Iespaidīgu teritoriālu veidojumu Prūsijā ieguvušais Vācu ordenis kļuva par vienu no galvenajiem militārajiem un politiskajiem spēkiem Baltijas jūras reģionā. 13. gs. tā priekšgalā atradās Prūsijas landmestrs jeb zemes mestrs, bet pēc tam, kad 1309. gadā Marienburga (poļu Malborka) kļuva par ordeņa virsmestra rezidenci un Vācu ordeņa galveno pili, abi šie amati tika apvienoti.
Atšķirībā no vairuma Eiropas zemju, Prūsijā valdīja nevis viena persona, bet garīga korporācija ar sekmīgi funkcionējošu hierarhiju. Ordenim pakļautajā teritorijā tika izveidota savam laikam efektīva pārvaldes sistēma ar sazarotu amatu un pienākumu sadali. Amati tika piešķirti uz ierobežotu laiku, un, tos atstājot, bija jāsniedz atskaite. Šī kārtība ievērojami samazināja iespēju saimniekot savās vai savu radinieku interesēs, ko nereti praktizēja amatpersonas laicīgu un garīgu valdnieku pārvaldītajās zemēs. Ordeņa teritorija bija iedalīta pārvaldes apgabalos – komturejās un fogtejās –, kuru priekšgalā esošie komturi un fogti īstenoja zemes kundzību lokālajā līmenī. Atšķirībā no vairuma tā laika teritoriālajiem zemes valdījumiem, šīm administratīvajām vienībām bija skaidras robežas, un to pārvalde atradās vienās rokās. Komturs vai fogts atbildēja par viņiem uzticētā pārvaldes apgabala kaujas spējām, kontrolēja ienākumus un sprieda tiesu pār zemniekiem. Pilīs rezidējošie ordeņbrāļi veidoja konventus. Starp viņiem tika sadalīta atbildība par atsevišķām garīgās, militārās un saimnieciskās darbības jomām.
Ordenis stimulēja masveida vācu zemnieku un pilsētnieku ieceļošanu, kas nāca par labu zemes kultivēšanai, tirdzniecības attīstībai un Prūsijas saimnieciskajam uzplaukumam. Demogrāfisko pārmaiņu ietekmē aizsākās vācu un senprūšu izcelsmes iedzīvotāju saplūšana, kas ilglaicīgā perspektīvā noveda pie senprūšu asimilēšanās. Vācu ordeņa dibinātajās pilsētās un ciematos bija spēkā uz Magdeburgas tiesībām balstītās Kulmas tiesības, ar kuru palīdzību tika racionālā veidā sabalansētas ordeņa kā zemeskunga un kolonistu intereses. Atsevišķi to nosacījumi salīdzinājumā ar senprūšu zemes lietošanas tiesībām bija zemniekiem labvēlīgāki. Saskaņā ar Kulmas tiesībām dzīvoja arī daļa ordenim lojālo senprūšu.
Priviliģēts sociālais statuss bija ordeņa vasaļiem, kuri apmaiņā pret dienestu smagajā kavalērijā saņēma apsaimniekošanā salīdzinoši lielas zemes platības un bija atbrīvoti no cita veida nodevām. Viņu kārtas pašapziņai un prasībām pret ordeni bija tendence pieaugt, kas kopš 15. gs. vidus arvien biežāk noveda pie konfliktiem. Ap šo laiku, karaspēkā pieaugot algotņu nozīmei, tradicionālā zemes kundzības sistēma jau bija novecojusi un vairs nespēja nodrošināt ordeņa vajadzības. Daudzi vasaļi savas dienesta muižas pārvērta par dzimtas īpašumiem, un bieži vien arī ordeņa komturi un fogti no materiālo resursu pārvaldītājiem pārtapa par savtīgiem personīgā labuma guvējiem.