpinot dzīvot arī 21. gs. Vairākos republikas pašdarbības ansambļu skates finālos Liepājā “Saime” un tā dziedātāja I. Rubīna guva augstu novērtējumu savam profesionālajam sniegumam.
J. Pavītols (vokāls, basģitāra, 1983–1988)
I. Rubīna (vokāls, 1983–1987)
A. Trambickis (taustiņinstrumenti, vokāls, 1983–1988)
A. Lapiņš (ģitāra, 1983–1988)
I. Vītols (sitamie instrumenti, 1983–1988)
A. Riekstiņš (Smetanko; vokāls, 1987–1988)
“Paššaustītāja monologs”, “Šī nakts būs tava lepnā diena”, “Grēki”, “Fortifikācijas māksla”, “Dīvainie putni”, “Es lūdzos”, “Nemirsti, muļķīt”, “Tā nebiji tu”, cikls “Pērles, gredzena un gliemeža dziesma” un citas.
“Mans zēns” (J. Pavītols – I. Ziedonis) – 12 vieta (1984)
“Nu, tu, saulīt, esi kalnā” (A. Lapiņš – Olafs Gūtmanis) – 24. vieta (1986)
“Princesīte” (J. Pavītols – Anna Rancāne) – 5. vieta (1987)
MP*, Saime. Monologs. Rīga, “Melodija”, 1986.
MC**, Juris Pavītols. Pēdas. Rīga, Gailītis-G, 1997.
CD***, Juris Pavītols. Pareizi-nepareizās dziesmas. Liepāja. Autorizdevums ar Liepājas pilsētas domes atbalstu, 2014.
* mazā skaņuplate
** kompaktkasete
*** kompaktdisks