Galvenie posmi 11.1787., kad kompromisa meklējumi starp absolūtisma varu un parlamentu nedeva rezultātus, parlaments reģionos aicināja sasaukt Ģenerālštātus, kas nebija sasaukti kopš 1614. gada. Parlaments un aristokrātijas protesti pret monarhijas mēģinājumiem reformēt nodokļu sistēmu ir pirmsrevolūcijas posms 1787.–1789. gadā. Karalis Luijs XVI (Louis XVI) piekrita Ģenerālštatu sasaukšanai, kas pēc reģionālām velēšanām tika sasaukti 05.05.1789.
Centrālais jautājums pirms Ģenerālštatu sasaukšanas bija – kā balsot, apstiprinot lēmumus? Līdz šim Ģenerālštatos 17. gs. sākumā katrai kārtai bija viena balss – garīdzniecības un aristokrātijas alianses rezultātā trešās kārtas intereses bija pakārtotas pirmo divu kārtu interesēm. 18. gs. beigās, salīdzinot ar 17. gs. sākumu, trešā kārta bija attīstījusies par politiski kompetentu, aktīvu kārtu, kuras pārstāvji vēlēšanu procesā 1789. gadā aktīvi formulēja prasības pēc lielākas līdzdalības un kontroles pār valsts iedragātām finansēm, nevēloties maksāt augstākus nodokļus bez politisko tiesību palielināšanas.
05.05.1789. notika pirmā Ģenerālštatu sanāksme, kas parādīja absolūtisma politisko izolāciju. Trešā kārta, sākotnēji gūstot karaļa atbalstu, kļuva aizvien patstāvīgāka, saņemot nabadzīgās garīdzniecības un arī provinču aristokrātijas atbalstu. Jau 06.1789. trešā kārta pasludināja savu faktisko neatkarību no citu kārtu balsošanas rezultātu apstiprināšanas kārtības un kopā ar klāt nākušiem jauniem pārstāvjiem strauji guva politisku ietekmi. Monarhs un galma haotiskā un nekonsekventā politika radīja pretēju efektu – aristokrātija sāka kritizēt valdnieku par despotismu un sniedza trešajai kārtai atbalstu. Tenisa spēļu zālē Nacionālās sapulces pārstāvji zvērēja, ka nepametīs telpas, kamēr Francijā netiks izstrādāta konstitūcija. Karalim neizdevās rast kompromisu starp trim kārtām un Nacionālā sapulce 09.07.1789. pasludināja sevi par Nacionālo konstitucionālo jeb Satversmes sapulci, kas plkst. 04.08. naktī atcēla feodālās privilēģijas (senjora tiesības, aristokrātu tiesas un garīdzniecībai paredzēto desmito tiesu, kā arī valsts sadalījumu 13 reģionālos parlementos), tiesvedības iestādes. Šīs iniciatīvas izskatīšanai Satversmes sapulcē iesniedza seno aristokrātisko ģimeņu pārstāvji – vikonts L. de Noajs un hercogs Dagijons (duc d’Aiguillon), kas parāda aristokrātijas aktīvu līdzdalību revolūcijas sākumposma reformās.
Šajā periodā karaļa vara joprojām bija daļa no politiskās nākotnes, publiski slavinot Luiju XVI kā karali, kas atdevis Francijai brīvību. 26.08.1789. Satversmes sapulces nākamais solis feodālisma pārvarēšanā bija “Cilvēka un pilsoņa tiesību deklarācijas” (Déclaration des droits de l’homme et du citoyen) pieņemšana. Tās 1. pantā tika pasludināta cilvēka brīvība no dzimšanas un viņa vienlīdzība likuma priekšā, īstenojot dabisko tiesību ideju. Deklarācijā sapulce definēja sevi par Francijas tautas pārstāvjiem. Ar deklarāciju tika likti pamati jaunai sabiedrības iekārtai, atceļot feodālisma pamatprincipu – privilēģijās balstītu kārtu identitāti. Paralēli tika unificēta Francijas ekonomiskā telpa, tirgū atceļot vairākas iekšējās muitas.
Baumas par sapulces atlaišanu izraisīja Parīzē masu nekārtības. 1789. gadā galvaspilsētā un citviet notika jaunās revolucionārās armijas – Nacionālās gvardes veidošana, kas pārtapa par revolucionāru armiju cīņā pret Eiropas monarhu antirevolucionārām koalīcijām.

Nacionālās gvardes kareivji stāda brīvības koku.
Avots: Scanpix/akg-images.
10.1789. Parīzes iedzīvotāji, to vidū ievērojams skaits sieviešu, tirgotāju, gājienā uz Versaļu pauda prasību, lai karaļa ģimene atgrieztos Parīzē. Daļa karaļa gvardes, kas nespēja pasargāt karalisko ģimeni, tika nogalināta, daļa – izklīda, un Luijs XVI kopā ar ģimeni tika nogādāts Parīzē. Viņam nācās pamest Versaļu, kurā no 17. gs. 80. gadu vidus dzīvoja Burbonu dinastijas (maison de Bourbon) karaļi. Vēsturnieki (piemēram, krievu un amerikāņu vēsturnieks un filozofs Mihails Jampoļskis, Михаил Бенеаминович Ямпольский) uzskata, ka šī pārvietošanās simbolizēja valdnieka ķermeņa atgriešanos pēc ilgstošas “neesamības” valsts galvaspilsētā, absolūtismu definējot par “izkrišanu” no publiskās monarhijas telpas.
Periodā līdz 1791. gada rudenim radās pirmā Francijas konstitūcija, par kuras preambulu kļuva “Cilvēka un pilsoņa tiesību deklarācija”. Konstitūcijas izstrāde ilga gandrīz trīs gadus (1789–1791); tā bija mērenu prasību rezultāts, saglabājot karali par valsts galvu. Par likumdevēju kļuva Likumdošanas sapulce, ko drīkstēja vēlēt tikai vīrieši, kuri bija sasnieguši 25 gadu vecumu un maksāja tiešus nodokļus. Francijas tauta jeb nācija kļuva par vienīgo suverenitātes un varas avotu, tā īstenoja savu varu ar pārstāvniecības jeb Nacionālās Asamblejas starpniecību, bet izpildvara bija karalim. Francija šajā konstitūcijā bija definēta par monarhiju, kaut arī tika atcelta aristokrātija, pārmantojamās tiesības un tituli. Lai gan deklarācijā visi pilsoņi bija vienlīdzīgi, sievietes nedrīkstēja vēlēt. Sieviešu tiesības tika definētas “Sievietes un pilsones tiesību deklarācijā” (Déclaration des droits de la femme et de la citoyenne, 1791), kuras autore Olimpija de Guža (Olympe de Gouges) kritizēja sieviešu tiesību ignorēšanu “Cilvēka un pilsoņa tiesību deklarācijā”.
Konstitūcijas izveides procesā Satversmes sapulce pieņēma vairākus būtiskus lēmumus (dekrētus), kas pakāpeniski paplašināja pilsoņu tiesības, iekļaujot ebrejus un etniskās minoritātes politiski aktīvu pilsoņu vēlētāju vidū. Svarīgākais notikums šajā posmā bija 12.07.1790. pieņemtais dekrēts “Garīdzniecības pilsoniskā iekārta” (Constitution civile du clergé). 1789. gadā bija veikta baznīcas īpašumu konfiskācija, pārvēršot Romas katoļu baznīcu Francijā par no pāvesta varas neatkarīgu institūciju, bet garīdzniekus – par valsts ierēdņiem, kuriem bija jāzvēr lojalitāte valstij.
Karalis Luijs XVI parakstīja 1791. gada konstitūciju, bet, sekojot uzticības personas barona Luija de Breteja (Louis Auguste Le Tonnelier, baron de Breteuil) padomiem un emigrantu spiedienam gatavojās no Francijas bēgt. 21.06.1791. karalis kopā ar ģimeni slepeni pameta Parīzi, dodoties uz Nīderlandi, ko gandrīz sasniedza, bet neuzmanības dēļ tika atpazīts, arestēts un bija spiests atgriezties Parīzē, kurā faktiski bija ieslodzītais. Neveiksmīgais bēgšanas mēģinājums saasināja situāciju un meta ēnu uz konstitucionālo monarhiju, sniedzot atbalstu politisko aktīvistu radikālām grupām, to vidū Jakobīņu klubam, kura spilgtākais pārstāvis bija advokāts Maksimilians Robespjērs (Maximilien François Marie Isidore de Robespierre). Jakobīņi, izslēdzot mērenāko grupējumu – žirondistus, pārstāvēja republikānisma politisko virzienu. 01.10.1791., Satversmes sapulcei beidzot darbu pie konstitūcijas, pēc vēlēšanām sanāca Likumdošanas sapulce (Assemblée nationale législative), kas sastāvēja no deputātiem, kas nepiedalījās iepriekšējās sapulces darbā, un revolūcijā iezīmējās tālāka radikalizācija. Vardarbības pieaugums pēc 10.08.1792. noveda pie masu nekārtībām Parīzē un pie monarhijas krišanas, kam sekoja Nacionālā konventa vēlēšanas. 22.09.1792. Konvents pasludināja Franciju par republiku. 1792.–1795. gadā Francijā pastāvēja Pirmā republika. Politikas tālāka radikalizācija, opozīcija republikas politikai un Eiropas valstu militārā koalīcija pret Franciju sekmēja Konventā dominējošo jakobīņu diktatūru. Ārējie draudi republikai sekmēja ienaidnieku meklējumus iekšpolitikā. Rezultātā 21.01.1793. pēc Konventa rīkotās tiesas Luijs XVI un 16.10. Marija Antuanete (Marie Antoinette) tika giljotinēti.
Kaujā pie Valmī pilsētiņas revolucionārā armija apturēja Eiropas koalīcijas spēku virzību, bet 1793. gadā jaunajai koalīcijai pievienojās Lielbritānija, Holande un Spānija. Jaunā kara priekšvakarā Francijas armija kļuva par pirmo vispārējās obligātās karaklausības armiju Eiropā (ap 800 000 cilvēku).
Ārkārtas situācijā kara apstākļos Konvents izveidoja īpašu valdības institūciju, kuras mērķis bija ātri rīkoties krīzes laikā, nodrošinot iekšējas politiskās pretestības apkarošanu – Sabiedrības glābšanas komiteju (Comité de salut public), kurā dominēja jakobīņi M. Robespjērs un Žoržs Dantons (Georges Jacques Danton). 1793. gadā tika pieņemta jauna konstitūcija, kurā tika nostiprināta republikāniska valsts iekārta. Jakobīņu politiķu vadībā 1793.–1794. gadā notika politiskās opozīcijas un bijušo aristokrātu masveida iznīcināšana. Jakobīņu diktatūras laikā īstenotās represijas tiek sauktas par Terora valdīšanu. Neskatoties uz masveida iebiedēšanu, denunciācijām un vardarbību pret aristokrātiju, emigranti un rojālisti vēlāk pārspīlēja upuru skaitu – terora laikā dzīvību zaudēja ap 2 % aristokrātijas. Tūkstošiem aristokrātu kļuva par bēgļiem un nonāca Anglijā, Austrijā, Holandē, Šveicē un Krievijā.
1794. gadā Francijas armijas panākumi cīņā pret Eiropas koalīciju nodrošināja republikas ārpolitisko stabilitāti, taču terors vairoja iekšpolitisko neapmierinātību un apdraudēja valsts ekonomisko attīstību. Rezultātā politiskā elite aizvien neatlaidīgāk pieprasīja mērenas politikas ieviešanu. Jakobīņu diktatūru gāza valsts apvērsums 1794. gada jūlijā – 9. termidora apvērsums (revolucionārā kalendārā t. s. Republikas kalendārā lietots apzīmējums), kad Ž. Dantons un M. Robespjērs tika pasludināti par republikas ienaidniekiem un despotiem un tika sodīti ar nāvi. Pie varas nāca Direktorija piecu cilvēku jeb direktoru sastāvā un tika veidota jauna, republikas konstitūcija (pieņēma republikas trešajā gadā), kas paredzēja divpalātu parlamentu. Direktorijas laikā (1794–1799) valdība centās veidot jaunu politisko kultūru, kuras pamatā būtu vidusšķiras interešu ievērošana un pilsoņu tiesību saistīšana ar vēlētāju ekonomisko statusu. Revolucionārā armija no aizsardzības armijas pārtapa par armiju, kuras iekarojumi Eiropā un ārpus tās, piemēram, Itālijā un Ēģiptē, kļuva par koloniālisma jaunu fāzi un sniedza resursus Francijas jaunai ekonomiskai elitei, nodrošinot stabilitāti Direktorijas valdībai. Tomēr iekšpolitiskie nemieri un augošie protesti, skaļi publiski korupcijas skandāli, kā arī militāras sacelšanas (rojālistu nemieri Bretaņā, nemieri Parīzē) sekmēja sabiedrības tālāku militarizāciju. Armijas ģenerāļu augošā nozīme iekšpolitikā noveda pie ģenerāļa Napoleona I apvērsuma, kad 09.11.1799. revolūcija beidzās ar militāru diktatūru.