Darbojās Bauskā, lielāko popularitāti guva 20. gs. 80. gadu 1. pusē. Repertuārā – paša ansambļa dalībnieku Edvīna Zariņa un Valda Ozola, kā arī Raimonda Paula un citu autoru dziesmas.
Darbojās Bauskā, lielāko popularitāti guva 20. gs. 80. gadu 1. pusē. Repertuārā – paša ansambļa dalībnieku Edvīna Zariņa un Valda Ozola, kā arī Raimonda Paula un citu autoru dziesmas.
Rīdzinieks E. Zariņš, mācījies Rīgas Raiņa 8. vakara (maiņu) vidusskolā, četru gadu vecumā sāka privāti mācīties vijolspēli, tad sešos gados iestājās Rīgas 1. bērnu mūzikas skolā, kur beidza vijolspēles klasi. 14 gadu vecumā jaunietis ķērās pie ģitārspēles. Sākumā kopēja ārzemju grupas, vēlāk pievienojās skolas, tad Tramvaju un trolejbusu tresta (TTT) kluba ansamblim kā ģitārists, pats sāka sacerēt dziesmas. Grupu, neoficiāli sauktu par “Prauliem”, vadīja komponists Gunārs Freidenfelds. Ar to E. Zariņš 1972. gadā piedalījās festivālā “Liepājas dzintars”.
Pēc dienesta E. Zariņš pārcēlās uz Bausku, kur dzīvoja kāds dienesta biedrs, un bija iespējas muzicēt. Par viņa kolēģi ballīšu grupas izveidē kļuva bundzinieks Ilmārs Jirgensons, basģitārists un dziesmu autors V. Ozols.
V. Ozols dzimis Valmierā, kur beidza Valmieras mūzikas skolas klavieru klasi, kā arī Viestura vidusskolu. Pēc tam iestājās Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas fakultātē, līdz dienestam. V. Ozols kļuva par mūziķi karavīru ansamblī “Zvaigznīte”. Pēc dienesta kopā ar E. Zariņu un I. Jirgensonu izveidoja grupu, lai spēlētu deju vakaros. Ansamblis darbojās Bauskas kultūras namā, kur atskaņoja pavadījumus dziedošā aktiera Edgara Liepiņa koncertos.
Kad pamazām iekrājās pašu sacerētas dziesmas, trijotne no kultūras nama aizgāja, lai veidotu paši savu komandu. Pievienojās Jānis Ušerovskis (ģitāra), dziedāja Dagnija Ozola. 1979. gadā notika pirmais grupas priekšnesums zaļumballē Skaistkalnē ar nosaukumu “Dālderi”. Mūzikai tika atvēlēts brīvais laiks, V. Ozols un I. Jirgensons strādāja par elektriķiem, E. Zariņš – par galdnieku, D. Ozola bija feldšere.
1980. gadā grupa darbojās Bauskas sadzīves pakalpojumu kombināta paspārnē, “Dālderu” sastāvu papildināja vokāliste Nijole Berezina. E. Zariņa (“Kastanis”, “Varat pie manis ienākt”) un V. Ozola (“Kurmja viedoklis”) sacerētās vienkāršās, melodiskās dziesmas iekaroja arvien plašāku auditoriju. “Dālderu” stils salīdzināts ar populāro britu grupu Smokie, šādu salīdzinājumu rosināja arī E. Zariņa nedaudz piesmakusī balss. Repertuārā bija arī Imanta Kalniņa, Zigmara Liepiņa un citu autoru skaņdarbi. Izvērtās plaša koncertdarbība; 1981. gadā ar panākumiem “Dālderi” piedalījās 7. komjaunatnes un jaunatnes estrādes dziesmu festivālā “Jaunības balss”. Togad republikas pašdarbības kolektīvu skatē vokāli instrumentālo ansambļu grupā iegūta 2. vieta. Panākumu ziņā "Dālderi" nostājās līdzās slavenībām “Credo”, “Modo” un “Līvi”. Sekoja pirmie skaņu ieraksti, debija televīzijas programmā “Varavīksne”, R. Paula atzinība, kā arī koncertbrauciens decembrī uz Tjumeņu. Togad, pateicoties ierakstu raidīšanai radio, par lieliem hitiem kļuva E. Zariņa jau 1979. gadā sacerētās dziesmas “Dzeltenie aizkari” un “Mīklas”.
1982. gadā R. Pauls grupai “Dālderi” piedāvāja aranžēt un ieskaņot sava diskomūzikla “Nāc pie puikām!” dziesmas, kas straujā tempā – divarpus nedēļās – tika instrumentētas, iestudētas un ieskaņotas radio studijā, vēlāk izdotas platē. Dziesmu kopa, kuras centrālās kompozīcijas bija “Nepareizā dziesma”, “Ēzelītis”, “Verakoko”, “Anno Domini”, kļuva par pamatu “Dālderu” koncertprogrammai, kas ar panākumiem izskanēja daudzviet Latvijā.
Grūtības sagādāja jauns repertuārs, kas spilgtuma ziņā varētu līdzināties R. Paula mūzikai. 1983. gadā J. Ušerovski nomainīja Kārlis Sinka, pievienojās saksofonists Kārlis Krolls. Tā gada programmas pirmajā daļā skanēja jaunas E. Zariņa un V. Ozola dziesmas, otrajā – latviešu estrādes 60. gadu melodijas, 1983. gada vasarā līdz ar koncertturnejas noslēgumu “Dālderu” mūziķi izšķīrās.
I. Jirgensons un K. Sinka uz neilgu laiku pievienojās Bauskas pusē bāzētajai Jura Riekstiņa grupai “Personāls”. Basists V. Ozols izveidoja pats savu apvienību “Variants”, tajā muzicēja Igors Majorovs (sitamie instrumenti), Egons Valters (taustiņinstrumenti) un Vīgants Murelis (ģitāra), dziedāja “Dālderu” solistes D. Ozola un N. Berezina. Repertuārā pārsvarā bija V. Ozola kompozīcijas, un par divus gadus ilgo radošo periodu liecina virkne ieskaņojumu, kas tapa Vilņa Šmīdberga skaņu režijā. “Variants” pastāvēja līdz 1986. gadam.
E. Zariņš 80. gadu 2. pusi aizvadīja, muzicējot izklaides pasākumos Iecavā kopā ar Uldi Godaini (vokāls, ģitāra), Ēriku Zīli (taustiņinstrumenti), Rolandu Ogu (sitamie instrumenti). 90. gadu sākumā kopā ar vecajiem kolēģiem V. Ozolu un I. Jirgensonu spēlēja pavadījumus kantrī dziedātājai no Bauskas Ingunai Zuikai, radot baumas, ka atjaunojusies grupa “Dālderi”. Trio muzicējis arī, pavadot kantrī mūziķi Jāni Osi.
Turpinādams komponēt, E. Zariņš nolēma reanimēt “Dālderus”, iesaistot V. Ozolu, I. Jirgensonu un ģitāristu Juri Ārentu, laikā no 1992. līdz 1994. gadam notika vairāki koncerti, Paņevežas (Lietuva) studijā ieskaņota programma kasetei “Dzeltenais ceļš”, pārskaņojot arī dažas pirmā “Dālderu” darbības perioda dziesmas (“Neskaties mēnesī” u. c.). Ierakstā nepiedalījās V. Ozols, E. Zariņš pats iespēlēja basa partijas. Ar kasetes dziesmām “Dzeltenais ceļš" un “Sievietei” grupa “Dālderi” piedalījās Mikrofona Rokaptaujā ’94.
90. gadu un arī agrākais repertuārs (“Par zemes mērītājiem”, “Mājup”, “Mīklas”, “Dzeltenie aizkari” u. c.) pārceļoja pie nākamās E. Zariņa grupas “Dakota” (1996), kuras pirmsākumos basu spēlēja V. Ozols.
“Mikrofona” aptaujā iegūtās vietas:
“Dzeltenie aizkari” – 15. vieta (1981)
“Mīklas” – 20. vieta (1981)
“Nepareizā dziesma” – 12. vieta (1982)
Bauskas grupas “Dālderi” Latvijas populārās mūzikas ainā neiezīmēja pārsteidzoši jaunus vaibstus, taču līdztekus Liepājas grupai “Credo” radīja spilgtas, melodiskas, vienkāršas, publikas mīlestību guvušas dziesmas, kuras ierindojamas žanra zelta fondā un ir populāras vairākus gadu desmitus. Grupas līderis E. Zariņš “Dālderos” guva iespēju noslīpēt savu individuālo meistarību un rakstības stilu, ieviesa kantrī mūzikas elementus aranžējumos, turpinādams par “Dālderiem” atgādināt ar savu grupu “Dakota” arī 21. gadsimtā.
E. Zariņš (ģitāra, vokāls, 1976–1994)
V. Ozols (vokāls, 1976–1983; 1992–1994)
D. Ozola (vokāls, 1979–1983)
I. Jirgensons (sitamie instrumenti, 1976–1983; 1992–1994)
J. Ušerovskis (ģitāra, 1978–1982)
N. Berezina (vokāls, 1980–1983; 1988–1994)
K. Sinka (ģitāra, 1983)
K. Krolls (saksofons, 1983)
J. Ārents (ģitāra, 1992–1994)
LP*, “Nāc pie puikām!” (R. Paula mūzika “Dālderu” aranžējumā), “Melodija”, Rīga, 1983; CD**, Baltic Records Group, Rīga, 2005.
CC***, Dzeltenais ceļš, “Mikrofons”, Rīga, 1994.
* vinilplate
** kompaktdisks
*** kompaktkasete