Nozīme pētniecībā Pagaidām Veckuldīgas pilskalnā un senpilsētā veikti tikai atsevišķi pārbaudes izrakumi. 1950. gadā arheoloģes Emīlijas Brīvkalnes vadībā pilskalnā un priekšpilī tika izrakti nelieli pārbaudes laukumi, kā arī attīrīti un fiksēti Otrā pasaules kara laika ierakumos pārraktie slāņi. Pilskalnā, attīrot kara tranšeju profilus, atsegtas vienas no akmeņiem un māla veidotas krāsns paliekas, virs kuras atrasts plāns bronzas ripveida piekariņš, kas datējams ar 12./13. gs. miju. 15 vietās veiktajos zondējumos konstatēts 0,4–1,5 m biezs kultūrslānis, kas intensīvāks un dziļāks (līdz 1,65 m) vaļņa tuvumā. Arī priekšpilī 22 veiktajos zondējumos konstatēts 0,15–1,5 m dziļš kultūrslānis. Senpilsētas vietā veikti 56 zondējumi, nolūkā noteikt tās platību. Pēc izpētes autores domām tā aizņēmusi ap 9,5 ha lielu teritoriju, kurā vidējais kultūrslāņa biezums ir 0,4–0,7 m, pie nogāzēm sasniedzot 1,35 m.
2011. gada rudenī Veckuldīgas pilskalnā, priekšpilī un senpilsētā pārbaudes izrakumi nolūkā precizēt senvietu hronoloģiju, kā arī kultūrslāņa izplatības pārbaude, izmantojot ģeoloģisko zondi, veikti arheologa Ulda Kalēja vadībā. Konstatēts, ka kultūrslāņa biezums pilskalnā sasniedz 1,48 m, priekšpilī 1,27 m, bet senpilsētā 0,5 m. Tas liek domāt, ka senpilsēta bijusi apdzīvota visai izklaidus un, iespējams, neilgu laiku. Iegūtie fakti liecina, ka pilskalns un priekšpils apdzīvota vēlā dzelzs laikmeta otrajā pusē un, domājams, arī 13. gs. sākumā.
Papildus paša Veckuldīgas pilskalna izpētei būtiska ir informācija par tā apkārtnē atrastajām senlietām un citas ziņas, kas varētu liecināt par iespējamiem vēlā dzelzs laikmeta senkapiem. Bez E. Brastiņa minētajiem “zviedru kapiem” pie Rudenieku mājām, kas, domājams, nopostīti saimnieciskās darbības rezultātā 20. gs. 2. pusē (atradās ap 2 km dienvidrietumos no pilskalna) un par kuru iespējamo datējumu nav saglabājušās kādas konkrētas liecības, atsevišķi senlietu savrupatradumi atrasti arī tuvāk pilskalnam. 1932. gadā bijušo Vēversātu māju robežās, ap 300 m ziemeļrietumos no pilskalna, atrasta bronzas bruņrupuču sakta, kas glabājas Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā. Arheologs Roberts Spirģis, kurš analizējis bruņrupuču saktu izplatību Latvijā, pamatojoties uz saktas tipoloģisko salīdzinājumu, izteicis pieņēmumu, ka sakta visdrīzāk datējama ar 10. gs. un tā ir kāda skandināvu izcelsmes meistara Kurzemē uz vietas izgatavota rota. 2014. gadā, Lapsu māju (tās savulaik robežojās ar Vēversātiem) zemē tika atklāti agrāk nezināmi senkapi, kuros arheologa Mārtiņa Lūsēna vadībā tika izpētīti divi sieviešu un četri vīriešu ugunskapi, kas datējami ar 9. gs. vidu–10. gs. sākumu, un tur apbedīti ieceļotāji no Skandināvijas.
Nozīmīgākās liecības par iespējamiem kuršu ugunskapiem iegūtas 1930. gadā bijušās akciju sabiedrības “Vulkāns” teritorijā, ap 3 km dienvidaustrumiem no pilskalna. Mūsdienās atradumu vieta vairs nav precīzi dabā konstatējama, bet, šķiet, ka iespējamie senkapi atrodas zem biezas, no “Vulkāna” teritorijas ilgstoši izvesto zāģu skaidu kārtas. Nozīmīgāko atradumu klāstā ir bruņucepures fragmenti un dzelzs divasmens zobens ar ierakstiem asmenī, kas palīdz priekšmeta datēšanā – vienā sānā ir ieraksts INNOMINEDOMINI+, bet otrā – GICELNI ME FECIT+. Zobeni ar līdzīgu ierakstu atrasti arī citviet Kurzemē – Rudbāržu Lēņu, Piltenes Pasilciema senkapos, kā arī Somijā, Vācijā, Anglijā, kur pārsvarā tie tiek datēti ap 1200. gadu.
“Vulkāna” senlietu komplektā ietilpst arī divi dzelzs pieši, dzelzs uzmavas un iedzītņa sķēpu gali, dzelzs platasmens cirvji, ovālā šķiļamdzelzs, divi bronzas gredzeni ar tordējumu. Līdz ar to “Vulkāna” teritorijā atrastās senlietas kopumā droši datējamas ar 12. gs. beigām–13. gs. sākumu.

Veckuldīgas pilskalns. Kuldīga, 12.11.2020.
Fotogrāfs Mārtiņš Zilgalvis. Avots: F/64 Photo Agency.
Iepriekš apkopotā informācija par senvietām un arheoloģiskajiem atradumiem Kuldīgā un tās tuvākajā apkārtnē, kā arī citu Latvijas un Baltijas jūras reģiona agro pilsētveida apmetņu attīstības tendenču analīze ļauj hipotētiski izvirzīt ideju, ka Kuldīgas kā plašākas apkārtnes centra pirmsākumi vērojami jau kopš 9. gs. 2. puses, kad šeit (domājams, gan pilskalnā vai kādā vēl neidentificētā vietā, gan vēlāk arī senpilsētā un Kalnamiestā) veidojušās t. s. vīkiem – amatnieku un tirgotāju apmetnēm līdzīgas dzīves vietas. Vīkus raksturo vairākas pazīmes, daļa no kurām zināmā mērā atbilst arī Kuldīgas situācijai – tie atrodas pie svarīgām tirdzniecības maģistrālēm, bet attālināti no jūras piekrastes, vīku apbūve ir brīva plānojuma, sākotnēji tie ne vienmēr ir nocietināti, to iedzīvotāju skaits mainās atkarībā no sezonas. Skandināvijā vīku uzplaukums saistīts ar 8.–10. gs., 11. gs. tie pakāpeniski izzuda, bet Latvijā saglabājās pat vēl 12. gadsimtā. Varbūt tieši tādēļ 1245. gada dokumentā, kas runā par ordeņa pils celtniecību, lietots termins olim Guldinge, modo Iesusbor, latīņu ‘agrākā Guldinga, tagad Jezusburga’. Hipotētiski pieļaujams, ka senā vīka vieta ordeņa pils celtniecības laikā vairs nav eksistējusi (vai – kā vietējo iedzīvotāju apmetne turpinājusi pastāvēt mazākā platībā), tomēr vēsturiskās atmiņas par to saglabājušās. Nedaudz vēlāk par vīka vietu, iespējams, pēc tam, kad ap 11. gs. 2. pusi–12. gs. sākumu tika pamests pārsvarā Baltijas somu cilšu (lībiešu vai vendu) apdzīvotais Padures pilskalns un apmetne, kas, iespējams, notika etnisko kuršu spiediena rezultātā, veidojās jauns kuršu centrs Veckuldīgas pilskalnā. To zināmā mērā apliecina fakts, ka līdzšinējos pētījumos ne pilskalnā, ne priekšpilī vai senpilsētā nav iegūti droši par 12. gs. agrāki atradumi. No 13. gs. 2. puses līdz 14. gs. vidum paralēli pastāvējušas apmetnes gan pie ordeņa pils, gan kuršu pilskalna, līdzīgi kā tas vērojams citās vietās Kurzemē.