Vispārīgs raksturojums Zosveidīgie lielākoties ir pielāgoti dzīvei uz ūdens un pa zemi pārvietojas samērā neveikli. Tiem ir salīdzinoši gari kakli un nelielas galvas, knābis – saplacināts. Kāju pirkstus savieno peldplēve, veidojot pleznu. Spārni ir salīdzinoši īsi un nosmailoti, taču spārnu muskuļi – lieli un labi attīstīti. Biezs apspalvojums nodrošina labu termoizolāciju. Izmantojot virsastes dziedzera sekrētu, putni ietauko spalvas, lai padarītu tās ūdensnecaurlaidīgas.
Zosu apakšdzimtas putniem lielākoties nav novērojamas lielas atšķirības starp tēviņu un mātīšu apspalvojuma krāsu. Savukārt pīļu apakšdzimtas putniem ļoti izteikts dzimumu dimorfisms. Šīs apakšdzimtas putnu mātītes visbiežāk ir neuzkrītošas, jo tām jābūt maskētām olu perēšanas laikā, bet tēviņi, kas perēšanā nepiedalās, riesta laikā ir koši krāsoti. Jaunie putni pēc izskata ir līdzīgi mātītēm, un arī tēviņiem raksturīgs pēcriesta tērps, kad košās spalvas nomaina neuzkrītošāks apspalvojums.
Zosveidīgie putni ārpus ligzdošanas sezonas labprāt uzturas baros. Šajos baros var būt sastopami putni no vairākām sugām.
Latvijā zosveidīgie putni sastopami gan ziemošanas, gan caurceļošanas, gan ligzdošanas laikā. Lielākoties tie ir tuvie gājputni, t. i., ziemu pavada Eiropā (daļa platknābju – arī Ziemeļāfrikā). Vienīgi prīkšķe ziemo uz dienvidiem no Sahāras. Īpaši ievērojama ir zosu migrācija cauri Latvijai pavasarī un rudenī, kad lielāko daļu putnu skaita veido sējas un baltpieres zosis. Gandrīz visas šīs zosis Latviju tikai caurceļo. Šeit ligzdo tikai viena suga – meža zoss. Caurceļošanas laikā novērojami arī lieli gulbju bari.
Zosveidīgie putni apdzīvo dažādas dzīvotnes, galvenokārt ūdeņus: upes, ezerus, zivju dīķus, jūru (it īpaši ziemošanas un ceļošanas laikā), arī grāvjus. Ceļošanas laikā bieži barojas arī lauksaimniecības zemēs.

Krīkļa (Anas crecca) tēviņš un gaigalas (Bucephala clangula) mātīte. Mežmuiža, Latvija, 2013. gads.
Fotogrāfs Andris Eglītis.
Kopumā zosveidīgo putnu barība ir daudzveidīga. Galvenokārt tie pārtiek no dažādiem augiem, barojoties gan ar ūdensaugiem, gan uz sauszemes. Nereti barojas arī ar dzīvnieku valsts barību, galvenokārt dažādiem ūdens bezmugurkaulniekiem. Daļai sugu (piemēram, krīklim, prīšķei un platknābim) tieši dzīvnieku valsts barība ir dominējošā. Gauras pārtiek lielākoties no zivīm.
Pīļu apakšdzimtas putni lielākoties pāri veido katru gadu no jauna, saiknei starp tēviņu un mātīti izzūdot pēc olu dēšanas uzsākšanas. Savukārt gulbju apakšdzimtas putni parasti veido stabilus pārus.
Ligzdu parasti veido uz zemes vai ūdensaugos. Dažas sugas – lielā gaura, gaigala, retāk arī meža pīle – ligzdo koku dobumos.
Olas perē vienreiz gadā, parasti mātīte. To skaits dējumā ir salīdzinoši liels. Gulbjiem arī tēviņš var piedalīties perēšanā, taču lielākoties tas uzturas ligzdas tuvumā, sargājot teritoriju. Zosveidīgo putnu mazuļi ir ligzdbēgļi un paši spēj sagādāt sev barību. Mātītes aizved tos uz piemērotām barošanās vietām un brīdina par plēsējiem.
Vairākas sugas Latvijā ir medījamas: sējas zoss, baltpieres zoss, Kanādas zoss, meža zoss, krīklis, pelēkā pīle, platknābis, meža pīle, prīkšķe, baltvēderis, garkaklis, cekulpīle, ķerra, melnā pīle, gaigala.