AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 16. maijā
Vāvere, Klāss

Let It Be

grupas The Beatles  trīspadsmitais albums (LP). Pirmizdevuma datums: 08.05.1970.; producents: Fils Spektors (Phil Spector); izdevējs: Apple Records; nosaukums latviski: “Lai notiek”

Saistītie šķirkļi

  • A Hard Day’s Night
  • Abbey Road, albums
  • Apple Records
  • Beatles for Sale
  • Fils Spektors
  • Help!
  • Magical Mystery Tour
  • Please Please Me
  • Revolver
  • Rubber Soul
  • Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band
  • The Beatles
  • The Beatles, albums
  • With the Beatles
  • Yellow Submarine
The Beatles 1970. gada albums Let It Be.

The Beatles 1970. gada albums Let It Be.

Fotogrāfs Klāss Vāvere. 

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Ierakstu sesijas un jumta koncerts
  • 3.
    Fila Spektora līdzdalība un albuma nosaukuma maiņa
  • 4.
    Saturs
  • 5.
    Rezonanse
  • 6.
    Vēlākās versijas un filma Get Back
  • 7.
    Dziesmas
  • Multivide 2
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Ierakstu sesijas un jumta koncerts
  • 3.
    Fila Spektora līdzdalība un albuma nosaukuma maiņa
  • 4.
    Saturs
  • 5.
    Rezonanse
  • 6.
    Vēlākās versijas un filma Get Back
  • 7.
    Dziesmas

Let It Be tapšanas laikā Beatles dalībnieku starpā valdīja personiskas un radošas domstarpības, ko īpaši saasināja kopīgā uzņēmuma Apple Corps biznesa krīze. LP tika ierakstīts 1969. gada sākumā, taču tā iznākšana aizkavējās līdz 1970. gada pavasarim, kad grupa jau bija ieskaņojusi un izdevusi albumu Abbey Road (1969). Tādējādi, būdams Beatles priekšpēdējais LP pēc ieskaņošanas secības, Let It Be kļuva par grupas pēdējo klajā laisto albumu.

Ierakstu sesijas un jumta koncerts

02.01.1969. Beatles Tvikenhemas filmu studijā (Twickenham Film Studios) Londonā sāka gatavoties pēc dažām nedēļām ieplānotai televīzijas (TV) pārraidei – koncertam, kurā bija paredzēts izpildīt tikai jaunas dziesmas. TV pārraides reklāmas nolūkos mēģinājumu un dziesmu sacerēšanas process tika fiksēts video un audio ierakstos, turklāt darba gaitā Beatles izlēma gatavošanos koncertam apvienot ar kārtējā albuma ieskaņošanu.

Sekojot aktuālajai t. s. sakņu roka (roots rock) tendencei un turpinot albumā The Beatles (1968) aizsākto stilistisko virzību, grupa vēlējās atteikties no psihedēliskā skanējuma un samazināt studijas tehnoloģiju izmantojumu, atgriežoties pie vienkāršākas, rokenrola tradīcijā balstītas muzicēšanas. Tādēļ gaidāmajam koncertam un albumam tika dots nosaukums Get Back (no angļu “Atpakaļ uz sākumu”).

Grupas dalībniekiem nespējot vienoties par TV koncerta norises vietu un konceptu, kā arī dažādiem muzikāliem risinājumiem, mēģinājumos bieži valdīja saspīlēta gaisotne. Pēc profesionāla konflikta ar Polu Makartniju (Paul McCartney) sesijas atstāja Džordžs Harisons (George Harrison). Dažas dienas vēlāk, panākot savstarpēju izlīgumu, Dž. Harisons atgriezās, un tika pieņemts kolektīvs lēmums albuma ieskaņošanu turpināt Beatles jaunajā studijā Apple Corps biroja ēkas pagrabā, kur grupai pievienojās amerikāņu R&B pianists un elektroērģelnieks Billijs Prestons (Billy Preston).

Savukārt TV koncerta iecere tika nomainīta pret publiski neizziņotu uzstāšanos uz Apple Corps ēkas jumta. Šis priekšnesums, kas kļuva par Beatles pēdējo koncertu, notika 30.01.1969. – grupa ar B. Prestona līdzdalību tajā izpildīja vairākas topošā LP dziesmas, taču, policijai saņemot apkārtējo namu iemītnieku sūdzības par sabiedriskā miera traucēšanu, uzstāšanos nācās beigt priekšlaikus.

31.01.1969. – dienu pēc jumta koncerta un 30 dienas pēc pirmā mēģinājuma Tvikenhemā – Get Back ierakstu sesijas tika noslēgtas. Līdzās LP paredzētiem skaņdarbiem un tā titulsingla B puses dziesmai Don’t Let Me Down, Beatles tajās strādāja arī ar vairākām kompozīcijām, kas vēlāk iekļautas albumā Abbey Road un grupas dalībnieku soloalbumos. Beatles līdzšinējais producents Džordžs Mārtins (George Martin) šoreiz pildīja konsultanta funkcijas, bet sesiju tehnisko norisi uzraudzīja skaņu inženieris Glins Džonss (Glyn Johns). 

Fila Spektora līdzdalība un albuma nosaukuma maiņa

Pēc ierakstu sesijām G. Džonss sagatavoja vairākas LP miksējuma versijas, taču grupas dalībnieki, kuru radošā enerģija jau bija veltīta albumam Abbey Road, tās atzina par izdošanai nepiemērotām. 1970. gada sākumā Džons Lenons (John Lennon) un Dž. Harisons Get Back projektam piesaistīja amerikāņu producentu F. Spektoru, kurš, veicot ierakstu pēcapstrādi un izmainot vairāku skaņdarbu aranžējumus, sagatavoja albuma versiju, kas visbeidzot – vairākas nedēļas pēc grupas faktiskās izjukšanas – nāca klajā ar mainītu nosaukumu Let It Be. Neilgi pēc LP iznākšanas tika pirmizrādīta tāda paša nosaukuma dokumentālā filma (rež. Maikls Linzijs-Hogs, Michael Lindsey-Hogg, 1970), kas uzņemta Tvikenhemas un Apple sesijās, kā arī jumta koncertā.

Saturs

LP iekļauti trīs jumta koncertā ieskaņoti skaņdarbi (One After 909; I’ve Got a Feeling; Dig a Pony) un deviņas Apple studijā ierakstītas dziesmas, kuru galaversijām pēcapstrādes manipulāciju rezultātā gan ne vienmēr piemita iecerētais askētiski tiešais sakņu roka skanējums bez studijas efektiem.

Viena no dziesmām, kas F. Spektora apstrādē piedzīvojusi ievērojamas pārvērtības, ir The Long and Winding Road, ko grupa ieskaņoja kā klavierbalādi, bet producents papildināja ar stīgu un pūtēju orķestri un sieviešu kori. Par spīti The Long and Winding Road singla panākumiem, šis aranžējums izpelnījās dziesmas autora P. Makartnija daudzkārtēju kritiku. 21. gs. plaši pazīstami un daudzu radiostaciju joprojām regulāri atskaņoti P. Makartnija sacerējumi ir arī enerģiskā rokdziesma Get Back un Let It Be – elēģiska, gospeļmūzikas ietekmē izpildīta balāde, kas bijusi arī Reja Čārlza (Ray Charles), Aritas Frenklinas (Aretha Franklin) u. c. R&B un gospeļdziedātāju repertuārā.

Augstu vērtējumu izpelnījusies arī liriskā folkdziesma Two of Us, kuras autorība parasti tāpat attiecināta uz P. Makartniju, un smagā blūzroka kompozīcija I’ve Got a Feeling, kurā apvienotas divas nepabeigtas P. Makartnija (I’ve Got a Feeling) un Dž. Lenona (Everybody Had a Hard Year) dziesmas. Rokenrols One After 909 ir viens no pirmajiem Dž. Lenona un P. Makartnija kopdarbiem, kas radies jau 20. gs. 50. gadu nogalē, savukārt Across the Universe ir pārliecinošs Dž. Lenona melodiķa talanta apliecinājums. Vēl viena Dž. Lenona dziesma Dig a Pony ieturēta smagā roka stilistikā. 

Dž. Harisona autortalants albumā pārstāvēts ar stilizētu kantrīblūzu For You Blue un I Me Mine – ar šo dziesmu grupa strādāja jau pirmajos Get Back mēģinājumos 1969. gada sākumā, taču LP iekļautā versija ir Beatles pēdējais ieskaņojums, ko Dž. Harisons, P. Makartnijs un Ringo Stārs (Ringo Starr) veikuši 1970. gada janvārī notikušā papildsesijā (Dž. Lenons grupu jau bija atstājis).

The Beatles – Let It Be.

Rezonanse

1970. gadā Let It Be izvirzījās albumu tabulas pirmajā vietā Lielbritānijā, Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV) un citur, tomēr, salīdzinājumā ar vairumu agrāko Beatles ierakstu, tā popularitātes rādītāji bija pieticīgi (britu topa virsotnē tas noturējās trīs nedēļas, ASV – četras). ASV līderpozīciju sasniedza arī visi trīs albuma singli: Get Back (Lielbritānijā Nr. 1); Let It Be (Lielbritānijā Nr. 2) un The Long and Winding Road (Lielbritānijā netika izdots) – divas pirmās dziesmas singlā iznāca no F. Spektora producētajām LP versijām atšķirīgos Dž. Mārtina producējumos.

Kritika, kuras attieksmi nereti ietekmēja grupas izjukšanas un tās dalībnieku nesaskaņu veidots fons, albumam veltīja neviennozīmīgas atsauksmes, to bieži traktējot kā pagājušās desmitgades mūzikas izcilību mēģinājumu apliecināties roka jauno tendenču kontekstā. Īpaši nesaudzīgi tika vērtēts LP producējums, kas pēc daudzu apskatnieku domām nomācis mūzikas svaigumu un dzīvīgumu. Vēlākajās desmitgadēs LP guvis atzinīgāku vērtējumu, daudziem kritiķiem atzīstot, ka, par spīti nevienmērīgai mūzikas un ieskaņojumu kvalitātei, tajā dzirdamas vairākas Beatles klasikai piederīgas dziesmas: Let It Be; Across the Universe; Get Back u. c.

Let It Be iekļauts žurnāla Rolling Stone 500 visu laiku ievērojamāko albumu saraksta (500 Greatest Albums of All Time, 2020) 342. vietā.

Slovēņu industriālās mūzikas grupa Laibach ieskaņojusi Let It Be interpretāciju albumu ar tādu pašu nosaukumu (1988).

Vēlākās versijas un filma Get Back

2003. gadā pēc Let It Be producējumu ilgstoši kritizējušā P. Makartnija iniciatīvas tika izdota pārmiksēta LP versija Let It Be... Naked bez F. Spektora veiktajiem pēcapstrādes papildinājumiem. 2021. gadā klajā tika laists vēl viens izdevums ­– Let It Be Special Edition: Super Deluxe Edition, kurā iekļauti G. Džonsa 1969. gada miksējumi, producenta Džailza Mārtina (Giles Martin) 2021. gadā pārmiksēta LP versija un agrāk oficiāli neizdoti Get Back sesijās veikti ieraksti.

Reizē ar Let It Be: Special Edition klajā nāca trīsdaļīga dokumentālā filma The Beatles: Get Back (rež. Pīters Džeksons, Peter Jackson), kas samontēta no 1969. gada janvārī Tvikenhemā un Apple studijā filmētā materiāla.

The Beatles 2003. gada albums Let It Be... Naked.

The Beatles 2003. gada albums Let It Be... Naked.

Fotogrāfs Klāss Vāvere.

Dziesmas

1. puse

Nr. p. k.

Nosaukums

Autors

Galvenā balss

1.

Two of Us

Dž. Lenons / P. Makartnijs

P. Makartnijs un

Dž. Lenons

2.

Dig a Pony

Dž. Lenons / P. Makartnijs

Dž. Lenons

3.

Across the Universe

Dž. Lenons / P. Makartnijs

Dž. Lenons

4.

I Me Mine

Dž. Harisons

Dž. Harisons

5.

Dig It

Dž. Lenons / P. Makartnijs / Dž. Harisons / R. Stārkijs

Dž. Lenons

6.

Let It Be

Dž. Lenons / P. Makartnijs

P. Makartnijs

7.

Maggie Mae

tradicionāla, Dž. Lenona, P. Makartnija, Dž. Harisona un R. Stārkija aranžējums

Dž. Lenons un

P. Makartnijs

2. puse

1.

I’ve Got a Feeling

Dž. Lenons / P. Makartnijs

P. Makartnijs un

Dž. Lenons

2.

One After 909

Dž. Lenons / P. Makartnijs

Dž. Lenons un

P. Makartnijs

3.

The Long and Winding Road

Dž. Lenons / P. Makartnijs

P. Makartnijs

4.

For You Blue

Dž. Harisons

Dž. Harisons

5.

Get Back

Dž. Lenons / P. Makartnijs

P. Makartnijs

Multivide

The Beatles 1970. gada albums Let It Be.

The Beatles 1970. gada albums Let It Be.

Fotogrāfs Klāss Vāvere. 

The Beatles 2003. gada albums Let It Be... Naked.

The Beatles 2003. gada albums Let It Be... Naked.

Fotogrāfs Klāss Vāvere.

The Beatles 1970. gada albums Let It Be.

Fotogrāfs Klāss Vāvere. 

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • A Hard Day’s Night
  • Abbey Road, albums
  • Apple Records
  • Beatles for Sale
  • Fils Spektors
  • Help!
  • Magical Mystery Tour
  • Please Please Me
  • Revolver
  • Rubber Soul
  • Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band
  • The Beatles
  • The Beatles, albums
  • With the Beatles
  • Yellow Submarine

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • “The Beatles” tīmekļa vietne
  • Black, J., Louder Sound, The real story of Let It Be sessions, told by those who were there, 03.12.2021.
  • Golsen, T., Far Out, The Beatles Rooftop Concert: A minute-by-minute timeline of an iconic performance, 30.01.2022.
  • Nelson, E., Pitchfork, Let It Be Special Edition: Super Deluxe Edition review, 16.10.2021.

Ieteicamā literatūra

  • Hammack, J. and Gaar, G. G. (ed.), The Beatles Recording Reference Manual Volume 5. Let It Be through Abbey Road (1969–1970), Independently published, 2021.
  • Harris, J., ‘Thrills ‘N’ Spools and Bellyaches’, Mojo, November 2021.
  • Macdonald, I., Revolution in the Head. The Beatles and the Sixties, 3rd edition, Chicago Review Press, 2007.
  • Martin, G., Hornsby, J., All You Need Is Ears, New York, St. Martin’s Press, 1979.
  • Southall, B., The Beatles: Album by Album. The Band and Their Music by Insiders, Experts & Eyewitnesses, London, Carlton Books, 2020
  • The Beatles. Anthology, London, Cassell & Co, 2000.
  • Williams, R., ‘The Beatles – Let It Be (Special Deluxe Edition)’, Uncut, December 2021.

Vāvere, Klāss "Let It Be". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 25.09.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4033 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana