AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 13. februārī
Klāss Vāvere

Nikijs Činns

(Nicky Chinn, pilnā vārdā Nikolass Berijs Činns, Nicholas Barry Chinn, 16.05.1945. Londonā, Anglijā)
angļu dziesmu autors un mūzikas ierakstu producents

Saistītie šķirkļi

  • Maiks Čepmens
  • glamroks
  • Smokie
  • Sūzija Kvatro
  • The Sweet
Nikijs Činns. 20. gs. 70. gadi.

Nikijs Činns. 20. gs. 70. gadi.

Avots: Getty Images/Gems/Redferns, 85510798.

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Bērnība un jaunība, mūzikas gaitu sākums
  • 3.
    The Sweet
  • 4.
    Sūzija Kvatro
  • 5.
    Mud
  • 6.
    Smokie
  • 7.
    Iekļaušanās ASV mūzikas tirgū un Chinnichap šķiršanās
  • 8.
    Pēc Chinnichap
  • 9.
    Mūzikas industrijas novērtējums
  • 10.
    Ievērojamākās Nikija Činna sacerētās dziesmas un to izpildītāji
  • Multivide 3
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Bērnība un jaunība, mūzikas gaitu sākums
  • 3.
    The Sweet
  • 4.
    Sūzija Kvatro
  • 5.
    Mud
  • 6.
    Smokie
  • 7.
    Iekļaušanās ASV mūzikas tirgū un Chinnichap šķiršanās
  • 8.
    Pēc Chinnichap
  • 9.
    Mūzikas industrijas novērtējums
  • 10.
    Ievērojamākās Nikija Činna sacerētās dziesmas un to izpildītāji

20. gs. 70. gados N. Činns ar Maiku Čepmenu (Mike Chapman) veidoja komerciāliem panākumiem bagātāko britu glamroka un poproka autorduetu, kas bija pazīstams ar neformālu nosaukumu Chinnichap (no angļu ‘Činničeps’). 12 kopdarbības gados Chinnichap sacerēja un producēja vairāk nekā 50 hitu, kas iekļuva Lielbritānijas Top 40 tabulā, līdzīgus panākumus gūstot arī citur Eiropā, Austrālijā, Jaunzēlandē u. c. valstīs. Vairumā gadījumu šīs dziesmas ir to izpildītāju (The Sweet, Sūzija Kvatro, Suzi Quatro, Mud, Smokie, Racey u. c.) repertuāra pazīstamākie skaņdarbi.

Bērnība un jaunība, mūzikas gaitu sākums

N. Činns piedzima un uzauga turīgā Londonas uzņēmēju ģimenē, taču kopš bērnības izjuta bipolārus traucējumus un noslieci uz depresiju, kas apgrūtināja iekļaušanos sabiedrībā un skolas vidē. 16 gadu vecumā veselības problēmu dēļ mācības pameta, taču, būdams kaislīgs melomāns, sāka sacerēt dziesmas. Viņa pirmais ievērojamais sasniegums bija vairāki skaņdarbi populārai kinokomēdijai “Manā zupā ir meitene!” (There’s a Girl in My Soup, rež. Rojs Boltings, Roy Boulting, 1970), kas sarakstīti kopā ar grupas Manfred Mann bijušo dziedātāju Maiku D’Abo (Mike D’Abo).

60. gadu nogalē N. Činns iepazinās ar M. Čepmenu – jaunu austrāliešu mūziķi un dziesmu autoru, kurš pirms dažiem gadiem bija ieradies Anglijā. Radošo darbību abi turpināja kopā, turklāt laika gaitā par N. Činna pamatkompetenci kļuva dziesmu tekstu sacerēšana un organizatoriski jautājumi, bet M. Čepmens bija galvenais mūzikas autors un ierakstu producents. 

Iekļauties mūzikas industrijā autorduetam ļāva iepazīšanās ar ierakstu kompānijas RAK Records īpašnieku un producentu Mikiju Mostu (Mickie Most). Par pirmo viņu sacerēto Top 10 hitu 1971. gadā kļuva RAK izdotais austrāliešu grupas New World singls Tom Tom Around, un arī turpmāk Chinnichap sadarbojās ar vairākiem M. Mosta un RAK pārstāvētiem māksliniekiem.

The Sweet

1971. gadā N. Činns un M. Čepmens sarakstīja melodisku t. s. košļeņpopa (bubblegum pop) dziesmu Funny Funny mazpazīstamai angļu grupai The Sweet. Šī bērnišķīgā dziesma neatbilda mūziķu radošajām ambīcijām, kas bija saistītas ar smago roku, taču kļuva par Sweet pirmo hitu, aizsākot ciešu sadarbību un ļaujot Funny Funny autoriem kļūt arī par grupas menedžeriem. Dažos nākamajos gados šīs attiecības rezultējās ar virkni veiksmīgu ierakstu, t. sk. britu Nr. 1 hitu Block Buster! u. c. klasiskiem glamroka singliem: The Ballroom Blitz; Little Willy; Wig-Wam Bam!; Teenage Rampage un The Six Teens. Par spīti panākumiem, grupas dalībnieki Chinnichap uzsvērti komerciālo, uz jaunākā pusaudžu vecuma publiku orientēto repertuāra politiku izjuta kā apgrūtinājumu, kas neļauj realizēt viņu pašu jaunrades potenciālu, tādēļ 1974. gadā šī sadarbība beidzās.

Maiks Čepmens un Nikijs Činns saukti arī Chinnichap. Lielbritānija, 18.02.1974.

Maiks Čepmens un Nikijs Činns saukti arī Chinnichap. Lielbritānija, 18.02.1974.

Avots: Evening Standard/Hulton Archive/Getty Images, 1314615727.

Sūzijas Kvatro un Krisa Normena 1978. gada singls ar vienu no populārākajām Nikija Činna un Maika Čepmena dziesmām Stumblin In'.

Sūzijas Kvatro un Krisa Normena 1978. gada singls ar vienu no populārākajām Nikija Činna un Maika Čepmena dziesmām Stumblin In'.

Fotogrāfs Klāss Vāvere. 

Sūzija Kvatro

Glamroka stilistiku un skanējumu N. Činns un M. Čepmens tālāk izkopa, strādājot ar S. Kvatro, kura pēc M. Mosta aicinājuma nesen bija pārcēlusies no ASV uz Angliju. Jau pirmais viņu sacerētais un producētais skaņdarbs dziedātājas izpildījumā – enerģiska rokdziesma Can the Can – 1973. gadā sasniedza singlu topa virsotni gan Lielbritānijā, gan vairākās citās Eiropas valstīs. Nākamajā gadā šos panākumus atkārtoja Devil Gate Drive, un, kaut Chinnichap dziesmas veidoja nosacīti nelielu dziedātājas repertuāra daļu, arī vēlāk gandrīz visi pazīstamākie S. Kvatro hiti – 48 Crash; Daytona Demon; Too Big; If You Can’t Give Me Love; She’s in Love with You u. c. – bija N. Činna un M. Čepmena sacerēti.

Mud

Grupa Mud nākamajās desmitgadēs pieminēta, galvenokārt tieši pateicoties saistībai ar N. Činnu un M. Čepmenu. Tā bija dibināta 1966. gadā, taču plašāku ievērību izpelnījās 1973. gadā, noslēdzot līgumu ar RAK un ieskaņojot Chinnichap sacerētu un producētu dziesmu Dyna-mite, kas beidzot ļāva debitēt Top 10 tabulā (Dyna-mite bija paredzēta Sweet, taču šī grupa no tās atteicās). Mud nākamais hits Tiger Feet kļuva par 1974. gada populārāko singlu Lielbritānijā, bet Elvisa Preslija (Elvis Presley) izpildījumā manierē ieturētais Lonely This Christmas tajā pašā gadā izvirzījās par Ziemassvētku nedēļas Nr. 1, un gada nogalē joprojām ir dzirdams daudzu radiostaciju ēterā. Zīmīgi, ka pēc šķiršanās no RAK un abiem dziesmu autoriem, Mud popularitāte strauji kritās.

Smokie

Līdzīgs liktenis bija poproka grupai Smokie, kas sadarbību ar RAK un Chinnichap uzsāka 70. gadu vidū. Kaut arī Smokie albumos dominēja tās dalībnieku oriģinālsacerējumi, singlos parasti tika izdotas N. Činna un M. Čepmena dziesmas, kas kļuva par grupas lielākajiem hitiem. Pati populārākā un arī mūsdienās pazīstamākā no tām ir Living Next Door to Alice (1976), kuras oriģinālversiju ar krietni mazākiem panākumiem jau 1972. gadā bija ieskaņojusi grupa New World; citi populāri Chinnichap skaņdarbi Smokie izpildījumā: If You Think You Know How to Love Me; Don’t Play Your Rock’n’Roll to Me; I’ll Meet You at Midnight; Lay Back in the Arms of Someone; Oh Carol u. c.

70. gadu nogalē Smokie, tāpat kā savulaik Sweet un Mud, tiecoties pēc radošas neatkarības, no Chinnichap pakalpojumiem atteicās, neatgriezeniski zaudējot daudzus agrākos cienītājus.

Chinnichap. 30 ievērojamas dziesmas.

Sastādījis Klāss Vāvere.

Iekļaušanās ASV mūzikas tirgū un Chinnichap šķiršanās

70. gadu vidū M. Čepmens, bet pēc tam arī N. Činns pārcēlās uz dzīvi Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) un koncentrējās uz turienes mūzikas tirgus apgūšanu. Viņu pirmais lielais panākums ASV bija disko ietekmē sacerēta dziesma Kiss You All Over (1978), kas grupas Exile izpildījumā vispirms sasniedza Billboard topa virsotni, pēc tam kļūstot arī par starptautisku hitu; abu pušu tālākā sadarbība bija mazāk veiksmīga, bet 1981. gadā Billboard Top 10 ierindojās sākotnēji Exile izpildītās dziesmas Heart and Soul kaverversija Hjuī Lūisa (Huey Lewis) un viņa grupas The News ieskaņojumā.

1979. gada sākumā Billboard tabulas ceturto pozīciju ieņēma S. Kvatro un Smokie vokālista Krisa Normena (Chris Norman) duets Stumblin’ In. Šis rezultāts ir abu mākslinieku augstākais ASV gūtais sasniegums, savukārt Stumblin’ In arī 21. gs. ir viens no pašiem populārākajiem N. Činna un M. Čepmena skaņdarbiem; interesanti, ka retā valsts, kur tā popularitātes rādītāji pēc iznākšanas bija relatīvi pieticīgi (Nr. 41), izrādījās abu izpildītāju un nesenā pagātnē arī autoru mītnes zeme Lielbritānija.

Par autordueta pēdējo lielo hitu 1981. gadā kļuva Mickey – dziesma, ko (ar nosaukumu Kitty) N. Činns ar M. Čepmenu dažus gadus iepriekš bija sacerējuši britu poproka grupai Racey. Oriģinālizpildījumā tā palika bez plašākas rezonanses, taču nu to būtiski izmainītā jaunā viļņa un popmūzikas aranžējumā savā debijas albumā iekļāva amerikāņu dziedātāja un dejotāja Tonija Bezila (Toni Basil). Viņas versija kļuva par globālu hitu (t. sk. Nr. 1 ASV un Nr. 2 Lielbritānijā) un vairākas desmitgades bija regulāri dzirdama deju klubos un popmūzikas radiostacijās.

1979. gadā N. Činns un M. Čepmens nodibināja ASV bāzētu ierakstu kompāniju Dreamland Records, Inc., kuras biznesa vadība bija N. Činna pārziņā. Dreamland izdeva S. Kvatro; Spider; Maikla Debāra (Michael Des Barres) u. c. mūziķu ieskaņojumus, taču uzņēmuma darbība nebija veiksmīga, un 1981. gadā tas tika likvidēts. Šajā laikā abu radošo partneru starpā arī saasinājās ilgi briedušas personiskas un profesionālas domstarpības, kas 1983. gadā noveda pie kopīgās darbības izbeigšanas.

Pēc Chinnichap

1983. gadā N. Činns atgriezās Londonā (vēlāk dzīvojis un strādājis arī Našvilā, Tenesī pavalsts, ASV). Turpmāk viņš ar dažādiem līdzautoriem sacerēja atsevišķas dziesmas Kimai Vaildai (Kim Wilde), Selīnai Gomesai (Selena Gomez), Westlife, Arianai Grandei (Ariana Grande), Marijai un Danijam Osmondiem (Marie & Donny Osmond) u. c. izpildītājiem, taču radošo aktivitāti ierobežoja Pārkinsona slimība u. c. veselības problēmas.

2014. gadā Dartfordas (Anglija) Dārza teātrī (Orchard Theatre) tika uzvests Chinnichap dziesmās balstīts mūzikls “Blokbāsters” (Blockbuster), kura tapšanas laikā abi kādreizējie radošie partneri pēc ilgstoša pārtraukuma atjaunoja personīgas attiecības. 

Mūzikas industrijas novērtējums

N. Činnam un M. Čepmenam piešķirtas trīs Britu Dziesmu autoru, komponistu un autoru akadēmijas (British Academy of Songwriters, Composers and Authors) Aivora Novello balvas (The Ivor Novello Awards).

Ievērojamākās Nikija Činna sacerētās dziesmas un to izpildītāji

Nosaukums

Izpildītājs

48 Crash

S. Kvatro

Better Be Good to Me*

Spider; Tīna Tērnere (Tina Turner)

Block Buster!

The Sweet

Daytona Demon

S. Kvatro

Devil Gate Drive

S. Kvatro

Dyna-mite

Mud

Don’t Play Your Rock’n’Roll to Me

Smokie

For a Few Dollars More

Smokie

Funny Funny

The Sweet

Heart and Soul

Exile; Huey Lewis and the News

Hellraiser

The Sweet; Def Leppard

I’ll Meet You At Midnight

Smokie

If You Can’t Give Me Love

S. Kvatro

If You Think You Know How to Love Me

Smokie; Peta Benetera (Pat Benatar)

It’s Your Life

Smokie

Kiss You All Over

Exile

Lay Back in the Arms of Someone

Smokie; Tanja Takere (Tanya Tucker)

Lay Your Love on Me

Racey

Little Willy

The Sweet

Living Next Door to Alice

New World; Smokie

Lonely This Christmas

Mud

Mickey

T. Bezila

No You Don’t

The Sweet; P. Benetera

She’s in Love with You

S. Kvatro

Some Girls

Racey

Something’s Been Making Me Blue

Smokie

Stumblin’ In

S. Kvatro un K. Normens

Teenage Rampage

The Sweet

The Ballroom Blitz

The Sweet; The Damned; Krokus

The Six Teens

The Sweet

Tiger Feet

Mud

Too Big

S. Kvatro

Touch Too Much

Arrows

Wild Wild Angels

Smokie

* Līdzautorība ar M. Čepmenu un Holliju Naitu (Holly Knight), pārējos gadījumos līdzautors bijis M. Čepmens

Multivide

Nikijs Činns. 20. gs. 70. gadi.

Nikijs Činns. 20. gs. 70. gadi.

Avots: Getty Images/Gems/Redferns, 85510798.

Maiks Čepmens un Nikijs Činns saukti arī Chinnichap. Lielbritānija, 18.02.1974.

Maiks Čepmens un Nikijs Činns saukti arī Chinnichap. Lielbritānija, 18.02.1974.

Avots: Evening Standard/Hulton Archive/Getty Images, 1314615727.

Sūzijas Kvatro un Krisa Normena 1978. gada singls ar vienu no populārākajām Nikija Činna un Maika Čepmena dziesmām Stumblin In'.

Sūzijas Kvatro un Krisa Normena 1978. gada singls ar vienu no populārākajām Nikija Činna un Maika Čepmena dziesmām Stumblin In'.

Fotogrāfs Klāss Vāvere. 

Nikijs Činns. 20. gs. 70. gadi.

Avots: Getty Images/Gems/Redferns, 85510798.

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • Maiks Čepmens
  • glamroks
  • Smokie
  • Sūzija Kvatro
  • The Sweet

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Makbeina, S., New Statesman, Nikijs Činns: “Visa man dzīve ir bijusi cīņa” (McBain, S., Nicky Chinn: “I’ve been fighting, one way or another, all my life”), 18.08.2021.
  • Popslutz, Nikija Činna intervija (Interview with Nicky Chinn), 16.02.2013.
  • Vro, N., The Guardian, Tas ir forši: “Chinnichap” 70. gadu hiti pārtop mūziklā (Wroe, N., That’s Neat: Chinnichap’s blitz of 70s hits become a musical), 12.09.2014.

Ieteicamā literatūra

  • Doyle, T., Pop Glam Rules the Charts, Mojo, March 2023.
  • Paytress, M., Glam! When Superstars Rocked the World, 1970–74, London, Omnibus Press, 2022.
  • Quatro, S., Unzipped, London, Hodder & Stoughton, 2008.
  • Reynolds, S., Shock and Awe: Glam Rock and It’s Legacy, from the Seventies to the Twenty–First Century, New York, William Morrow Publishers, 2016.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Thompson D., Children of the Revolution: The Glam Rock Story 1970–1975, London, Cherry Red Books, 2015.
  • Thompson, D., The Hot, Sweet, Smokey, Muddy Sound of Chinnichap and Mickie Most – The Greatest Glam Show in the World, fully revised edition, Lulu.com, 2022.
  • Turner, A. W., Glam Rock: Dandies in the Underworld, London, V&A, 2013.
  • Uttley, T. and Balaam, T., Smokie: Life Beyond Alice. The Official Authorised Biography, Derbyshire, Peakpublish, 2013.
  • Ward, J., ‘Inside the hit factory’, Melody Maker, 16.02.1974.

Klāss Vāvere "Nikijs Činns". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 23.09.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4033 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana