Ņ. Hruščovs nenoliedzami bija talantīgs politiķis, turklāt apveltīts ar enerģiju un ar izteiktu interesi par dažāda veida inovācijām un praktisku darbību. Tomēr izglītības trūkums ietekmēja viņa redzesloku un veicināja noslieci meklēt vienkāršotus risinājumus sarežģītām problēmām. Impulsivitāte, nepacietība, pašpārliecinātība kombinācijā ar neierobežoto varu, kuru Ņ. Hruščovs ieguva kā PSRS līderis, noveda pie tā, ka viņam radās iespēja savas iniciatīvas obligātā kārtā ieviest visas valsts mērogā, nerēķinoties ar iebildumiem, dažkārt pat labas idejas novedot līdz absurdam. Impulsivitāte, neapdomība un takta trūkums izpaudās arī ārpolitikā. Tomēr būtu pārsteidzīgi viņu noniecināt kā politiķi un valsts līderi. Ņ. Hruščova biogrāfs, amerikāņu politiķis un vēsturnieks Viljams Taubmans (William Taubman) raksturo viņu kā sarežģītu personību, taču vienlaicīgi kā vienu no nozīmīgākajiem 20. gs. politiskajiem līderiem. Kopumā Ņ. Hruščova darbības rezultāti kā iekšpolitikā, tā ārpolitikā bija visai pretrunīgi. Panākumi mijās ar iekšpolitiskām un ārpolitiskām krīzēm. Ņ. Hruščova atcelšana no amata bija “augšu”, t. i., CK Prezidija locekļu sazvērestība, taču tai bija plašs atbalsts partijas aparātā visos līmeņos, kā arī visos sabiedrības slāņos, kas bija noguruši no politikas svārstībām, nepārdomātiem jauninājumiem, ekonomiskajām grūtībām un Ņ. Hruščova personības ekscentriskajām izpausmēm, kā arī arvien izteiktākā viņa personības kulta.
Ņ. Hruščova lielākais nopelns bija destaļinizācija, t. i., J. Staļina noziegumu atmaskošana. Tika veiktas arī vairākas Ņikitas Hruščova laika reformas.
Pēc Ņ. Hruščova atcelšanas no amata nepopulārākie jaunievedumi pakāpeniski tika atcelti vai arī mīkstināti. Tomēr pamatos Ņ. Hruščova laikā PSRS bija mainījusies tik ļoti, ka atgriezties atpakaļ pie J. Staļina laika totalitārisma vairs nebija iespējams. Uz L. Brežņeva laika “stagnācijas” fona Ņ. Hruščova valdīšanu daudzi atcerējās kā laiku, kad, neskatoties uz svārstībām, pastāvēja brīvāks ideoloģiskais klimats un intelektuāla aktivitāte. Ņ. Hruščovs būtībā bija sagatavojis ceļu perestroikai, ne velti tās sākuma posmā aktīvākie tās atbalstītāji nāca no t. s. 60. gadu paaudzes.

ASV prezidents Ričards Niksons (Richard Nixon), Miltons S. Aizenhauers (Milton S. Eisenhower) un ASV vēstnieks Padomju Savienībā Luelins Tompsens (Llewellyn E. Thompson Jr.) tiekoties ar PSKP pirmo sekretāru Ņikitu Hruščovu. Maskava, 1959. gads.
Fotogrāfs Thomas J. O'Halloran. Avots: Kongresa bibliotēka (Library of Congress).