Īsa vēsture Kopš seniem laikiem palīdzību dzemdībās sievietes ir sniegušas sievietēm. Senās Ēģiptes zīmējumos redzamas sievietes, kuras dzemdē sēdus vai tupus pozā. Dzemdību soliņi un vecmātes pieminētas arī jau Bībeles Vecajā Derībā. Hipokrata (Ἱπποκράτης) rakstos 5. gs. p. m. ē. ir aprakstītas normālas dzemdības.
1513. gadā ir sarakstīta pirmā grāmata dzemdniecībā “Grūtnieču un vecmāšu rožu dārzs” (Der Schwangern Frauen und Hebamen Rosengarten), kuras autors ir Freiburgas ārsts Euharijs Reslins (Eucharius Rösslin). Lai arī viņš pats nenodarbojās ar dzemdniecību, viņa grāmatā iekļautas mācības no senajiem rakstiem, tostarp no grieķu ārsta Sorāna (Σωρανός ὁ Ἑφέσιος). 16. gs. franču militārais ķirurgs Ambross Parē (Ambroise Paré) pievērsās vecmāšu izglītošanai, nodibinot vecmāšu skolas Parīzē. Viņš arī ir aprakstījis ķeizargrieziena operāciju, kuru pats uzraudzījis un veicis ne tikai ar mirušām, bet vismaz divreiz arī dzīvām sievietēm.
17. gs. Eiropas ārsti sāka piedalīties normālās dzemdībās, galvenokārt aristokrātu un karalisko ģimeņu vidū, bet pamazām ārstu klātbūtne dzemdībās kļuva izplatītāka arī vidusmēra cilvēku aprindās. Tomēr šajā laikā neeksistēja aprūpe grūtniecības laikā, ginekoloģiskā ķirurģija, bet dzemdniecības speciālisti palīdzēja bērnam nākt pasaulē.
18. gs. sākumā pastāvēja uzskats, ka vecmātēm un medicīnai nav nekādas savstarpējas saistības. Šajā laikā vecmātēm nebija formālas izglītības, vīrieši šajā arodā kategoriski neiesaistījās. Taču 18. gs. radās jauna profesija “vīrieši-vecmātes”. Vīriešu-vecmāšu arods radās līdz ar dzemdniecības stangu parādīšanos. Tādi šīs profesijas pārstāvju vārdi kā Pīters Čemberlens (Peter Chamberlen), Ričards Menningems (Richard Manningham) un Viljams Hanters (William Hunter) zināmi vēl mūsdienās, un tie saistīti ar dzemdniecībā lietojamiem instrumentiem. 18. gs. beigās Lielbritānijā aptuveni puse dzemdību notika mājās ārstu uzraudzībā, bet pārējās – vecmāšu uzraudzībā. Ļoti neliels skaits – mazāk nekā 1 % – notika slimnīcās. Pēcdzemdību drudzis vēsturiski bijis ļoti izteikts mātes mirstības cēlonis. Tā iespējamo infekciozo dabu un iespēju pārnest no cilvēka uz cilvēku pirmais pamanīja Aleksandrs Gordons (Alexander Gordon) 18. gs. beigās. 1795. gadā viņš publicēja rakstu “Traktāts par dzemdību drudža epidēmiju Aberdīnā” (Treatise on the Epidemic of Puerperal Fever in Aberdeen). Viņš norādīja uz līdzību starp pēcdzemdību drudzi un ādas rozi.
19. gs. sākumā dzemdības joprojām mātei bija bīstamas, un tā tas saglabājās vēl labu laiku. 1847. gadā tika atklāta ētera anestēzija, ko sāka izmantot arī dzemdniecībā. Augļa sirds toņi pirmo reizi tika izklausīti 1827. gadā.
Saistību starp roku dezinfekciju un pēcdzemdību drudža biežuma mazināšanos 1847. gadā atklāja ungāru ārsts, zinātnieks un akušieris Ignācs Šemmelveišs (Ignác Fülöp Semmelweis). Viņš apmācīja studentus gan morgā, gan dzemdību nodaļā. Viņš secināja, ka mirušo audi ir infekciozi, un turpmāk lika saviem studentiem mazgāt rokas hlorkaļķu šķīdumā pēc iziešanas no morga un pirms ieiešanas dzemdību nodaļā. Šis pasākums mēnešu laikā samazināja mirstību viņa dzemdību nodaļā.
Luijs Pastērs (Louis Pasteur) 1879. gadā atklāja, ka pēcdzemdību drudzi un rozi izraisa streptokoks. Džozefs Listers (Joseph Lister) attīstīja antisepses pasākumus – karbolskābes izsmidzināšanu. Tos sāka izmantot dzemdniecībā 1870. gadā Šveicē Johans Bišofs (Johann Bischoff), bet 1880. gadā antisepsi jau izmantoja lielākā daļa amerikāņu un britu slimnīcu.
Par vienu no svarīgākajiem atklājumiem dzemdniecībā tiek uzskatīta sulfonamīdu (antibiotiku) izmantošana pēcdzemdību drudža ārstēšanā, ko Gerhards Domagks (Gerhardt Domagk) aizsāka 1937. gadā, līdz ar to ievērojami samazinot mātes mirstību pēcdzemdību periodā.
Ķeizargrieziena operācijas nosaukums cēlies no latīņu valodas vārda caedere ‘griezt’. Pirmā mūsdienu ķeizargrieziena operācija, kurā izdzīvoja gan māte, gan mazulis, tika veikta 1500. gadā. To veica Džeikobs Nufers (Jacob Nufer) – viņš operēja savu sievu, kuras dzemdības ilga jau vairākas dienas. Nākamā zināmā ķeizargrieziena operācija, kurā izdzīvoja gan māte, gan mazulis, tika veikta 1738. gadā Īrijā, to veica Mērija Donallija (Mary Donally). Mirstība ķeizargrieziena laikā bija bieža, nereti operācija tika kombinēta ar dzemdes izņemšanu. 18. gs. 80. gados tika ieviesta klasiskā operācija – vertikāls grieziens dzemdes augšdaļā, taču tā sadzīšana bija nepilnvērtīga. 1906. gadā tika ieviests modernais dzemdes apakšējā segmenta ķeizargrieziens, kas saistīts ar mazāku risku dzemdes plīsumam nākamās grūtniecības laikā. 19. gs. beigās vecmātes vairs nebija neizglītotas sievietes, tika ieviesti noteikumi viņu apmācībai un darba uzraudzībai. 1872. gadā Londonas Dzemdniecības apvienība (London Obstetrical Society) vecmātēm sāka izdot kompetences sertifikātus.
Ultrasonogrāfija ginekoloģijā un dzemdniecībā tiek izmantota no 1958. gada, kad dzemdību speciālists Īans Donalds (Ian Donald) un inženieris Toms Brauns (Tom Brown) publicēja savu izgudrojumu žurnālā “Lancet”.
Attīstītajās valstīs 20. gs. otrajā pusē fokuss pārvirzījās no mātes uz augli. To veicināja divi svarīgi atklājumi. Edvards Hons (Edward H. Hon) ir augļa elektroniskās monitorēšanas pamatlicējs. Savukārt Ērihs Zalings (Erich Saling) ieviesa asins gāzu noteikšanu augļa stāvokļa noteikšanai. Tas veicināja izmeklējumu daudzveidību – tika noteikta augļa augšana, labsajūta, tika noteiktas augļa anomālijas, paredzēta priekšlaicīgu dzemdību attīstīšanās.
Līdz 20. gs. dzemdniecība bija saistīta tikai ar pašu dzemdību procesu, bet līdz ar jauno gadsimtu parādījās grūtnieču aprūpe un uzlabojumi dzemdību palīdzības sniegšanā. 20. gs. mātes mirstība bija aptuveni 1 uz 100 dzemdībām. Pirmā epidurālā atsāpināšana dzemdībās tika izmantota jau 1901. gadā, bet grūtnieču un pēcdzemdību aprūpe par rutīnu kļuva 20. gs. 40. gados. Pēc veiksmīgas pēcdzemdību drudža terapijas atklāšanas uzmanība tika pievērsta citām problēmām – drošai asins pārliešanai un asiņošanas mazināšanai. Kopš 1952. gada pastiprināta uzmanība ir pievērsta mātes mirstībai – Lielbritānijā tika ieviesta mātes mirstības konfidenciālā analīze, kas analizē katru mātes nāves gadījumu valstī, identificējot problēmas dzemdību aprūpē un izstrādājot rīcības plānu tās samazināšanai. Taču attīstības valstīs mātes mirstība joprojām ir nopietna problēma (līdz pat 1 %). Pasaulē katru minūti mirst kāda sieviete dzemdībās. Galvenie iemesli tam ir sepse, asiņošana, hipertensīvi sarežģījumi un nedroši aborti – iemesli, kas bija aktuāli attīstītajās valstīs pirms 70 gadiem.