Vieta mitoloģijas panteonā. Funkcijas. Īpašības. Piedēvētie notikumi Tā kā Hēlijs ir saules dievs un viņa pienākumos ir katru dienu nest pār pasauli saules gaismu, tad par to ir krāšņi stāsti. Kad no debess juma nobrauca Selēne un austrumi palika gaišāki, parādījās rīta zvaigzne, kas saukta par Eosforu – sengrieķu Ἑωσφόρος, Heōsphoros ‘ausmas nesējs’. Tad ausmas dieviete Eosa, saukta arī par rožpirksti Ausmu, atvēra vārtus, pa kuriem mazliet vēlāk no Okeāna (Ὠκεανός) izbrauca Hēlijs spārnotajos četrjūgu zelta ratos, ko izkala Hēfaists (Ἥφαιστος). Okeāns sengrieķu kosmogonijā bijia liela saldūdens straume apkārt zemei, tās ūdeņi saukti par svētiem, un tie bija avots visām upēm. Hēlija zirgi bija nemirstīgi, un, lai gan pastāv variācijas, kā tie saukti, to vārdi saistāmi ar uguni, liesmu, gaismu u. c. gaišiem elementiem. Ovidijs (Ovidius) poēmā “Pārvērtības” (Metamorphoses, 8) II grāmatā rakstīja, ka Hēlija zirgi dēvēti par Pyrois ‘Ugunīgais’, Eous ‘Austošais’, Aethon ‘Liesmojošais’ un Phlegon ‘Dedzinošais’.

Skulptūra "Hēlija zirgi". Londona, Lielbritānija, 2005. gads.
Fotogrāfs Vladimir Korostyshevskiy. Avots: Shutterstock.com.
Dienas vidū Hēlija rati bija visaugstāk, un pēc tam tie laidās lejā, līdz rietumos Hēlijs nokāpa Okeāna ūdeņos un zelta laivā devās atpakaļ uz austrumiem. Austrumi bija saules zeme, kur atradās Hēlija pils, kas rotāta ar zeltu, dārgakmeņiem un ziloņkaulu. Hēlija pils vārti bija no sudraba, un tā gravējumos atainoti daudzi notikumi. Pilī Hēlijs sēdēja pie liela galda, ģērbies purpurā, un viņa vainags spīdēja ļoti spoži.
Hēlija atbildībā bija arī nedēļas, un tās personificētas ar septiņiem govju un septiņiem aitu ganāmpulkiem, t. i., septiņas dienas un septiņas naktis. Katrā ganāmpulkā bija nemainīgs dzīvnieku skaits – vienmēr piecdesmit, tāpēc tas tiek saistīts ar nedēļu skaitu gadā. Šos ganāmpulkus Hēlijs turēja Trinakijas salā. Dažos avotos minēts, ka Augejs (Αὐγείας) ir Hēlija dēls, tāpēc viņš bija atbildīgs par divpadsmit Hēlija svētajiem vēršiem un viņam piederēja tik daudz lopu, cik nevienam citam mirstīgajam, jo tie visi bija dāvana no Hēlija.
Hēlijam bija vairākas sievas – nimfa Klimene (Κλυμένη), nimfa Neaira (Νέαιρα), nimfa Perseja (Πέρση), nimfa Aegle (Αἴγλη), dieviete un nimfa Roda (Ῥόδη), dieviete un nimfa Leikoteja (Λευκοθέα) un citas. Daži avoti norāda, ka Hēlijam bija apmēram 50 bērnu, un to vidū bija gan mirstīgie, gan nemirstīgie. Mūsu ēras 4. gs. grieķu dzejnieks Kvints no Smirnas (Κόϊντος Σμυρναῖος, Kointos Smyrnaios) rakstīja, ka Hēlijam bija bērni arī ar viņa māsu Selēni – četras meitas dievietes horas, kas atbildēja par dabu un četriem gadalaikiem.
Viens no spilgtākajiem Hēlijam piedēvētajiem notikumiem ir saistīts ar viņa un nimfas Klimenes dēlu Faetonu (Φαέθων). Pēc stāstiem noprotams, ka Faetons bija nemirstīgais, bet dzīvoja pie mirstīgajiem. Kādu dienu Faetons ieradās pie tēva ar jautājumu un lūgumu. Hēlijs apzvērēja izpildīt dēla lūgumu, nezinādams tā saturu. Jautājums bija, vai Faetons tiešām ir Hēlija dēls, uz ko Hēlijs atbildēja apstiprinoši. Savukārt lūgums bija vienu dienu pār debess jumu vadīt Hēlija spārnotos četrjūgu zelta ratus, lai mirstīgie noticētu, ka Faetons ir saules dieva dēls. Hēlijs par šo lūgumu bija noraizējies un mēģināja dēlu atrunāt, jo vadīt spārnotos četrjūgu zelta ratus esot grūti un bīstami. Faetons negribēja piekāpties, un Hēlijs, lai gan nojauta, ka diena beigsies slikti, nevarēja atteikt, jo bija apzvērējis izpildīt jebkādu dēla lūgumu. Kāda versija stāsta, ka nimfa Klimene mudināja Faetonu vērsties pie Hēlija ar šādu lūgumu.
Faetons izbrauca caur Eosas atvērtajiem vārtiem ar spārnotajiem četrjūgu zelta ratiem un traucās debesīs. Taču nemirstīgie zirgi ātri saprata, ka viņus vada vāja un neprasmīga roka, tāpēc tie kļuva nevaldāmi, un pat Hēlija dotie padomi Faetonam nepalīdzēja. Zirgi nogriezās no ierastā ceļa, uzskrēja tik augstu gaisā, ka uzliesmoja ēters, un nolaidās tik zemu, ka kusa ledāji, aizdegās meži un pilsētas, izkalta upes. Tieši ar šo brīdi Āfrikas zaļojošā zeme esot pārvērtusies par tuksnesi. Mēness dieviete Selēne brīnījās par šādu Hēlija ratu traukšanos, no jūras iznira Poseidons, bet nevarēja izturēt briesmīgo karstumu, vienīgi Gāja, izmisuma dzīta, vērsās pie Zeva ar lūgumu glābt pasauli, pirms viss pārvērties pelnos. Vispirms Zevs gribēja pār pasauli sūtīt lietus mākoņus, taču mākoņu vairs nebija, un vienīgais, kas Zevam vēl bija atlicis, izrādījās zibens. Nograndis pērkons, un Zevs ar vienu zibens šāvienu trāpīja Faetonam. Hēlija rati izjuka, zirgi aizskrēja katrs uz savu pusi, bet Faetons ar degošiem matiem iekrita Ēridanas upē. Šī bija vienīgā reize, kad Hēlija ierastais dienas ritējums tika izjaukts, un tas notika Faetona lūguma dēļ. Mūsdienās Faetona vārdā sauc vieglu ekipāžu vai vaļēju vieglo automobili.

Frīzes detaļa no Pergamas altāra attēlo Hēliju ar zirgu, 180.–159. gads p. m. ē. Pergamas muzejs Berlīnē.
Avots: Art Media/Print Collector/Getty Images, 463923353.