AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 5. martā
Inga Karlštrēma

Ķeniņu ģimnāzijas ēka, arhitektūrā

latviešu arhitektu Konstantīna Pēkšēna un Eižena Laubes 1905. gadā projektēta skolas ēkā Rīgā, Tērbatas ielā 15/17.

Saistītie šķirkļi

  • arhitektūra
  • arhitektūra Latvijā
  • Atis Ķeniņš
  • Eižens Laube
  • jūgendstils, arhitektūrā
  • ziemeļu nacionālais romantisms, arhitektūrā
Ķeniņu ģimnāzijas ēka Tērbatas ielā 15/17. Rīga, 2020. gads.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Tērbatas ielā 15/17. Rīga, 2020. gads.

Fotogrāfe Inga Karlštrēma.

Satura rādītājs

  • 1.
    Nosaukums
  • 2.
    Ēkas būvvēsture
  • 3.
    Ēkas funkcijas
  • 4.
    Ēkas arhitektūra
  • 5.
    Vēlāku laiku pārveidojumi
  • 6.
    Novērtējums sava laika sabiedrībā
  • 7.
    Nozīme mūsdienās
  • Multivide 7
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Nosaukums
  • 2.
    Ēkas būvvēsture
  • 3.
    Ēkas funkcijas
  • 4.
    Ēkas arhitektūra
  • 5.
    Vēlāku laiku pārveidojumi
  • 6.
    Novērtējums sava laika sabiedrībā
  • 7.
    Nozīme mūsdienās
Nosaukums

1900. gadā Atis Ķeniņš kopā ar sievu Annu Rūmani-Ķeniņu Rīgā izveidoja meiteņu privātproģimnāziju, kas tika nosaukta Annas Ķeniņas vārdā un sākotnēji atradās Āgenskalnā, Slokas ielā 4; skola strauji paplašinājās un 1903. gadā pārcēlās uz telpām Rīgas centrā – Rīgas Latviešu biedrības namā Pauluči (mūsdienās – Merķeļa) ielā 15, bet 1906. gadā – uz telpām jaunuzceltajā Ķeniņu namā Tērbatas ielā 15/17, un 1907. gadā tika pārveidota par sieviešu privātģimnāziju. Ķeniņu namā Tērbatas ielā sāka darboties arī Ata Ķeniņa 1905. gadā izveidotā privātā tirdzniecības skola zēniem, kas 1907. gadā pārveidota par vīriešu reālskolu.

Ēkas būvvēsture

1904. gadā A. Ķeniņš iegādājās īpašumu Tērbatas ielā 15/17, kur tobrīd atradās 19. gs. 80. gados veidota koka apbūve. 12.04.1905. A. Ķeniņš iesniedza izskatīšanai Rīgas pilsētas būvvaldē projektu jaunas piecstāvu mūra ēkas būvniecībai šajā gruntsgabalā un 20.06.1905. saņēma prasīto būvatļauju. Ķeniņu nams bija pirmā daudzstāvu mūra ēka, ko cēla šī pilsētas kvartāla daļā, kas vērsta pret Tērbatas ielu un ko tobrīd vēl veidoja mazstāvu koka apbūve. Ēkas projektu izstrādāja arhitekts K. Pēkšēns kopā ar E. Laubi, kurš strādāja Pēkšēna birojā par arhitekta palīgu un tobrīd vēl bija Rīgas Politehniskā institūta arhitektūras nodaļas students, tādēļ viņa vārds projekta dokumentācijā nav pieminēts, bet parādījās publikācijās pēc ēkas nodošanas ekspluatācijā. Ēka tika pabeigta 02.09.1906., un jaunuzceltajā namā sāka darboties Ķeniņu dibinātās privātās skolas.

Ēkas funkcijas

Paralēli skolas funkcijām privātīpašumā esošā nama telpas jau sākotnēji tika izmantotas arī dažādām saimnieciskām un komerciālām vajadzībām: pirmajā stāvā darbojās dažādas tirgotavas un darbnīcas; sākotnēji namā darbojās arī maizes ceptuve, kuras ierīkošana pagraba stāvā nebija saskaņota, un jau 1907. gada decembrī Celtniecības komisija prasīja nama īpašniekam tās darbību pārtraukt; ap 1910. gadu nama augšstāvā pagalma pusē darbojās komponista Emīla Dārziņa mātes Marijas Dārziņas (dzimusi Laimiņa) vadīta pansija. Namā vairākus gadus darbojās izdevniecība “Zalktis”, ko 1904. gadā dibināja nama īpašnieks A. Ķeniņš kopā ar skolotāju un rakstnieku Augustu Saulieti un gleznotāju Jani Rozentālu un kuras apgādā no 1906. līdz 1910. gadam iznāca žurnāls A. Ķeniņa redakcijā – mākslai un kritikai veltīts rakstu krājums “Zalktis”. Šajā periodā Ķeniņu nams pildīja mākslas salona funkcijas un tajā tika rīkotas mākslas darbu izstādes, piemēram, 1910. gadā Lietuviešu mākslas biedrība (Lietuvių dailės draugija) šeit pirmo reizi Rīgā apskatei izstādīja lietuviešu gleznotāja Mikalojus Čurļoņa (Mikalojus Konstantinas Čiurlionis) darbus. 1910. gada decembrī namā sāka darboties arī Pētera Saulīša grāmatu un mākslas tirgotava. 1911. gadā uz Ķeniņu nama telpām pārvācās arī Rīgas Daiļkrāsotāju palīdzības biedrības zīmēšanas un gleznošanas skola.

1912. gadā Keniņi pārtrauca izdevējdarbību un pārdeva gan savas privātskolas (Rīgas skolotāju sabiedrībai), gan namu (radiniekam Robertam Stoketam). Taču līdzīgām funkcijām nams tika izmantots arī turpmāk. Arī Pirmā pasaules kara laikā un starpkaru periodā, kad nams atradās A. Ķeniņa radinieka un vēlāk – Latvijas Savstarpējās ugunsapdrošināšanas centrālās savienības īpašumā, tajā darbojās dažādas izglītības iestādes, arī izdevniecības un tipogrāfijas, tirgotavas un darbnīcas. Padomju okupācijas laikā īpašums tika nacionalizēts, un mūsdienās tas atrodas valsts īpašumā: nams joprojām tiek izmantots skolas funkcijām – kopš 1953. gada tajā atrodas Rīgas 40. vidusskola.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. Ap 1910. gadu. Atklātne.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. Ap 1910. gadu. Atklātne.

Avots: Latvijas Nacionālā bibliotēka. 

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. 20. gs. 30. gadi.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. 20. gs. 30. gadi.

Fotogrāfs nezināms. Avots: Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs.

Ēkas arhitektūra

19. un 20. gs. mijas periodā Rīgas pilsētas skolas tika būvētas kā brīvstāvošas ēkas, taču Ķeniņu skolas ēka, līdzīgi kā daudzas citas Rīgas centrā tolaik būvētās privāto skolu ēkas, iekļāvās blīvas perimetrālas apbūves situācijā, kur ēkas ielas fasāde sakrīt ar obligāto būvlaidi, kas reizē sakrīt arī ar zemesgabala robežu. Ielas fasādē zemes līmenī galvenā ieeja ir novietota ar atkāpi no būvlaides, līdzās ieejai veidojot nelielu segtu priekšlaukumu, kāds funkcionāli ir piemērots, lai organizētu aktīvu apmeklētāju plūsmu sabiedriska rakstura ēkā. Ēkas plānojums ir risināts T veidā: pret ielu vērstajā apjomā vairākos stāvos izvietotas auditorijas un augšējā (piektā stāva līmenī) – plaša aula; pagalma korpusā telpas izbūvētas sešos virszemes stāvos.

Ķeniņu nams celts vēlā jūgendstila periodā un ir viens no agrākajiem un nozīmīgākajiem ziemeļu nacionālā romantisma stila paraugiem Rīgas arhitektūrā, kā arī rets paraugs šī stila izpausmei Rīgas sabiedrisko ēku arhitektūras kontekstā. Raksturīgas ziemeļu nacionālā romantisma stila iezīmes atklājas ēkas fasādē: sarežģīts kompozīcijas risinājums, smagnējas būvmasas, arhaizētas būvformas, izteiksmīgs un dinamisks apjoma siluets, stāvas jumtu izbūves, monumentāli zelmiņi, dažādi variētas daudzstūrainu logu ailu formas un tamlīdzīgi. Ēkas apjomā iedziļinātais ieejas portāls tā arhitektoniskā risinājuma dēļ atgādina grotu: tam ir velvēti pārsegumi, plaša un lēzenas ieejas arka, raupja un smagnēja – ciklopiskajam mūrim līdzīga – apdare, kurai izmantotais šūnakmens pēc pasūtītāja ieceres iegūts no Staburaga atlūzām. Zem portāla arkas ieejas abās pusēs novietoti masīvi akmens stabi (uz tiem balstījās laternas, kas līdz mūsdienām nav saglabājušās, bet redzamas vēsturiskajos fotoattēlos). Dekoratīvs iespaids kopumā panākts ar krāsu un faktūru kontrastiem, ko rada daudzveidīgu apdares materiālu lietojums vienviet fasādes ietvaros: pelēkā šūnakmens un sārtā granīta rustika, gludi gaiša apmetuma laukumi, fakturēti tonēta apmetuma laukumi, sarkanā ķieģeļa mūris, majolikas flīzes, eksponēti jumta pārsegumu koka konstrukciju fragmenti, zvīņu rakstā kārtoti gludi dakstiņi.

Saskaņā ar sākotnējo arhitektūras ieceri, fasādes kompozīcijā nozīmīgs elements bija arī izteiksmīgi veidoti un uz gaišu un gludu fasādes laukumu fona vairākās vietās izkārtoti skolas nosaukuma uzraksti latviešu, krievu un vācu valodā, kā tas redzams senākajos nama fotoattēlos un kā tas līdzīgā veidā bija piedāvāts jau fasādes projekta zīmējumā.

Ķeniņu ģimnāzijas ēkas reprezentatīvākā telpa ir aula, kas atrodas iepretim trim stāvajiem zelmiņiem nama augšstāvā: no koka būvētās jumta konstrukcijas ir eksponētas ne vien fasādē, bet arī aulas interjerā, kur tās tika arī dekoratīvi noformētas ar kokgriezumiem, pastiprinot to estētisko nozīmi (līdz mūsdienām saglabājušies nedaudz vienkāršotākā veidā); skatuves dziļumā atradās arī ērģeles, ar kurām koncertēt prata arī pats A. Ķeniņš (nav saglabājušās); sienas un griestus viscaur blīvi rotāja dekoratīvi gleznojumi (nav saglabājušies). Mākslas zinātniece Silvija Grosa norāda, ka aulas interjera sākotnējais dekoratīvais noformējums liecina par vernakulārās tradīcijas impulsiem un telpas kopējās dekoratīvās idejas izvērsumā būtisks bija gleznojums – stilizēti putni, kas lido pret sauli – kā simboliska norāde uz tiekšanos pēc gara gaismas atbilstoši ēkas funkcijai.

Par simbolisku izteiksmi liecina arī baltu tautu mitoloģijā pazīstamā gudrības simbola – zalkša motīva – stilizēta lietojuma variācijas citu šī nama telpu interjera dekoratīvajā noformējumā (līdz mūsdienām dažviet saglabājušās ornamentālu ciļņu joslas skolas vestibila un kāpņu telpas sienu apdarē).

Ķeniņu ģimnāzijas ēkas fasādes projekta zīmējums.

Ķeniņu ģimnāzijas ēkas fasādes projekta zīmējums.

Avots: Latvijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Valsts vēstures arhīvs.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. Projekta plāna zīmējums (1905. gads). Fasādes kopskata un aulas interjera kopskata fotogrāfijas (ne vēlāk par 1907. gadu).

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. Projekta plāna zīmējums (1905. gads). Fasādes kopskata un aulas interjera kopskata fotogrāfijas (ne vēlāk par 1907. gadu).

Avots: Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. 20. gs. 30. gadi.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. 20. gs. 30. gadi.

Fotogrāfs nezināms. Avots: Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. 1933. gads.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. 1933. gads.

Fotogrāfs Roberts Johansons. Avots: Rīgas pilsētas būvvalde/ Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Vēlāku laiku pārveidojumi

20. gs. gaitā veiktie pārbūvju un remontu darbi visbūtiskāk ir ietekmējuši nama interjeru, kura sākotnējais mākslinieciskais noformējums ir gandrīz pilnībā zudis (dažviet sienu apdarē saglabājušies cilnī veidoti ornamentālie dekori, majolikas flīzes, dekoratīvi risinātas metāla kāpņu margas). Fasādes veidols kopumā ir labi saglabājies, tomēr tajā ir arī atsevišķi pārveidojumi, kas neatbilst sākotnējai arhitektūras kvalitātei. Vairākkārt mainīts jumta segums, atsakoties no sākotnējās materiālu dažādības (stāvie jumtu apjomi bija iesegti ar gludiem dakstiņiem, bet jumta dzega – ar skārda loksnēm, kuru apmales bija dekoratīvi noformētas), tādējādi mainot arhitektūras radīto iespaidu. Laika gaitā mainīti arī fasādes uzraksti: 20. gs. 30. gados nama fasādē novietotā uzraksta “Savstarpējās Apdrošināšanas Centrālā Savienība” burti bija veidoti no neona lampām, bet mūsdienās fasādes laukumi ir bez uzrakstiem. Ieeja namā caur portālu sākotnēji bija organizēta trijos virzienos: līdz mūsdienām saglabājusies centrālā ieeja, caur kuru var nokļūt skolas vestibilā, taču aizmūrētas abas sānu ailas, kur atradās veikalu ieejas ar plaši stiklotām vitrīnām; arī majolikas flīzes cokola daļā saglabājušās tikai fragmentāri – abpus centrālajai ieejai; darinot jaunas ieejas durvis, to kompozīcija ir brīvi pārveidota. Fasādē mainīti arī pārējo ailu aizpildījumi, lielākoties līdzīgi atdarinot sākotnējo rāmju dalījuma principu, taču ne amatnieciskā izpildījuma kvalitāti. Dekoratīvais metāla vārtu risinājums aizstāts ar utilitāru. Nama priekšā skaitliski trīskārt samazināti koku stādījumi.

Novērtējums sava laika sabiedrībā

Arhitektūras agra un atzinīga novērtējuma apliecinājums ir Ķeniņa skolas ēkas projekta (plāna zīmējuma, jaunbūves fasādes kopskata un aulas interjera kopskata fotogrāfiju) iekļaušana Rīgas Arhitektu biedrības izdotā bagātīgi ilustrētā turpinājumizdevuma “Baltijas mākslas gadagrāmata” (Jahrbuchfür bildende Kunst in den Ostseeprovinzen) pirmajā 1907. gada laidienā (šī izdevuma arhitektūras sadaļā ik gadu tika atspoguļoti Baltijā ievērojamākie īstenotie arhitektūras projekti, aktuālu un nozīmīgu arhitektūras projektu konkursu vīzijas un tamlīdzīgi).

Nozīme mūsdienās

1983. gadā skolas ēka tika iekļauta Latvijas Padomju Sociālistiskās Republikas (LPSR) Republikas nozīmes pilsētbūvniecības un arhitektūras pieminekļu sarakstā un mūsdienās – Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā valsts nozīmes arhitektūras piemineklis (aizsardzības nr. 6527). Ēka atrodas valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa – Rīgas pilsētas vēsturiskā centra – teritorijā (kopš 1983. gada; aizsardzības nr. 7442). Jūgendstila kvalitāte un īpatsvars nosaka Rīgas vēsturiskā centra teritorijas īpašo universālo vērtību (Outstanding Universal Value) un ir bijis viens no kritērijiem teritorijas iekļaušanai Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijas (UNESCO) Pasaules mantojuma sarakstā (World Heritage List) 1997. gadā; jūgendstila ēkas, t. sk. Ķeniņu ģimnāzijas ēka kā izcils vēlā jūgendstila perioda arhitektūras paraugs, ir atzinīgi novērtētas kā autentiskas kultūrvēsturiskas liecības, kuru klātbūtne nosaka Rīgas vēsturiskā centra kā Pasaules mantojuma vietas (World Heritage Site) integritāti.

Multivide

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Tērbatas ielā 15/17. Rīga, 2020. gads.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Tērbatas ielā 15/17. Rīga, 2020. gads.

Fotogrāfe Inga Karlštrēma.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. Ap 1910. gadu. Atklātne.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. Ap 1910. gadu. Atklātne.

Avots: Latvijas Nacionālā bibliotēka. 

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. 20. gs. 30. gadi.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. 20. gs. 30. gadi.

Fotogrāfs nezināms. Avots: Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs.

Ķeniņu ģimnāzijas ēkas fasādes projekta zīmējums.

Ķeniņu ģimnāzijas ēkas fasādes projekta zīmējums.

Avots: Latvijas Nacionālais arhīvs, Latvijas Valsts vēstures arhīvs.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. Projekta plāna zīmējums (1905. gads). Fasādes kopskata un aulas interjera kopskata fotogrāfijas (ne vēlāk par 1907. gadu).

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. Projekta plāna zīmējums (1905. gads). Fasādes kopskata un aulas interjera kopskata fotogrāfijas (ne vēlāk par 1907. gadu).

Avots: Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. 20. gs. 30. gadi.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. 20. gs. 30. gadi.

Fotogrāfs nezināms. Avots: Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. 1933. gads.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17. 1933. gads.

Fotogrāfs Roberts Johansons. Avots: Rīgas pilsētas būvvalde/ Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Ķeniņu ģimnāzijas ēka Tērbatas ielā 15/17. Rīga, 2020. gads.

Fotogrāfe Inga Karlštrēma.

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • arhitektūra
  • arhitektūra Latvijā
  • Atis Ķeniņš
  • Eižens Laube
  • jūgendstils, arhitektūrā
  • ziemeļu nacionālais romantisms, arhitektūrā

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes tīmekļa vietnē par skolu
  • Latvijas kultūras kanona tīmekļa vietnē “Arhitektu Konstantīna Pēkšēna (1859–1928) un Eižena Laubes (1880–1967) projektētā Ata Ķeniņa ģimnāzijas ēka Rīgā, Tērbatas ielā 15/17, 1905”
  • Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas “Zudusī Latvija” tīmekļa vietne
  • 'Widzeme', Latviešu Avīzes, nr. 40 (20.05.1903.), pieejams periodika.lv
  • 'Widzeme un Igaunija', Sadzīve, nr. 49 (28.04.1912), pieejams periodika.lv
  • 'Balsis no publikas.', Dzimtenes Vēstnesis, nr. 101 (04.05.1912), pieejams periodika.lv

Ieteicamā literatūra

  • Ābele, K., ‘Mākslas dzīve’, Kļaviņš, E. (red.), Latvijas mākslas vēsture, 4. sējums, Rīga, Latvijas Mākslas akadēmijas Mākslas vēstures institūts, Mākslas vēstures pētījumu atbalsta fonds, 2014, 31.–173. lpp.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Grosa, S., ‘Ata Ķeniņa skolas ēka un nacionālais romantisms Rīgas 20. gs. sākuma arhitektūrā’, no Latvijas māksla tuvplānos, Rīga, Neputns, 2003, 55.–65. lpp.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Grosa, S., ‘Arhitektūra’, Kļaviņš, E. (red.), Latvijas mākslas vēsture, 4. sējums, Rīga, LMA MVI, Mākslas vēstures pētījumu atbalsta fonds, 2014, 405.–549. lpp.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Grosa, S., Dekors Rīgas jūgendstila perioda arhitektūrā, Rīga, Neputns, 2019.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Jahrbuch fur Bildende Kunst in den Ostseeprovinzen 1 Jg., Riga, Der Architektenverein zu Riga, 1907.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Jēkabsons, Ē. un V. Ščerbinskis (sast.), ‘Atis Ķeniņš’, Latvijas advokatūra: advokāti, zvērināti advokāti un zvērinātu advokātu palīgi biogrāfijās, 1919–1945, Rīga, Latvijas Valsts vēstures arhīvs, 2007, 308.–310. lpp.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā

Inga Karlštrēma "Ķeniņu ģimnāzijas ēka, arhitektūrā". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 28.09.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4052 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana