Ne vienmēr jaunā mācību gada pirmā diena sakrīt ar Zinību dienu 1. septembrī (ja tā ir nedēļas nogalē). Lai valstī būtu vienota kārtība, kā vispārizglītojošās skolas organizē mācību gada darbu, Ministru kabinets izdod noteikumus, kuros paredzēts mācību gada sākums un beigas. Ja 1. septembris ir sestdienā vai svētdienā, par mācību gada sākumu valdība nosaka nākamās nedēļas pirmo darba dienu. Tas nozīmē, ka mācību gada sākuma datums var būt arī 2. vai 3. septembris. Dažkārt sabiedrībā tiek aktualizēts jautājums, vai nevajadzētu noteikt, ka Zinību diena atzīmējama mācību gada pirmajā dienā (līdzīgi kā, piemēram, Mātes dienu atzīmē ik gadu maija otrajā svētdienā). Tomēr patlaban, ja Zinību diena ir nedēļas nogalē, izvēle, kad tieši atzīmēt jaunā mācību gada sākumu, ir katras izglītības iestādes kompetencē, ņemot vērā pašvaldības nostāju, vecāku priekšlikumus un pašas izglītības iestādes iespējas (ja svinīgais pasākums organizējams brīvdienā, tad rodas jautājums par izglītības iestādes darbinieku darba apmaksu).
Vairums skolēnu uz pirmo skolas dienu ierodas saposušies un ar puķēm, ko dāvina klases audzinātājam, reizēm arī citiem pedagogiem, skolas direktoram. Tradicionāli Zinību dienas norise sākas ar svinīgu pasākumu skolā. Izglītības iestādēm mēdz būt arī individuālās Zinību dienas tradīcijas, taču visbiežāk skolas saime sapulcējas aktu zālē/sporta zālē, stadionā vai pagalmā pie skolas. Pasākums iesākas ar Latvijas valsts himnu, pēc tam skolēnus uzrunā skolas vadība un/vai viesi. Pasākumu visbiežāk bagātina muzikāli priekšnesumi, un nereti tiek atskaņota populārā skolas dziesma ar dzejnieka Ausekļa vārdiem “Dar’ man, tēvis, pastaliņas”. Skanot pirmajam skolas zvanam, izglītojamie kopā ar klases audzinātāju dodas uz savu klases telpu, kur sākas jaunā mācību gada pirmā stunda. Tā ir klases (audzināšanas) stunda, jo parasti Zinību dienā īstās mācības vēl nesākas. Skolas svinīgajā Zinību dienas pasākumā īpaša uzmanība tiek pievērsta 1. un 12. klases audzēkņiem (pamatskolās – 9. klases audzēkņiem). Izlaiduma klašu audzēkņi pirmklasniekus pie rokas ieved svinīgā pasākuma norises vietā, tādējādi simboliski arī – mācību procesā. Savukārt Pēdējā zvana svētkos maijā pirmās klases audzēkņi, šķindinot zvaniņu, topošos absolventus izved no pasākuma norises vietas, simboliski atainojot viņu izglītības posma noslēgumu. Tradicionāli pirmklasniekiem pirmajā skolas dienā tiek pasniegta dāvana – ābece. Īpaša vieta Zinību dienas norisē ir arī fotogrāfiju uzņemšanai – klases kopbildes, labāko draugu, vecāku un bērnu fotogrāfijas un citas.

Izlaiduma klašu audzēkņi Zinību dienā ieved pirmklasniekus Ādažu sākumskolā. 02.09.2019.
Fotogrāfe Ieva Leiniša. Avots: LETA.
Pēc skolas apmeklējuma Zinību dienas atzīmēšana pāriet privātā sfērā – ģimenes organizē īpašas svētku pusdienas mājās vai ārpus tām, pikniku, nelielu izbraucienu vai kādu citu izklaidi. Skolēni, kuri paralēli mācās arī profesionālās ievirzes izglītības iestādē, piedalās vēl vienā svinīgā pasākumā, piemēram, mūzikas, mākslas, deju u. c. skolās. Vecāko klašu skolēni mēdz pulcēties kopā vakarā, lai mācību atsākšanu atzīmētu neformālā vidē ar draugiem.
Sveicot jaunā mācību gada sākumā, valsts amatpersonas – Valsts prezidents, Ministru prezidents, Izglītības un zinātnes ministrs(-e) – publicē apsveikuma uzrunas un piedalās Zinību dienai veltītos pasākumos klātienē, kam tiek pievērsta arī mediju uzmanība. 2020. gadā, Covid-19 pandēmijas laikā, izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska bija izveidojusi skolēniem, skolotājiem, skolu direktoriem un vecākiem adresētu videosveicienu. Citātus no valsts augstāko amatpersonu uzrunas skolēniem pārraida televīzijas un radio programmas, citē laikrakstu un interneta portālu publikācijās. Svinīgos pasākumus izglītības iestādēs apmeklē arī pašvaldības domes pārstāvji.

Valsts prezidents Egils Levits sasveicinās ar pirmklasniekiem Zinību dienas svētkos Rīgas 88. vidusskolā. 02.09.2019.
Fotogrāfe Evija Trifanova. Avots: LETA.
Lai gan septembrī liela daļa studentu sāk vai atsāk studijas pēc vasaras brīvlaika, augstākās izglītības iestādēs ir savs studiju kalendārs (piemēram, septembra pirmajā nedēļā vēl rit reģistrēšanās studijām) un studiju gada iesākšanas tradīcijas. Latvijas Universitāte jaunajiem studentiem tradicionāli organizē Aristoteļa svētkus, kas sākas ar sapulcēšanos kopā ar fakultātes biedriem, Aristoteļa runu un noslēdzas ar koncertu un dejām.