Lai gan ap mūsu ēras 5. gs. latīņu valoda beidza pastāvēt kā dzīvā valoda, tā kļuvusi par zinātnes terminoloģijas valodu (sevišķi būtiska medicīnas, farmācijas un jurisprudences jomā). Latīņu valoda tieši ietekmējusi daudzu Rietumeiropas valodu attīstību (piemēram, romāņu valodās, tāpat arī angļu valodā vēsturiski veidojies bagātīgs leksikas slānis, kas bāzēts latīņu valodā), tādējādi latīņu valodas apgūšana padara apzinātāku šo valodu izpratni un lietojumu. Liela daļa internacionālismu ir latīņu cilmes vārdi ("kultūra", "inteliģence", "fakts", "vulgārs", "populārs" un citi). Latīņu valoda ir oficiālā Romas Katoļu baznīcas valoda (valsts valoda Vatikānā). Latīņu valodas ietekme joprojām vērojama jaunu vārdu darināšanā. Piemēram, 20. gs. beigās latviešu valodā tika ieviests vārds "dators", kam pamatā latīņu cilmes angļu vārds data (data tulkojumā no latīņu valodas nozīmē ‘dotais'). Eiropas kultūrā latīņu valodā parasti tiek rakstītas oficiālo institūciju devīzes, moto, uzraksti. Piemēram, Latvijas Universitātes devīze latīņu valodā Scientiae et patriae – ‘Zinātnei un tēvijai'; uzraksts uz Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas ēkas Concordia res parvae crescunt – 'Mazas lietas aug vienprātībā'. Par savdabīgu Eiropas kultūras kopsaucēju kļuvuši arī tā saucamie latīņu spārnotie teicieni, kas tiek lietoti kā kultūras atsauces atpazīstamu situāciju vispārējam raksturojumam vai nosaukšanai, piemēram, veni, vidi, vici (‘atnācu, ieraudzīju, uzvarēju') vai alea iacta est (‘kauliņi ir mesti'), frāzes, kas saskaņā ar Svetoniju (Gaius Suetonius Tranquillus) un Plūtarhu (Πλούταρχος) piedēvējamas Jūlijam Cēzaram (Gaius Julius Caesar). Arī 20. un 21. gs. plaša mēroga kultūras izpausmēs rodamas sasauces ar latīņu valodas izmantojumu, piemēram, latīņu valodas funkcijas īpašvārdos un buramvārdos Džoannas Roulingas (Joanne Rowling) romānu sērijā par Hariju Poteru (Harry Potter). Latīņu valodā joprojām tiek tulkoti daiļdarbi, piemēram, Aleksandrs Lenards (Alexander Lenard) iztulkojis latīņu valodā Alana Aleksandra Milna (Alan Alexander Milne) darbu "Vinnijs Pūks" (angļu Winnie-the-Pooh, latīņu Winnie Ille Pu). Latīņu valodā tulkota pirmā un otrā Dž. Roulingas grāmata no Harija Potera grāmatu sērijas: "Harijs Poters un filozofu akmens" (angļu Harry Potter and the Philosopher's Stone, latīņu Harrius Potter et Philosophi Lapis) un “Harijs Poters un noslēpumu kambaris” (angļu Harry Potter and the Chamber of Secrets, latīņu Harrius Potter et Camera Secretorum).
Latīņu valoda ir viena no senākajām rakstos fiksētajām indoeiropiešu valodām. Fragmentāri saglabājušies uzraksti datējami ap 7.-6. gs. p. m. ē. Viens no senākajiem uzrakstiem rodams uz tā sauktā Melnā akmens (Lapis niger), kas atrasts izrakumos Romiešu forumā (Forum Romanum). Latīņu valodas rašanās saistāma ar seno Latijas (Latium) teritoriju Apenīnu pussalas vidusdaļā Tibras upes lejtecē, ko apdzīvojošas senās latīņu (Latini) ciltis. To kultūru, domājams, ietekmējusi etrusku kultūra. Ap 1. gadu tūkstoti p. m. ē. latīņu ciltis sākušas apvienoties. Latīņu ciltis uzskatāmas par senākajām latīņu valodas nesējām. Līdz ar Romas dibināšanu (753. gadā p. m. ē.), romiešu kultūras nostiprināšanos un izplatīšanos vēlākajos gadu simteņos latīņu valodas lietojums, tās vārdu krājums tiek izkopts un paplašināts, tiek sistēmiski normēta latīņu valodas gramatika. Latīņu valodas attīstībā tiek izšķirti vairāki galvenie attīstības posmi: arhaiskā latīņu valoda (līdz 2. gs. p. m. ē., tekstu materiāls uzskatāmāk novērtējams, sākot ar 3. gs. p. m. ē.), klasiskā latīņu valoda (1. gs. p. m. ē.–m. ē. 1. gs.), kad valoda sasniedz savu augstāko attīstības pakāpi, vēlīnā latīņu valoda (no m. ē. 2. gs. līdz aptuveni 6. gs.-7. gs. sākumam). Dažkārt tiek atsevišķi izšķirta postklasiskā jeb pēcklasiskā latīņu valoda. No 6. gs. beigām un 7. gs. sākuma parasti tiek runāts jau par viduslaiku latīņu valodu. 14. gs. līdz ar renesansei raksturīgo atgriešanos pie klasiskajām vērtībām arī latīņu valodā radītajos tekstos lielākā mērā vērojama atgriešanās pie klasiskajai latīņu valodai raksturīgajām iezīmēm.
Beidzot pastāvēt Romas Impērijai (5. gs.), latīņu valoda, kurai jau 1. gs. p. m. ē. bija liela nozīme Vidusjūru ieskaujošajās teritorijās, aktīvi saplūdusi ar vietējām valodām. Sākās jauno valodu attīstības ceļš, latīņu valodu it kā pakārtojot jaunveidoto valodu vajadzībām. Latīņu valoda lielā mērā kalpojusi par pamatu jauno valodu gramatiskajām sistēmām un vārdu krājuma izveidei.
Ņemot vērā latīņu valodas attīstības vēsturi, izplatību un lietojumu, latīņu valodas apguvē parasti vērojama noteikta specializācija (medicīnas latīņu valoda, juridiskā latīņu valoda un tamlīdzīgi). Latīņu valodai atkarībā no tās izplatības raksturīgas arī reģionālās atšķirības (piemēram, Baltijas reģiona latīņu valoda). Ņemot vērā dažādās atšķirības, parasti par atskaites punktu latīņu valodas vārdu krājuma un gramatikas izpētē tiek uzskatīta tieši klasiskā latīņu valoda.