1871. gadā vairāki simti katoļu opozicionāru piedalījās kongresā Minhenē, kurā viņi nolēma izveidot “veco katoļu baznīcu”, lai nošķirtos no uzskatiem, kurus uzskatīja par jaunievedumiem. Viņu draudzes latīņu valodas vietā palēnām dievkalpojumos sāka lietot nacionālās valodas. 1874. gadā katoļu opozicionāri atcēla prasību priesteriem ievērot celibātu.
19. gs. otrajā pusē veckatoļiem pieslējās arī citas Romas katoļu grupas, kas dažādu iemeslu dēļ bija opozīcijā šīs baznīcas vadības nostājai. 19. gs. daudzi poļi ieceļoja ASV, taču tur sākumā nebija poļu tautības katoļu bīskapu, tikai daži poļu priesteri. Amerikāņu katoļu priesteri lielākoties neprata poliski un tāpēc bija atsvešināti no ieceļotājiem. Vietām arī bija strīdi par baznīcas īpašumiem, jo draudžu locekļi vēlējās, lai viņiem būtu lielāka kontrole pār tiem. Rezultātā jau sākot no 19. gs. vidus Polonijā, Detroitā, Čikāgā un citur izveidojās vairākas no Romas katoļu baznīcas neatkarīgas kopienas. 1897. gadā tika nodibināta neatkarīga baznīca, kurai sākotnēji pievienojās aptuveni 20 000 cilvēku piecās pavalstīs. 1907. gadā Utrehtā iesvētīja amatā šīs baznīcas pirmo bīskapu Francišeku Hoduru (Franciszek Hodur). Pirms tam viņš bija ceļojis uz Romu, lai panāktu atbalstu reformu plānam, kas noteica: draudzēm pašām pieder īpašumtiesības, draudzes pārvalda to locekļu vēlētas komitejas, priesteru norīkošana notiek saziņā ar draudzēm, poļu bīskapus norīko priesteri un laji, bet apstiprina pāvests. Vīlies cerībā panākt pārmaiņas, F. Hodurs izveidoja neatkarīgu draudzi Skrentonā, kur sāka noturēt dievkalpojumus poļu valodā tolaik Romas katolicismā pieņemtās latīņu valodas vietā. Pēc Pirmā pasaules kara Poļu neatkarīgā katoļu baznīca sāka misionēt Polijā un līdz Otrajam pasaules karam izveidoja tur vairāk nekā piecdesmit draudžu. Pēc kara propadomiskais režīms uzskatīja šo baznīcu par Rietumu aģenti, jo viens no tās priesteriem Tomašs Kolakovskis (Tomasz Kołakowski) pēc nokļūšanas ASV plašākai sabiedrībai darīja zināmus režīmam nepieņemamos faktus par masu slepkavībām Katiņā. 1951. gadā šīs baznīcas bīskaps Juzefs Padevskis (Józef Padewski) tika arestēts un pēc spīdzināšanas cietumā mira. Mūsdienās Polijā esošajai Poļu katoļu baznīcai ir diacēzes Varšavā, Vroclavā un Krakovā.
20. gs. sākumā paralēli poļiem ASV veidojās arī čehu, lietuviešu un citas etniskas izcelsmes veckatoļi. Lietuviešu veckatoļi sākotnēji darbojās Poļu nacionālās katoļu baznīcas ietvarā, bet no 1925. gada – neatkarīgi. Viņi mēģināja misionēt arī Lietuvā, taču neatstāja lielu ietekmi. Mūsdienās bijušā lietuviešu veckatoļu katedrāle Skrentonā pieder Poļu nacionālajai katoļu baznīcai un dievkalpojumi tajā notiek angliski.
Anglijā veckatoļu kustības oficiālais sākums bija 1908. gadā, kad Utrehtas arhibīskaps iesvētīja bijušo Romas katoļu priesteri Arnoldu Metjū (Arnold Harris Mathew) par bīskapu. Taču jau 1910. gadā A. Metjū paziņoja par neatkarību no kontinentālās Eiropas veckatoļiem, uzskatot, ka starp viņiem izplatījies liberālisms un senās paražas vairs netiek ievērotas (piemēram, obligātais gavēnis).