Laiks pēc Otrā pasaules kara Rietumeiropā iezīmēja nopietnu krīzi. Eiropas lielvalstis bija novājinātas un pārcieta ekonomiskas grūtības. Ražošanas apjomi atpalika no pirmskara līmeņa, tirdzniecībā pastāvēja kartīšu sistēma, un bija problēmas energoapgādē. Rietumu pasaulē bažas izraisīja spēcīgās komunistiskās partijas Francijā un Itālijā. Šajos apstākļos Eiropas lielvalstis bez ASV atbalsta nespēja stāties pretī PSRS organizētajai komunisma ekspansijai. Par tiešo iemeslu Trūmena doktrīnai kļuva pilsoņu karš Grieķijā, kurā cīnījās Rietumu atbalstītā valdība ar Komunistiskās partijas militāro spārnu – Grieķijas demokrātisko armiju. Komunistus atbalstīja PSRS un komunistiskā Dienvidslāvija Josipa Broza Tito (horvātu Josip Broz Tito, serbu Јосип Броз Тито) vadībā. Rietumu valdības satrauca arī PSRS spiediens uz Turciju, kas prasīja jaunu starptautisku regulējumu Turcijas jūras šaurumiem un izsacīja teritoriālas pretenzijas.
21.02.1947. Lielbritānijas vēstniecība informēja ASV Valsts departamentu (United States Department of State), ka Lielbritānija vairs nespēj nodrošināt palīdzību komunistu apdraudētajai Grieķijai un Turcijai, kura izjuta PSRS spiedienu. Tagad atbildība par šo valstu tālāko likteni lielā mērā bija ASV problēma.
1947. gada pavasarī H. Trūmena demokrātu administrācija uzsāka konsultācijas ar republikāņu kontrolēto Kongresu, jo bija nepieciešams piešķirt palīdzību Grieķijas valdībai. Kongresā bija spēcīga izolacionistu ietekme, kuru varēja pārvarēt ar plašāku prezidenta skaidrojumu, tieši vēršoties pie Kongresa. Trūmena doktrīnas izstrādē liela nozīme bija ASV valsts sekretāram Džordžam Māršalam (George Catlett Marshall Jr.) un valsts sekretāra vietniekam Dīnam Ačesonam (Dean Gooderham Acheson).
H. Trūmens 12.03.1947. uzrunā ASV Kongresā apskatīja izveidojušos situāciju un uzsvēra, ka nav citu spēku, kas varētu palīdzēt Grieķijai un Turcijai. Par nozīmīgākajām H. Trūmena uzrunas nostādnēm uzskata paziņojumu, ka ASV politikai jāatbalsta brīvās tautas pret bruņotu mazākumu mēģinājumiem tās pakļaut vai arī pret ārēju spiedienu. ASV politikai bija jāpalīdz brīvajām tautām pašām izvēlēties savu likteni. H. Trūmens arī akcentēja, ka ASV palīdzībai galvenokārt jābūt vērstai uz ekonomisku un finansiālu palīdzību, lai nodrošinātu ekonomisku stabilitāti un stabilu politisko procesu. Svarīgi, ka šīs nostādnes pārsniedza Grieķijas un Turcijas problēmu ietvarus un deklarēja globālu politiku, kurai bija plašs un ilglaicīgs raksturs. Tiek uzsvērts, ka Trūmena doktrīnā deklarētajai programmai bija defensīvs raksturs reakcijā uz komunisma ekspansijas mēģinājumiem.