Jersika pirmoreiz minēta Indriķa Livonijas hronikā (Heinrici cronicon Lyvoniae, 1225–1227) 1203. gada notikumu aprakstā un vairākkārt vēlāka laika avotos. Tā apzīmēta kā castrum, civitas, urbs, burg, locum castri Gerceke un raksturota kā bagāta pilsēta ar baznīcām, kurās bija zvani, svētbildes, sudrabs, purpurs. Jersiku apjozis nocietinājums (arx munitionis) ar vārtiem (porta) un grāvi (fossatum), tajā dzīvojuši krievi (rutheni; tā hronists apzīmējis iedzīvotāju piederību no Krievzemes ienākušajai pareizticībai). Jersikas valdnieks kopā ar saviem sabiedrotajiem lietuvjiem pretojās bīskapa Alberta (vācu Albrecht von Buxthoeven, latīņu Adalbertus Canonicus Rigensis) centieniem kontrolēt Daugavas ūdensceļu un, sludinot kristīgo ticību, pakļaut savā varā vietējos iedzīvotājus. 1209. gadā Rīgas bīskaps organizēja uzbrukumu Jersikai, pils tika nopostīta un izlaupīta, bet Jersikas valdnieks bija spiests kļūt par bīskapa Alberta vasali, zaudējot daļu no saviem valdījumiem. 1212. gadā Jersika zaudēja arī kontroli pār Daugavu. Kokneses ordeņa vīru organizētajos karagājienos Jersika atkārtoti tika nopostīta 1214. un 1215. gadā. Turpmākajos gados Visvaldis bija spiests atdot baznīcai pusi pils un arī citus īpašumus. Pēc Visvalža nāves 13. gs. 30. gadu beigās Jersika kļuva par Rīgas bīskapa un Livonijas ordeņmestra kopīpašumu, tika lemts par mūra pils celtniecību, tomēr tā netika uzcelta. Jersikai zaudējot politisko patstāvību un panīkstot, tās vārds pakāpeniski izzuda no rakstītajiem avotiem. Pēdējo reizi tas ir atrodams kādā 1431. gada dokumentā. Vēlākajos gadsimtos, mainoties politiskajām varām un veidojoties muižām, pilsvietas apkaimē parādās vietvārdi Cargrade un Šlosberga. Abi vietvārdi minēti 1784. gada Latgales zemes mērīšanas aprakstos un 18.–19. gs. kartēs. Pēc 20. gs. 20. gados veiktās zemes reformas Cargrade – apdzīvota vieta ap 2,5 km uz dienvidiem no pilskalna – tika pārsaukta par Jersiku, bet Šlosbergas muiža – par Pilskalna mājām.
Neskatoties uz to, ka Jersika vairākkārt pieminēta rakstītajos avotos, tās atrašanās vieta detalizētāk nav aprakstīta. Zināms vien tas, ka pils atradusies Daugavas labajā krastā 10 dienu gājienā no Rīgas. Zīmīga norāde – 1209. gadā pēc bīskapa Alberta karaspēka uzbrukuma un Jersikas nopostīšanas Visvaldis paglābies pilī otrpus Daugavai.
Jersikas pils vietas meklējumi tika aizsākti jau 16. un 17. gs. hronistu darbos. 18. gs. beigās kartogrāfs Ludvigs Augusts Mellīns (Ludwig August Mellin) to iezīmējis Daugavas labajā krastā iepretim Sēlpilij, bet 19. gs. vidū vēsturnieks Frīdrihs fon Krūze (Friedrich Karl Hermann von Kruse) to lokalizēja Lokstenes mūra pils vietā. Arheologs Eduards Šturms un vēsturnieks Edgars Dunsdorfs 20. gs. 30. gados Jersiku novietoja Oliņkalnā. Jersika meklēta arī Krustpils un Bērzaunes mūra piļu vietā.
Vienlaikus jau 1838. gadā lietuviešu pētnieks Teodors Narbuts (Teodoras Narbutas) izteica domu, ka Jersika jāmeklē Cargrades tuvumā pie Šlosbergas muižas ēkām, uz dienvidaustrumiem no Līvāniem. Līdzīgi uzskati pausti Jūliusa Dēringa (Julius Döring) publikācijā 19. gs. 70. gados. Arī Ernests Brastiņš 1924. gadā, uzmērījot un aprakstot pilskalnu pie Šlosbergas, pieļāva tā saistību ar hronikās minēto Jersiku. Pēc 1939. gada arheoloģiskajiem izrakumiem pilskalnā Francis Balodis viennozīmīgi saistīja to ar seno Jersiku. 20. gs. 60. gados veiktie izrakumi Oliņkalnā un Lokstenē apstiprināja šo viedokli kā atbilstošāko avotu ziņām par Jersiku.