Laidu pagasta teritorija atrodas Rietumkursas augstienes Bandavas paugurainē uz Ventas upes ūdensšķirtnes. Valtaiķos atrodas viens no augstākajiem Rietumkursas augstienes pauguriem – Baložu kalns (120 metri virs jūras līmeņa). Raksturīga liela ainavu daudzveidība. Īpatnējais reljefs ar vairākām nogāzēm un gravām, Baltijas jūras tuvums un valdošie rietumu vēji iespaido klimatu. Ziemas sākums ir nepastāvīgs, ar biežiem atkušņiem. Pavasaris un vasaras sākums ir vēss, ar ilgstošiem sausuma periodiem. Veģetācijas periods iesākas agri, ilgst 195–200 dienas. Samērā lielais nokrišņu daudzums un augsnes mehāniskais sastāvs (smilšmāls un mālsmilts) ir par pamatu tam, ka izveidojušās velēnu vidēji un dziļi podzolētās augsnes.
Pagasta teritorijā ir samērā daudz purva augsnes, veidojušās nogāžu ieplakas zemajos zāļu purvos. Šādi purvi pagasta teritorijā ir divi (Vangas, Līnes) ar kopējo platību ap 450 ha, kuros ir veikta meliorācija un ierīkotas kultivētās pļavas.
Lielākās upes – Ventas kreisā krasta pieteka Ēnava (garums 19 km) ar Dzirnavupi un Alokstes pieteka Skalda (18 km), Elkupīte (3,5km).
Vienīgais ezers – Bezdibeņa ezers (2,2 ha). Dzirnavdīķi bijuši Laidos, Rudē un Vangā. Mūsdienās pagastā vēl ir daudz parastu un zivju dīķu (Cīruļu, Dambju, Dzintaru, Piena, Pūču, Strautu, Saulīšu, Matužu un citi).
Derīgo izrakteņu atradnes (kūdras, grants, smilts, saldūdens kaļķiežu atradnes Vangā) ir neliela apjoma un tiek izmantotas vietējām vajadzībām.
Pats nozīmīgākais no dabas resursiem Laidu pagastā ir mežs, kas aizņem 31 % no teritorijas. 60 % ir skujkoki (dominējošā ir egle). Izveidoti divi mikroliegumi īpaši saudzējamas putnu sugas aizsardzībai meža teritorijā un mikroliegums gravas meža biotopam. Apzināti un apzīmēti daudzi dižkoki un eksoti. Īpaša bija Rudes dižliepa ar sešu metru apkārtmēru; tā bija kļuvusi par vietējo simbolu, un tās lapas iekļautas pagasta ģerbonī. Liepa gāja bojā 2004. gada janvāra vētrā, no viņas atvases aug jauna liepa. Ainaviski un eksotiski koku stādījumi ir Laidu muižas parkā, Rudes muižas parkā un Vangas muižas parkā. Īpaši aizsargājamo teritoriju sarakstā Valsts nozīmes kategorijā iekļauti arī Laidu Jaunbrēdiķu dendroloģiskie stādījumi 5,94 ha platībā. Tos 20. gadsimta 50. gados izveidoja Gustavs Lepsis. Tēva iesākto turpina dēls Jānis Lepsis. Apskatāmas vairāk ne kā 300 vietējās un introducētās koku un krūmu sugas – Mandžūrijas džungļu koks, purpursarkanais dižskabārdis, tulpju koks, Veimuta priede, Lavsona paciprese, forsītija, rododendrs un daudzi citi.
Īpašs dabas retums – Rudzīšu akmens – atrodas nomaļā gravā pie Kalniešu mājām. Biedrība "Latvijas Petroglifu centrs" to bija pasludinājusi par 2012. gada ģeoloģisko objektu. Ievērojams ar dižakmens izmēriem – 4,7 m garš, 3,6 m plats un 2,2 m augsts – nesadrupināts silūra perioda kaļķakmens bluķis, kuru atnesis ledājs. Tajā atrastās fosīlijas liecina par 400 miljons gadu vecumu un rašanos siltā tropiskā jūrā pie ekvatora.