AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 8. augustā
Elīna Rasnace

Vecumnieku pagasts

Bauskas novada administratīva teritorija

Satura rādītājs

  • 1.
    Ģeogrāfiskais stāvoklis
  • 2.
    Vispārīgas ziņas
  • 3.
    Dabas apstākļi
  • 4.
    Iedzīvotāju skaita izmaiņas 
  • 5.
    Satiksme un sakari
  • 6.
    Ekonomikas raksturojums
  • 7.
    Izglītība
  • 8.
    Kultūra
  • 9.
    Veselības aizsardzība
  • 10.
    Vēsture
  • 11.
    Vēstures un arhitektūras pieminekļi
  • 12.
    Tūrisms
  • 13.
    Ievērojamas personas
  • Multivide 4
  • Tīmekļa vietnes
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Ģeogrāfiskais stāvoklis
  • 2.
    Vispārīgas ziņas
  • 3.
    Dabas apstākļi
  • 4.
    Iedzīvotāju skaita izmaiņas 
  • 5.
    Satiksme un sakari
  • 6.
    Ekonomikas raksturojums
  • 7.
    Izglītība
  • 8.
    Kultūra
  • 9.
    Veselības aizsardzība
  • 10.
    Vēsture
  • 11.
    Vēstures un arhitektūras pieminekļi
  • 12.
    Tūrisms
  • 13.
    Ievērojamas personas
Ģeogrāfiskais stāvoklis

Vecumnieku pagasts ir pagasts Zemgalē, Bauskas novada ziemeļu daļā. Vecumnieku pagasts robežojas ar Bauskas novada Iecavas, Stelpes un Valles pagastu, Ķekavas novada Baldones pagastu un Ogres novada Birzgales un Tomes pagastu.

Vecumnieku pagastā atrodas deviņas  apdzīvotas vietas: Vecumnieki (pagasta centrs, lielciems), Bāliņi (mazciems), Beibeži (vidējciems), Brūveri (mazciems), Klīvi (mazciems), Misa (lielciems), Piebalgas (vidējciems), Umpārte (skrajciems), Zvirgzde (mazciems).

Bauskas novada pašvaldības iestāde "Vecumnieku apvienības pārvalde" atrodas Vecumniekos.

Vecumnieku pagasts.

Vecumnieku pagasts.

Vispārīgas ziņas

Vecumnieku pagasta kopējā platība ir 281,4 km2, iedzīvotāju skaits 2022. gadā – 3964. Vecumnieku un Vecumnieku pagasta nosaukums līdz 1940. gadam bija Vecmuiža. Pagasts izveidojās vēsturisko muižu teritorijā. Tiek pieļauts, ka vārds "Vecmuiža" varētu būt cēlies no Vecmežienes nosaukuma, jo vietas apzīmējumam nav saistības ar muižas jēdzienu (vācu valodā Neugut). 

Vecumnieku pagasta ģerbonis ir apstiprināts 2001. gadā, tajā uz sudraba fona attēlotas divas sakrustotas purpura krāsas lilijas ar zaļām lapām. Lilijas ir Vecumnieku simbols – Vecumniekos ir pazīstami liliju selekcionāri, tiek rīkoti Liliju svētki.

Dabas apstākļi

Vecumnieku pagasts atrodas Viduslatvijas zemienes Upmales paugurlīdzenumā, pagasta ziemeļu daļā – Baldones–Vecumnieku paugurlīdzenums (virsas augstums vidēji 40 m virs jūras līmeņa), tajā ir lokveidīgi izliektas šauru pacēlumu joslas, atsevišķu pauguru relatīvais augstums sasniedz 20–50 metrus. Lielu daļu pagasta teritorijas aizņem lauksaimniecības zeme, bet lielāko daļu – apmēram 60 % – aizņem meži. Pagastā ir vairāki dižkoki.

Lielākā upe Vecumnieku pagastā ir Misa, bet teritoriju šķērso arī Aklais strauts, Līčupe, Rūsiņupe, Taļķe, Vārnupe, Vīksniņa, Zvirgzde.

Vecumniekos Taļķes upe tek cauri Vecajam ezeram (mākslīgi uzpludināts ar aizsprostu uz Taļķes upes) un pie Taļķes upes ir mākslīgi veidotais Jaunais ezers, kurš 2022. gada vasarā gandrīz izžuva – ūdens tajā plūst no Vecā ezera, bet ūdens caurule ir bojāta. Pagastā atrodas Aklais ezers, Beibežu ūdenskrātuve, Lādzēnu dīķi, Staņķu ezers.

Upmales paugurlīdzenuma viegli viļņotais reljefs un vāji caurlaidīgie ieži daudzos reljefa pazeminājumos ir veicinājuši pārāk mitrus apstākļus, kuros ir ieviesušies mitrumu mīloši augi un, tiem sadaloties, uzkrājusies kūdra un izveidojušies purvi. Purvu platība Vecumnieku pagastā ir apmēram 200 hektāru. Aizsardzības statuss jeb dabas liegums piemērots Kalēju tīrelim. Pagastā atrodas vēl Beibežu purvs, Lādzēnu tīrelis, Staldātu purvs, Turku tīrelis.

Kauperkalna smilts un grants karjers tiek izmantots celtniecībai, savukārt Gediņu, Ķeiru, Dārznieku, Piebalgu, Rūsiņu smilts atradnes tiek izmantotas ceļu būvei. Pagasta teritorijā ir arī kūdra, ģipšakmens.

Iedzīvotāju skaita izmaiņas 

Gads

Iedzīvotāju skaits

1925

1245

1930

1230

1935

2895

2000

4741

2011

4357

2019

4263

2022

3964

Datu avots: Centrālās statistikas pārvalde, tautas skaitīšanas materiāli. 

Iedzīvotāju blīvums Vecumnieku pagastā – 15 iedzīvotāji uz kvadrātkilometru.

Visvairāk iedzīvotāju Vecumnieku pagastā dzīvo Vecumniekos un Misā, kā arī Beibežos un Piebalgās, bet strādā Vecumniekos vai citviet Bauskas novadā, kā arī Ķekavas novadā vai Rīgā. Vecumnieku pagasta iedzīvotāji galvenokārt ir nodarbināti tādās jomās kā izglītība, valsts pārvalde, obligātā sociālā apdrošināšana, ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde, mazumtirdzniecība, augkopība un lopkopība. 

Satiksme un sakari

Uz Vecumniekiem var nokļūt, braucot no valsts galvaspilsētas Rīgas pa valsts nozīmes autoceļu A7 (Rīga–Bauska), nogriežoties uz Latvijas reģionālo autoceļu P89 (Ķekava–Skaistkalne). Pagastu šķērso reģionālie autoceļi P73 (Vecumnieki–Nereta–Subate) un P88 (Bauska–Linde), kā arī vairāki vietējas nozīmes autoceļi.

Pasažieru pārvadājumus nodrošina sabiedriskais transports maršrutā Rīga–Vecumnieki (Nr. 7467 Rīga–Baldone–Vecumnieki, a/s "Nordeka"), kā arī ar pieturvietu Vecumniekos reiss Nr. 7200 Rīga–Valle–Kurmene–Skaistkalne–Kurmene (a/s "Liepājas autobusu parks"), Nr. 7467 Rīga–Baldone–Vecumnieki–Bārbele (a/s "Nordeka"), Nr. 7493 Rīga–Ķekava–Baldone–Ilūkste (SIA "Daugavpils autobusu parks"), Nr. 7249 Rīga–Ķekava–Valle–Nereta (a/s "Liepājas autobusu parks"), Nr. 7490 Rīga–Baldone–Skaistkalne (a/s "Nordeka"), Nr. 7493 Rīga–Vecumnieki–Ilūkste–Daugavpils (SIA "Daugavpils autobusu parks"). Uz novada centru – Bausku – no Vecumniekiem var nokļūt ar autobusu maršrutos Nr. 6387 Vecumnieki–Stelpe–Kāravi–Dāviņi–Bauska (a/s "Nordeka") un Nr. 6392 Vecumnieki–Misa–Dāviņi–Bauska (a/s "Nordeka").

Sabiedriskā transporta pieturvietas atrodas arī pagasta apdzīvotajās vietās Misā, Piebalgās un citās.

Vecumnieku pagastā ir pieejami telefona sakari un interneta pārklājums.

Ekonomikas raksturojums

Uzņēmējdarbības pamatu veido pagasta dabas resursi. Galvenās darbības jomas Vecumnieku pagastā: mežu apsaimniekošana un kokapstrāde, lauksaimniecība un tirdzniecība (lauku, mājražošanas un amatniecības produkcijas tirdzniecība), izglītības, kultūras un sociālie pakalpojumi, tūrisms.

Tā kā lielāko daļu pagasta teritorijas aizņem meži, liela nozīme ir mežu apsaimniekošanai sadarbībā ar mežu īpašniekiem, it īpaši VAS "Latvijas Valsts meži", kas veicina meža infrastruktūras un pagasta ceļu tīkla attīstību, atbalstu kokapstrādes uzņēmumiem un zemnieku saimniecībām meža nekoksnes materiālu ieguvē.

Liela nozīme pagasta ekonomiskajā attīstībā ir lauksaimniecībai, īpaši tiek veicināta lauksaimnieciskā ražošana, tostarp bioloģiskā lauksaimniecība, kā arī pagasta derīgo izrakteņu ieguve (smilts, grants, kūdra), kas veicina lauku ceļu attīstību un piesaista darbaspēku.

Lielākie uzņēmumi pagastā ir a/s "Agaris Latvia" (kūdras ieguve) Misā, SIA "Piebalgas" (kokapstrāde). Pagastā darbojas arī mazumtidzniecības veikali (“Mego” Misā, “LaTS” Vecumniekos un citi), mājražotāji un dažādu pakalpojumu sniedzēji.

Vecumniekos atrodas “Swedbank” bankomāts.

Naktsmītnes nodrošina brīvdienu māja “Slokas”, viesu nams "Robežnieki", kotedža "Lielbāliņi", brīvdienu māja “Mimrini", pirts namiņš “Zvaniņi”, brīvdienu māja “Beči”, viesu māja "Satekas", atpūtas namiņš “Drākanberķi”.

Ēdināšanas pakalpojumus nodrošina kafejnīca "Sēdnīca", krodziņš "Pie Lielās Karotes", kafejnīca "Pie Martas un Marijas", kafejnīca "Drava".

Pagastā ir degvielas uzpildes stacija “Neste” Vecumniekos.

Izglītība

Vecumniekos darbojas Vecumnieku vidusskola (dibināta 1945. gadā), bet Misā – pamatskola (dibināta 1974. gadā). Vecumnieku vidusskolā īsteno četras programmas: pirmsskolas izglītības programmu; pamatizglītības programmu; vispārējās vidējās izglītības matemātikas, dabaszinību un tehnikas virziena programmu; vispārējās vidējās izglītības programmu. Vidusskola atrodas trīs ēkās – Sarkanajā skolā (sākumskola), Mazajā skolā (pirmskola) un Baltajā skolā (pamatskola, vidusskola).

Interešu izglītību Vecumnieku pagastā var iegūt Vecumnieku Mūzikas un mākslas skolā (izveidota 1996. gadā), kā arī Vecumnieku Sporta skolā.

Kultūra

Vecumniekos atrodas Vecumnieku Tautas nams, kurā pieejamas telpas dažādiem pasākumiem, kā arī aktīvi darbojas radošie kolektīvi: bērnu un jauniešu vokālā studija "Zīļuki", senioru deju kolektīvs "Ozols", (1959), floristikas studija, senioru dāmu deju kolektīvs "Rudens rozes" (2009), senioru koris "Atbalss", jauktais koris "Maldugunis" (2001), sieviešu koris "VIA STELLA" (1996), vidējās paaudzes deju kolektīvs "Vēveri" (1985), amatierteātris "Vecmuiža".

Misas Tautas namā darbojas radošie kolektīvi: sieviešu vokālais ansamblis "Vēja meitenes", amatierteātris "MIStērijA", bērnu vokālais ansamblis "Adatiņas".

Vecumnieku pagasta novadpētniecības centra krājums veidojies kopš 1997. gada. Tas aptver Vecumnieku pagasta teritoriju laika posmā no 17. gs. līdz mūsdienām, kā arī dažādus notikumus un ievērojamus iedzīvotājus Latvijā un pasaulē.

Vecumnieku pagastā atrodas trīs bibliotēkas – Beibežu bibliotēka, Misas bibliotēka un Vecumnieku bibliotēka.

Veselības aizsardzība

Vecumniekos ir divas aptiekas un veselības centrs, kurā pacientus pieņem vairāki speciālisti, kā arī ģimenes ārsti. Pagastā darbojas veco ļaužu un invalīdu pansionāts “Atvasara”.

Vecumniekos ir arī veterinārā aptieka SIA “Ķepas”.  

Vēsture

Vecumnieku pagastā ir vairākas senās apbedījumu vietas, kas liecina par teritorijas apdzīvotību. Pagasta teritorija ir bijusi Sēļu Medienes novada, saukta arī par Mežieni, sastāvdaļa. Apdzīvota vieta izveidojusies 16. gs., senākā baznīca Vecmuižā uzcelta 1567. gadā. Vecumnieku pagasta teritorijā vēsturiski atradās vairākas muižas: Drākenes muiža, Misas muiža, Umpārtes muiža, Vecmuiža.

No 1654. gada līdz 1710. gadam Vecmuižā darbojās Kurzemes hercoga iedibinātā Riežu dzelzs manufaktūra, kurā atradās ceplis ar čuguna lietuvi. Apstrādājot purva rūdu, kala naglas, lēja zvanus, enkurus, lielgabalus, gatavoja ieročus. Blakus ceplim bija iekārtots lielgabalu izmēģināšanas poligons. Darbojās linu un vadmalas austuve. Pie Vecmuižas bija ierīkots muitas punkts jeb muitas krogs. Vecmuižā bija arī mežkunga iecirknis. 18. gs. pirmajā pusē Vecmuižā plosījās mēra un vēdertīfa epidēmija. 1746. gadā tika uzcelta jauna koka baznīca.

1843. gadā tika atvērta pirmā pamatskola, bet 1875. gadā Umpārtē – Viestura pamatskola (1967. gadā slēgta).

1945. gadā pagastā izveidoja Vecumnieku, Birznieku, Umpārtes un Vīksniņas ciemus, bet pagastu 1949. gadā likvidēja. Padomju okupācijas laikā tika izveidoti kolhozi "Komunārs", "Sarkanā zvaigzne", "Mičurina kolhozs", vēlāk apvienoti vienā – padomju saimniecībā “Vecumnieki”.

1951. gadā Vecumnieku ciemam pievienoja Vīksniņas ciema kolhoza “Sarkanā zvaigzne” teritoriju, 1954. gadā – Birznieku ciemu un Umpārtes ciemu, kam 1951. gadā bija pievienota daļa Vīksniņas ciema.

1990. gadā Vecumnieku pagasts tika atjaunots. 2009. gadā pagastu kā vienu no administratīvajām teritorijām iekļāva Vecumnieku novadā. Pēc 2021. gada administratīvi teritoriālās reformas Vecumnieku novads un Vecumnieku pagasts iekļauts Bauskas novadā.

Vēstures un arhitektūras pieminekļi

Vecumnieku evanģēliski luteriskā baznīca ir ampīra stila mūra ēka. Celtniecība veikta no 1840. līdz 1845. gadam. Ēkas projekta autors bija Kurzemes guberņas arhitekts Frīdrihs Augusts Šulcs. Pirmā pasaules kara laikā dievnams tika izpostīts, bet 1923. gadā – atjaunots. Otrā pasaules kara laikā baznīcā bija iekārtota lazarete. Baznīcas interjera dekoratīvā apdare ir valsts nozīmes mākslas piemineklis. Vecumnieku luterāņu baznīca ar kapsētu ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis.

Valsts nozīmes arheoloģijas piemineklis ir Depreju senkapi. Vietējas nozīmes arheoloģijas pieminekļi ir Čigānu kalns (pilskalns), Brūzeņu viduslaiku kapsēta, Vecumnieku viduslaiku kapsēta. Vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis ir Vecumnieku pamatskola (Sarkanā skola), celta no 1887. līdz 1889. gadam.

Mālu (Rešnenieku) kapsētā 1926. gadā tika uzstādīta granīta stēla Latvijas Neatkarības karā kritušajiem. Vecumnieku centra kapsētā ir piemiņas vieta Pirmā pasaules kara upuriem un 1944. gadā kritušajiem vācu un latviešu leģionāriem. Vecumniekos ir sarkanarmiešu brāļu kapi.

Tūrisms

Vecumniekos atrodas Tūrisma informācijas punkts. Interesanti tūrisma objekti ir kokamatnieka sēta “Jūras”, bišu drava “Dzintarlāse”, Strūbergu ģimenes daiļdārzs, Zvirgzdes kāpa.

Vecumnieku Vecā ezera krastā ir labiekārtota pludmale ar bērnu rotaļu laukumu, volejbola laukumiem un piknika vietām.

Ievērojamas personas

Bauskas apriņķa Vecmuižas pagastskolas pārziņa Andreja Spekkes ģimenē dzimis diplomāts, vēsturnieks un filologs Arnolds Spekke.

Vecmuižas Klīvos dzimis Latvijas Bankas priekšsēdētājs, Tautas padomes loceklis, Satversmes sapulces un 1. Saeimas, 2. Saeimas un 3. Saeimas deputāts Ādolfs Klīve.

Multivide

Vecumnieku pagasts.

Vecumnieku pagasts.

Vecumnieku pagasta ģerbonis.

Vecumnieku pagasta ģerbonis.

Tilts pār Taļķi Vecumniekos. Vecumnieku novads, 18.03.2019.

Tilts pār Taļķi Vecumniekos. Vecumnieku novads, 18.03.2019.

Fotogrāfs Kaspars Krafts. Avots: F/64 Photo Agency. 

Vecumnieku evanģēliski luteriskā baznīca. 21.02.2019.

Vecumnieku evanģēliski luteriskā baznīca. 21.02.2019.

Fotogrāfs Kaspars Krafts. Avots: F/64 Photo Agency. 

Vecumnieku pagasts.

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Bauskas novada pašvaldības iestādes “Vecumnieku apvienības pārvalde” tīmekļa vietne

Elīna Rasnace "Vecumnieku pagasts". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 02.12.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4173 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana