Valodniecībā un arī dzejas teorijā terminu lieto, lai apzīmētu skaņu zudumu vārda sākumā. Termina latīņu cilmes sinonīms ir "prodelīzija".
Valodniecībā un arī dzejas teorijā terminu lieto, lai apzīmētu skaņu zudumu vārda sākumā. Termina latīņu cilmes sinonīms ir "prodelīzija".
Afairese ir elīzijas paveids – patskaņa vai zilbes zudums vārda sākumā. Atšķirībā no elīzijas, kuru rakstībā neatspoguļo, afairese parasti tiek fiksēta pierakstā. Afairese ļauj metriskajā dzejā izmantot vārdus, kuri citādi nebūtu ietilpināmi pantmērā. Tiek uzskatīts, ka afairese, līdzīgi kā elīzija, varētu būt radusies no sarunvalodas skanējuma.
Sengrieķu literatūrā afairese visbiežāk lietota komēdijā un traģēdijā. To lieto arī citos dzejas žanros un prozā, kā arī senajās inskripcijās. Afairese sengrieķu valodā rodas, ja vārdam, kas beidzas ar garu patskani vai divskani, seko vārds, kas sākas ar īsu patskani – α, ε, ο. Īsais patskanis parasti netiek ne izrunāts, ne rakstīts, piemēram,
ἐκεῖνος, ekeĩnos raksta kā κεῖνος, keĩnos (tas),
ἐκαλεῖτο, ekaleĩto – καλεῖτο, kaleĩto (viņš sauca).
Latīņu valodā afairese veidojas, ja vārdam, kas beidzas ar īsu patskani un m, seko vārds, kas sākas ar patskani. Visbiežāk afairese veidojas no esse (būt) formām. Tā var atspoguļoties tikai izrunā, piemēram,
magnum est – tiek izrunāts kā magnum ‘st (liels ir),
bonum est – bonum'st (labs ir).
Un tā var būt redzama arī rakstībā:
captus est rakstot captest (ir sagūstīta),
ille est – illest (tas ir),
necesse est – necessest (ir vajadzīgs).
Retāka afaireses forma ir priedēkļu atmešana, saglabājot vārdā arī priedēkļa nozīmi, piemēram,
auferre vietā raksta ferre (aiznest),
eruere – ruere (izrakt),
relinquere – linquere (atstāt).
Līdzīgs afaireses lietojums sastopams arī modernajās valodās. Piemēram, angļu valodā afairesi lieto gan sarunvalodā, gan literāros tekstos, izdalot arī sīkākus tās paveidus. Bieži vārda sākuma skaņu zudums nav saistīts ar iepriekšējā vārda beigām, bet ir nepieciešams pantmēra skanējumam dzejā.
Var tikt atmests tikai pirmais patskanis, piemēram,
against raksta kā ‘gainst (pret),
especially – specially (īpaši),
alone – lone (viens).
Var atmest zilbi, piemēram,
because – ‘cause (tāpēc),
until – till (līdz).
Latviešu valodai afairese nav raksturīga, bet tiek lietoti tai radniecīgie skaņu zudumi – sinkope (patskaņa zudums vārda vidū) un apostrofs (vienas vai vairāku skaņu atmešana vārda beigās). Afairesei pretēja ir skaņu pievienošana vārda sākumā – protēze (πρόθεσις).