Biedrības sanatorijas un vasaras kolonijas (atpūtas nometnes) Svarīga nozīme tuberkulozes ierobežošanā bija sanatorijām, kuras Latvijā starpkaru periodā bija pieejamas visiem tuberkulozes slimniekiem, neskatoties uz viņu rocību un mantisko stāvokli. Priekšzīmīgākās sanatorijas tuberkulozes slimniekiem uzturēja Latvijas Sarkanais Krusts (plaušu tuberkulozes slimniekiem Cēsīs un Tērvetē, kaulu tuberkulozes slimniekiem Krimuldā un Liepājā). Arī Latvijas Valsts darbinieku biedrība un slimo kases ierīkoja savas sanatorijas.
Pirmā sanatorija (bērniem ar kaulu tuberkulozi) Latvijā bija pie Ventspils (Pārventas jūrmalā 3,5 km aiz Ventspils dzelzceļa stacijas), ko pēc Pēterburgas Kara medicīnas akadēmijas (Императорская Военно-медицинская академия) profesora, ķirurga un bērnu kaulu tuberkulozes pētnieka Nikolaja Veljaminova (Николай Александрович Вельяминов) iniciatīvas atklāja 1900. gadā. Tā darbojās līdz Pirmajam pasaules karam. No dzelzceļa stacijas bērnus uz sanatoriju nogādāja ar zirgu tramvaju. Sanatorijā bija moderns medicīniskais aprīkojums, ko atveda no Pēterburgas.
Vidzemes Tuberkulozes apkarošanas biedrība 1913. gadā Stukmaņos (netālu no tagadējām Pļaviņām) pie Akmeņu kroga atklāja tuberkulozes sanatoriju “Valdšteina” ar 21 vietu, ko plānoja paplašināt, taču Pirmais pasaules karš sanatorijas darbību pārtrauca. Sanatoriju tās īsās pastāvēšanas laikā (1913–1914) vadīja ārsts Hanss Šlaus (Johannes Leonard Ernst Schlau), kurš bija papildinājis zināšanas plaušu slimībās Davosas un Somijas sanatorijās. Vēlāk H. Šlaus strādāja Valmierā, kur bija apriņķa slimnīcas direktors (1921–1939, līdz izceļoja uz Vāciju), arī ilggadējs LTAB Valmieras nodaļas vadītājs un LTAB valdes loceklis (sekretārs).
Biķernieku mežs (tagadējais Šmerlis), kas atradās 7 km no Rīgas centra, starpkaru periodā attīstījās par plašu ārstniecības kompleksu, kad Rīgas pilsēta, daļēji pēc LTAB lūguma, netālu no 1928. gadā izveidotās Meža skolas atvēra tuberkulozes slimnīcu – sanatoriju (mūsdienās bijusī Šmerļa slimnīca). 1926. gadā likti pamati slimnīcas galvenajai ēkai, ko pabeidza 1930. gadā, un pilnībā jauno sanatorijas kompleksu ar 120 vietām svinīgi atklāja 26.02.1931. Pirms Pirmā pasaules kara Vidzemes Tuberkulozes apkarošanas biedrībai šeit piederēja meža atpūtas vieta ar koka ēkām darbiniekiem (paviljoni un divstāvu ēka centrā, kur atradās ēdamzāle; otrajā stāvā bija telpas kalpotājiem). Procesu pārraudzīja ārsts F. Lūkins. Tieši šajā ēkā, ko LTAB saņēma mantojumā no bijušās Vidzemes Tuberkulozes apkarošanas biedrības, 1925. gada vasarā tika ierīkota pirmā LTAB Biķernieku sanatorija bērniem (ar 80 vietām). Šeit atpūtās bērni – visvairāk vecumā no 8 līdz 12 gadiem – ne tikai no Rīgas strādnieku rajoniem (Grīziņkalna, Sarkandaugavas, Mīlgrāvja), bet arī no Liepājas u. c. Vidējais uzturēšanās ilgums sanatorijā bija 50 dienas (6–8 nedēļas). LTAB Biķernieku sanatorija vairāk bija kā bērnu vasaras atpūtas kolonija (nometne), tāpēc tika meklētas iespējas atvērt sanatorijas, kas darbotos visu gadu.
Drīz LTAB izdevās iekārtot bērnu sanatoriju Ogrē – bijušajā Grīvas muižā (sākotnēji ar 40 gultām, vēlāk gultu skaitu palielināja līdz 80). Kā sanatorijas ārsts līdz mūža beigām Ogrē strādāja Hildeberts fon Tīzenhauzens (Hildebert Hjalmar Carl Edmund von Tiesenhausen).
1927. gadā LTAB savā īpašumā ieguva Aktieru arodbiedrības uzcelto atpūtas namu Iļķenē pie Gaujas, kur ierīkoja sanatoriju ar 100 gultām bērniem vecumā no 3 līdz 15 gadiem. Sanatorija atradās 7 km no Ropažu (tagad Garkalnes) dzelzceļa stacijas Gaujas labajā krastā, un to nosauca par “Gaujas” sanatoriju.
Biķerniekos, Ogrē un Iļķenē uzņēma tikai bērnus un pusaudžus, kuri mācījās pamatskolā, tāpēc radās nepieciešamība pēc sanatorijas vai atpūtas nama vidusskolēniem. 1927. gadā ar Izglītības ministrijas skolu departamenta palīdzību LTAB ierīkoja vasaras atpūtas koloniju (nometni) vidusskolniecēm Cesvaines pilī. Savukārt vecāko klašu puišiem bija vasaras kolonijas Zaļeniekos un Rūjienā. 1934. gadā Krāslavā atvēra otru vasaras atpūtas koloniju vidusskolniecēm. Studentiem un lauku jauniešiem (vecumā no 15 līdz 30 gadiem) 1930. gadā atvēra sanatoriju Īlē.
Kopš 1935. gada sezonāli no aprīļa vidus līdz septembrim LTAB nomāja telpas no Rīgas centrālās kopējās slimokases bērnu sanatorijai bijušajā Ulbrokas muižā (ar 180 gultām).
No 1934. gada smagāk slimu pacientu ārstēšanai, kuriem bija nepieciešama izolācija (50 gultas), LTAB izmantoja papildu sanatoriju Rīgā, Narvas ielā 1. Tā atradās īrētās telpās.
Veselības veicināšanas biedrības tuberkulozes apkarošanas sekcija 01.05.1939. atklāja vēl vienu sanatoriju pie Gaujas Cēsīs, ko nosauca par Cēsu “Gaujaslīču” sanatoriju.
Arī dažas LTAB nodaļas uzturēja sanatorijas bērniem. Jelgavas nodaļa 19.07.1927. atvēra vasaras sanatoriju bērniem Kalna Lediņos, 5 km no Jelgavas, blakus Jelgavas–Bauskas šosejai. Šajā sanatorijā vienlaikus varēja ārstēties 20–35 bērni. Sanatorija tika nosaukta pirmā Latvijas Valsts prezidenta Jāņa Čakstes vārdā.
1928. gadā LTAB Biķernieku sanatorijas telpās tika atvērta pirmā Meža (sanatorijas) skola Latvijā (80 bērniem, vēlāk 100). Meža skolā bērni, cik Latvijas klimatiskie apstākļi atļāva, mācījās brīvā dabā. Mācību stundas bija īsākas, bet starpbrīži – garāki. No rītiem bērni ar tramvaju aizbrauca līdz Biķernieku mežam (Šmerlim) un vakarā atgriezās mājās, turklāt brokastis, pusdienas un launagu viņi saņēma skolā. Oficiālais skolas nosaukums bija Rīgas pilsētas 3. īpatnējā pamatskola. Šī Meža skola darbojās visus okupācijas gadus un pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas (Rīgas Sanatorijas internātpamatskola). 1976. gadā ar tuberkulozi slimo bērnu izglītošanai tika nodibināta Juglas sanatorijas internātskola Saulriešos, bet mūsdienās Meža skola pārtapusi par speciālo skolu bērniem ar garīgās veselības traucējumiem (pārbūvēta 2010. gadā).