Dibināta 1985. gadā kā Latvijas Radio studijas ansamblis, apvienojot žanra labākos profesionāļus. Lielāko popularitāti sasniedza 20. gs. 80. gadu beigās, vēlāk vairums “Remix” dalībnieku veidoja spožas solokarjeras.
617
Dibināta 1985. gadā kā Latvijas Radio studijas ansamblis, apvienojot žanra labākos profesionāļus. Lielāko popularitāti sasniedza 20. gs. 80. gadu beigās, vēlāk vairums “Remix” dalībnieku veidoja spožas solokarjeras.
1984. gada beigās pēc aiziešanas no grupas “Opus” par Latvijas Radio estrādes orķestra štata mūziķiem tika pieņemts ģitārists un komponists Aivars Hermanis, nākamajā gadā – pianists un komponists Uldis Marhilēvičs. Abi radio studijā ieskaņoja dažas kopīgas dziesmas, arī pavadījumus dziesminieka Kaspara Dimitera sacerējumiem. Mēģinājums izveidot kopīgu grupu beidzās bez rezultātiem.
1985. gada vasarā Latvijas Radio mūzikas raidījumu redakcijas galvenais redaktors, komponists un pianists Raimonds Pauls A. Hermanim izteica priekšlikumu nodrošināt studijas grupu ar labiem instrumentiem, ja ģitārists tai atrastu Latvijā labākos mūziķus. Par pianistu tika uzaicināts U. Marhilēvičs, par bundzinieku – Vilnis Krieviņš no Liepājas (“Līvi”, “Liepājas kvartets”). Pamatīga muzikālā pieredze bija arī basģitāristam, Sibīrijā dzimušajam, Rīgā uzaugušajam Jevgeņijam Ščapovam. Tapa kopīgs ieskaņojums “Naktsvārdi” (U. Marhilēvičs – Jānis Baltauss) ar dziedātāju Igo (īstajā vārdā Rodrigo Fomins; "Corpus”, “Līvi”, “Liepājas kvartets”). Turpmāk aktīvi komponēja gan U. Marhilēvičs, gan A. Hermanis, pirmais bija grupas muzikālais vadītājs, otrs – administratīvais.
Pievienojoties Latvijas Radio estrādes orķestra pianistam Harijam Bašam, 01.10.1985., atspoguļojot kolektīva dalībnieku izcilo meistarību, notika pirmais jaunā ansambļa koncerts ar nosaukumu “Remix”. Par grupas skaņu režisoru kļuva Latvijas Radio strādājošais skaņu režisors Andris Grīnbergs. Arī “Remix” dalībnieki bija radio štata darbinieki. Pirmā ar Igo ieskaņotā dziesma bija “Tēls” (A. Hermanis – Edgars Bražis).
1986. gada sākumā “Remix” atstāja džeza pianists H. Bašs. Instrumentālisti daudz laika pavadīja studijā, veidojot savu raksturīgo muzicēšanas stilu, kur saklausāmas roka, popa, džezroka ietekmes. Saskaņā ar R. Paula plānu, grupa sākumā daudz strādāja ar dažādu autoru, lielākoties paša R. Paula mūzikas un dažādu dziedātāju pavadījuma ierakstiem. Par vienu no pirmajiem koncertiem kļuva piedalīšanās festivālā “Mēs – Liepājai” 8. jūnijā. Latvijas Radio kopā ar “Līviem” tika ieskaņota Imanta Kalniņa dziesma “Liedagā”.
Grupa "Remix" festivālā "Mēs – Liepājai". 1986. gads.
Jūnija beigās Dzintaru koncertzālē notika pirmais pēc R. Paula iniciatīvas organizētais Vissavienības jauno dziedātāju konkurss “Jūrmala”, kurā Latviju pārstāvēja Igo (arī Einārs Vītols un Santa Čaikovska (vēlāk Zapacka)), izcīnot Grand Prix. Igo pēc konkursa kļuva ļoti populārs visā Padomju Sociālistisko Republiku Savienībā (PSRS), kas pavēra jaunas iespējas visai grupai “Remix”. Konkursā pirmoreiz skanēja “Kā senā dziesmā” (R. Pauls – Jānis Peters), kas ātri ieguva popularitāti tāpat kā grupas dalībnieku sacerējumi “Meitenei kafejnīcā” (V. Krieviņš – Austra Skujiņa), “Atkal sāp” (U. Marhilēvičs – J. Baltauss) un citas.
Jūlijā Igo izcīnīja 2. vietu Rostokas (Vācijas Demokrātiskās Republikas) popmūzikas festivālā “Cilvēki un jūra” ar dziesmām “Meitenei kafejnīcā” un “Dzeltenās kurpes” (U. Marhilēvičs – K. Dimiters) dzejnieka Māra Melgalva atdzejojumā vācu valodā. Festivālā piedalījās arī U. Marhilēvičs, Igo saņēma skatītāju simpātiju balvu.
Grupa “Remix” piedalījās Čatokvas konferences kultūras programmas koncertā Dailes teātrī, Latvijas Televīzijas (LTV) un Somijas telekompānijas Yleisradio kopīgi veidotā tiešraides pārraidē, uzstājās mūzikas un mākslas festivālā “Bildes ‘86”. “Mikrofona ‘86” dziesmu aptaujā divas “Remix” dziesmas – “Meitenei kafejnīcā” un “Atkal sāp” iekļuva populārāko piecpadsmitniekā.
1987. gada janvārī “Remix” ar koncertu uzstājās LTV Z studijā, piedalījās R. Paula autorkoncertos Maskavā (01.–15.02.), uzstājās Rīgas Nacionālā sporta manēžā kopā ar grupu “Elpa” (23.–26.02.). Pavasarī tika izdota grupas pirmā skaņuplate “Rodrigo Fomins un grupa Remix”, kam sekoja instrumentālās mūzikas skaņuplate “Naktsmājas” ar astoņiem skaņdarbiem. Pieaugot ansambļa popularitātei, aktivizējoties koncertdarbībai, grupa pieņēma lēmumu 12.1987. pārtraukt saistības ar Latvijas Radio. Divu darba gadu laikā Radio fonotēku “Remix” papildināja ar 150 mūzikas vienībām. Turpmāk grupa darbojās Liepājas jaunatnes centra paspārnē, par tās direktoru kļuva Ēriks Naļivaiko. Tika nolemts aktivizēt ansambļa koncertdarbību PSRS teritorijā, vairākām dziesmām (“Meitenei kafejnīcā”, “Spārni” u. c.) tapa versijas krievu valodā, tās izdotas skaņuplatē (1988). 01.1988. “Remix” piedalījās 25 Jaungada koncertos Kijevā, aprīlī Maskavā notika kopīga koncertsērija ar grupu “Jumprava”.
Grupas "Remix" fotosesija. Ap 1987. gadu.
“Remix” dalībnieki iesaistījās Zigmara Liepiņa un Māras Zālītes rokoperā “Lāčplēsis”, kur Igo atveidoja titullomu, pārējie bija instrumentālās grupas dalībnieki (piedalījās izrādēs 08. un 09.1988., kā arī 05.1989.).
Oktobrī grupa koncertēja Norvēģijā. U. Marhilēviča slimības dēļ līdzi devās Raimonds Macats, basģitārists J. Ščapovs Latvijā neatgriezās. Viņa vietā tika pieņemts Eduards Glotovs (“Credo”). Rudenī Rīgā notika kopīgi koncerti ar grupu Berluc no Rostokas.
1988. gada “Mikrofona” aptaujā par populārāko kļuva “Remix” skaļais brīvības pieprasījums “... pie Laika” (U. Marhilēvičs – Igo). Dziesma tika pirmatskaņota Vissavienības jauno dziedātāju konkursa ”Jūrmala” laikā, kur grupa uzstājās kā viesi. Decembrī grupa līdz ar piecām pārējām Latvijas pārstāvēm – “Odis”, “Elpa”, “Arhīvs”, “Jumprava” un “Līvi” – piedalījās Maskavas festivālā “Interšans” (Интершанс), ar nolūku piesaistīt PSRS izpildītājiem starptautisku producentu uzmanību.
1989. gada sākumā tika izdota “Remix” instrumentālās mūzikas skaņuplate “Uz veselību!” Turpmāk grupa lielākoties uzstājās ārpus Latvijas, jo pēc Igo uzvaras konkursā “Jūrmalā ‘86” “Remix” kļuva par vienu no populārākajām un pieprasītākajām latviešu koncertvienībām.
1989. gada nogalē Rīgā uz sarunām par ieceri producēt kādu no Latvijas rokgrupām ieradās Amerikas Savienoto Valstu (ASV) mūzikas biznesa pārstāvji, viņi noklausījās vairākas latviešu grupas. AM RE Managers izvēlējās slēgt līgumu ar “Remix”, uzaicinot doties uz ASV demo ierakstam.
05.1990. mūziķi devās uz ASV, lai veiktu demoierakstus; aktīvās darbības perioda “Remix” pēdējais koncerts notika Disnejlendā. Producenti nokritizēja “Remix” basistu un bundzinieku, aicinot mūziķus nomainīt. E. Glotova un V. Krieviņa vietā uz ASV devās Guntis Vecgailis un Oļegs Upenieks no “Opus Pro”, vēlāk arī Ainars Virga (“Līvi”) aizstāja A. Hermani kā ģitārists. Jaunā projekta nosaukums bija "Rīga" (Riga), ar stilistisko virzību uz hārdroku. Latvijā atgriezās arī Igo, viņa vietā dziedāja Alekss no “Opus Pro”. Grupa “Remix” vairs neatgriezās pie aktīvas darbības. Igo sāka uzņēmējdarbību, turpinādams dziedātāja darbu, savos koncertos viņš atskaņoja arī “Remix” perioda dziesmas; A. Hermanis jau 80. gadu beigās izveidoja uzņēmumu “Remix producentu grupa”, kas līdz 21. gs. sākumam nodarbojās ar izdevējdarbību un koncertu rīkošanu; U. Marhilēvičs aktīvi radīja mūziku reklāmās, TV šoviem, pievērsās muzikālajam teātrim; E. Glotovs atgriezās pie “Credo”, spēlēja citos projektos; V. Krieviņš dažādos sastāvos spēlēja sitamos instrumentus.
Par godu desmitajai jubilejai 80. gadu 15 labākās dziesmas un instrumentālās kompozīcijas tika izdotas “Remix” albumā Gold (1995). Šā notikuma sakarā tika sniegts koncerts Rīgas Kongresu namā. 90. gadu 2. pusē mūziķi vairākas reizes sapulcējās, lai uzstātos sev nozīmīgos pasākumos, to vidū bija U. Marhilēviča 40 dzimšanas dienas svinības Kongresu namā, festivāli “Liepājas dzintars ’98” un “Bildes ’98”. Vēlāk A. Hermaņa “Remix producentu grupa” kļuva par šo pasākumu producentu.
2003. gadā izdeva “Remix” videoklipu izlasi DVD, kas ir pirmais šāda formāta vienas grupas video apkopojums; tajā iekļautas arī intervijas ar grupas dalībniekiem, koncertu video fragmenti. Togad jūnijā mūziķi kā “Remix” uzstājās festivālā “Mēs – liepājnieki” Liepājā, “Daugavas stadionā” Rīgā.
Atzīmējot “Remix” 20 jubileju, izdevniecība MicRec laida klajā trīs grupas albumus – izlasi Gold, kā arī 80. gadu instrumentālās mūzikas skaņuplates, apvienotas vienā kompaktdiskā. Grupa bija īpašais viesis festivālā “Bildes ‘2005”.
02.2006. “Remix” instrumentālisti atskaņoja pavadījumus R. Paula Dziedāšanas svētkos. A. Hermanis turpmāk darbojās kā pasākumu menedžeris "Arēnā Rīga", grupa reti, bet regulāri turpināja uzstāties: festivālos “Liepājas dzintars ‘2006”, “Rock’n’roll visām paaudzēm” Liepājā (2007), Summer Sound ‘2011, brīvdabas koncertā Kalnciema kvartālā (2012), Dikļu pilī (2012) un citur.
11.2015. “Remix” devās 30 gadu jubilejas turnejā, uzstājoties kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri Rēzeknes, Cēsu, Liepājas jaunuzceltajās koncertzālēs un Dailes teātrī Rīgā. Mūziķi to nosauca par savu pēdējo koncerttūri.
2020. gadā digitalizēta un diskā izdota 1990. gada “Remix” skaņuplate “...pie Laika”, kuras oriģināls tika nozagts no “Melodijas” skaņu ierakstu studijas.
Sapulcējot zem viena karoga Latvijas labākos instrumentālistus un spožāko jaunās paaudzes solistu Igo, tika radīta profesionāļu supergrupa, kurai līdzīga meistarībā nav bijis ne 80. gadu Latvijas populārajā mūzikā, ne arī vēlāk. Liela nozīme bija teicamajai materiāli tehniskajai bāzei, studijas pieejamībai Latvijas Radio. Notika aktīvs mēģinājumu, aranžēšanas darbs, pielietojot iepriekš iegūtās profesionālās prasmes, visi dalībnieki bija ar muzikālo izglītību, skatuves pieredzi, lieliskām darba spējām, turklāt gandrīz visi, izņemot J. Ščapovu, nāca no vienas pilsētas – Liepājas, kas veicināja saprašanos un sekmīgu sadarbību. Par “Remix” galvenajiem komponistiem izvērtās U. Marhilēvičs un A. Hermanis, vairākām dziesmām vārdus sacerēja solists Igo (“Spārni”, “Vēl viena nakts”, “...pie Laika” u. c.). Tika radīts pasaules pop- un rokmūzikas labākajiem standartiem atbilstošs, interesants, kvalitatīvi aranžēts un atskaņots daudzpusīgs repertuārs, kurā bija gan dzīvespriecīgas, optimistiskas melodijas, gan patriotiskas himnas un romantiskas dziesmas, un 80. gados radītais publikai nav apnicis arī 21. gadsimtā. Gan grupas mūziķi individuāli, gan grupa kopumā regulāri profesionāļu aptaujās (žurnālistu, Mūzikas biedrības) tika atzīti par Latvijā labākajiem. Grupa koncertējusi VDR, Polijā, Somijā, Norvēģijā, plašā PSRS teritorijā, būdama viena no Latvijas populārākajām mūziķu vienībās aiz robežām. Gadu gaitā meistarība nav zaudēta, ikviens koncerts arī pēc grupas aktīvās darbības beigām (1990) izvērtās par lielisku, publikas gaidītu notikumu, iztiekot bez jaunām dziesmām.
“Remix” instrumentālistu veikums dzirdams daudzos R. Paula dziesmu ieskaņojumos latviešu un krievu valodā, instrumentālās mūzikas ierakstos, tas iemūžināts skaņuplatēs, kompaktdiskos, tiražēts miljonos eksemplāru metienos.
A. Hermanis (ģitāra, vokāls, kopš 1985)
J. Ščapovs (bass, 1985–1988)
U. Marhilēvičs (taustiņinstrumenti, vokāls, kopš 1985)
Igo (vokāls, kopš 1985)
H. Bašs (taustiņinstrumenti, 1985–1986)
Vilnis Krieviņš (sitamie instrumenti, kopš 1985)
E. Glotovs (bass, kopš 1988)
“Likteņlīnijas”, “Komunālais blūzs”, “Vēstule”, “Vēl viena nakts”, “Naktsvārdi”, “Atkal sāp”, “Te, zem kājām”, “Vienīgai” un citas.
“Mikrofona” aptaujā iegūtās vietas:
“Meitenei kafejnīcā” – 5. vieta (1986)
“Atkal sāp” – 8. vieta (1986)
“Spārni” – 19. vieta (1986)
“...pie Laika” – 1. vieta (1988)
“Grēks” – 12. vieta (1989)
LP*, Vēstule. Rodrigo Fomins un grupa “Remix”. “Melodija”, Rīga, 1987.
LP, Naktsmājas. “Melodija”, Rīga, 1987.
LP, "Pojot Igo" (Поёт Иго). “Melodija”, Rīga, 1988.
LP, Uz veselību! “Melodija”, Rīga, 1989.
LP, Pie laika ...!. “Melodija”, Rīga, 1990; CD, Upett, Rīga, 2020.
MC**, Grupa Remix (izlase). “Melodija”, Rīga, 1990.
MC, CD***, Remix. Gold (izlase). “Remix producentu grupa”, Rīga, 1995; CD, MicRec, Rīga, 2005.
DVD, Remix (videoklipu izlase). Platforma Music, Rīga, 2003.
CD, Uz veselību/ Naktsmājas. MicRec, Rīga, 2005.
DVD•, “Uz veselību” (koncertieraksts). Platforma Music, Rīga, 2009.
DVD, Remix koncerts Dzintaru koncertzālē, Platforma Music, Rīga, 2010.
* vinilplate
** kompaktkasete
*** kompaktdisks
• ciparu video disks