AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 10. maijā
Klāss Vāvere

Revolver

grupas The Beatles septītais albums (LP). Pirmizdevuma datums: 05.08.1966.; producents: Džordžs Mārtins (George Martin); izdevējs: Parlophone Records. Nosaukuma burtiskais tulkojums no angļu valodas ir ‘revolveris’, taču tas iecerēts kā atsauce uz skaņuplates rotējošo kustību (angliski revolve) atskaņošanas laikā

Saistītie šķirkļi

  • A Hard Day’s Night
  • Abbey Road, albums
  • Beatles for Sale
  • Džordžs Mārtins
  • Help!
  • Let It Be
  • Magical Mystery Tour
  • Please Please Me
  • Rubber Soul
  • Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band
  • The Beatles
  • The Beatles, albums
  • With the Beatles
  • Yellow Submarine
The Beatles 1966. gada albums Revolver.

The Beatles 1966. gada albums Revolver.

Fotogrāfs Klāss Vāvere.

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Ierakstu sesijas
  • 3.
    Saturs
  • 4.
    Ziemeļamerikas versija
  • 5.
    Rezonanse
  • 6.
    2022. gada izdevums
  • 7.
    Dziesmas
  • Multivide 1
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Ierakstu sesijas
  • 3.
    Saturs
  • 4.
    Ziemeļamerikas versija
  • 5.
    Rezonanse
  • 6.
    2022. gada izdevums
  • 7.
    Dziesmas

Revolver aizsāka Beatles jaunrades psihedēlisko periodu, un nereti atzīts par vienu no nozīmīgākajiem darbiem ne tikai grupas diskogrāfijā, bet arī populārās mūzikas vēsturē. Atbilstoši industrijas standartiem, iepriekš grupa ik gadu laida klajā divus albumus un trīs vai četrus singlus. 1966. gadā tā aprobežojās ar vienu albumu un diviem singliem, produktivitātes kritumu kompensējot ar novatorismu, kas ļāva noteikt jaunu rokmūzikas māksliniecisko mērogu un sniedza arī 21. gs. nezudušu ietekmi dažādu tās stilistiku (psihedēliskais roks, alternatīvais roks, poproks u. c.) pārstāvjiem.

Beatles straujo progresu un sava laika mūzikas kontekstā revolucionārā skanējuma izstrādi veicināja grupas dalībnieku interese par daudzveidīgām, tostarp avangardiskām kultūras norisēm (dažādu žanru mūzika, literatūra, teātris, kino u. c.), principiāli jaunu studijas darba metožu apguve, kā arī narkotiku, īpaši lizergīnskābes dietilamīda (LSD) saasināta iztēle. Aktīvākais LSD lietotājs bija Džons Lenons (John Lennon) – vēlāk šiem eksperimentiem uz viņu bija demoralizējoša ietekme, taču šajā laikā tie sniedza ievērojamu radošu stimulu.

Ierakstu sesijas

Tiecoties pēc atšķirīgas darba vides un modernāka tehnoloģiskā nodrošinājuma nekā vairumā Anglijas studiju, grupa vēlējās strādāt soulmūzikas ierakstu kompānijas Stax Records studijā Amerikas Savienotajās Valstīs (ASV). Šai iecerei neīstenojoties, Revolver, tāpat kā vairums citu Beatles ieskaņojumu, tika radīts ierakstu kompānijas EMI Records studijā Abbey Road Londonā, kur iepriekšējie sasniegumi grupai garantēja gandrīz neierobežotas darba iespējas. Tādēļ šoreiz LP bija iespējams veltīt ievērojami vairāk laika nekā iepriekš – divarpus mēnešus (06.04.1966.–21.06.1966.), kuros tika ieskaņotas 14 albumā iekļautās dziesmas, kā arī radniecīgā stilistikā ieturēts singls Paperback Writer un tā B puses dziesma Rain.

Sesijas grupa sāka ar dziesmu Tomorrow Never Knows, kuras ieskaņošanā izmantoja skaņu cilpas, otrādi atskaņotas lentes un novatoriskus balss ierakstīšanas paņēmienus. Šie u. c. populārajā mūzikā iepriekš nepraktizēti tehniskie risinājumi ļāva rasties meinstrīma apritē vēl nepieredzēti avangardiskam skaņdarbam, arī turpmākās LP sesijas ievirzot eksperimentālā gultnē. Izteiksmes līdzekļu meklējumos grupa izmēģināja daudzus muzikālus (indiešu klasiskās, Rietumu klasiskās un avangarda mūzikas ietekmes, atbilstošu instrumentu izmantojums u. c.) un tehniskus (t. sk. dažādi ieraksta un atskaņošanas ātrumi, neierasti kompresijas un mikrofonu izvietojuma risinājumi, balss un instrumentu automātiskā dubultošana, automatic double tracking) jauninājumus, darbu studijā padarot par pilnvērtīgu muzikālās jaunrades procesa daļu. Radošā un tehniskā procesa līdzsvarošanā liela nozīme bija ne vien producentam Dž. Mārtinam, bet arī skaņu inženierim Džefam Emerikam (Geoff Emerick), kurš ar Beatles strādāja pirmoreiz, bet vēlāk piedalījies daudzās grupas sesijās.

Nozīmīgs Revolver sesiju blakusefekts bija tas, ka jaunās, studijā radītās dziesmas nebija iespējams adekvāti izpildīt ar tolaik pieejamo koncertu tehnoloģisko nodrošinājumu. Tādēļ dažas nedēļas pēc LP iznākšanas Beatles koncertdarbību beidza un turpmāk strādāja tikai studijā.

Saturs

Visi trīs grupas dziesmu autori – Dž. Lenons, Pols Makartnijs (Paul McCartney) un Džordžs Harisons (George Harrison) – albumā pārstāvēti ar dažiem no saviem ievērojamākiem sacerējumiem, turklāt augusi ir gan to muzikālā, gan poētiskā kvalitāte.

Albumu ievada enerģiska rokdziesma Taxman, kas izceļas ar nesaudzīgi asu britu nodokļu sistēmas kritiku (grupas mūziķi šajā laikā nodokļos maksāja 95 % nopelnītā) un vienu no izteiksmīgākajiem ģitāras solo Beatles diskogrāfijā – interesanti, ka to iespēlējis nevis dziesmas autors un grupas soloģitārists Dž. Harisons, bet P. Makartnijs, kura pamatinstruments bija basģitāra. Spilgta Dž. Harisona kompozīcija ir arī Love You To, kas ieskaņota ar indiešu sitāras, tablas un tamburas spēlētājiem un ir pirmais tik kompetentais roka un indiešu mūzikas sintēzes paraugs.

Dž. Lenona ievērojamākie skaņdarbi albumā ir I’m Only Sleeping un Tomorrow Never Knows. Abiem bija liela ietekme uz tobrīd dzimstošo psihedēliskā roka stilistiku, turklāt Tomorrow Never Knows, pateicoties neparastajai skaniskajai tēlainībai un amerikāņu psihologa un LSD popularizētāja Timotija Līrija (Thimothy Leary), kā arī “Tibetas mirušo grāmatas” (Bardo Thödol) atziņu iedvesmotam tekstam, ir viens no tās slavenākajiem paraugiem arī mūsdienās.

Pārliecinošu izaugsmi apliecina P. Makartnija autortalants, kas sasniedzis iepriekš Dž. Lenonam piemitušu briedumu, un spilgti izpaužas Motown popsoula iedvesmotā dziesmā Got to Get You Into My Life (pirmais Beatles ieskaņojums ar pūtēju grupu) un eleganti izsmalcinātas formas balādēs Here, There and Everywhere un For No One (mežraga solo spēlē Karaliskās filharmonijas orķestra, Royal Philharmonic Orchestra, mūziķis Alans Sivils, Alan Civil), kā arī psihedēliskiem skaņu efektiem bagātā bērnu dziesmā Yellow Submarine, ko iedziedājis Ringo Stārs (Ringo Starr). Par albuma izcilāko kompozīciju līdzās Tomorrow Never Knows bieži atzīta Eleanor Rigby – P. Makartnija balāde par vecumu, vientulību un nāvi. Eleanor Rigby instrumentālo pavadījumu spēlē klasiskās mūzikas stīgu oktets (Dž. Mārtina aranžējums) un tā ir pirmā Beatles dziesma, kuras ieskaņojumā grupas līdzdalība aprobežojas ar vokālo izpildījumu (galvenā balss – P. Makartnijs, fona balsis – Dž. Lenons un Dž. Harisons).

The Beatles – Revolver.

Ziemeļamerikas versija

Lielbritānijā u. c. klajā laistajā Revolver izdevumā ir 14 dziesmas. Savukārt Ziemeļamerikā LP 20. gs. 60. gados iznāca saīsinātā 11 dziesmu salikumā (bez And Your Bird Can Sing; I’m Only Sleeping un Doctor Robert, kas iekļautas tikai ASV un Kanādā pieejamā albumā Yesterday and Today). Mūsdienās Revolver, tāpat kā citi Beatles albumi, arī Ziemeļamerikā pieejams oriģinālajā britu versijā ar 14 dziesmām.

Rezonanse

Albums un reizē ar to klajā laistais divu A pušu singls Yellow Submarine/Eleanor Rigby sasniedza topu virsotni Lielbritānijā, ASV un daudzās citās valstīs. Britu mūzikas nedēļraksts Melody Maker dažas dienas pirms Revolver iznākšanas (30.07.1966.) rakstīja, ka ar šo LP “Beatles uz visiem laikiem mainījuši priekšstatus par to, ko mēs iepriekš dēvējām par popmūziku”.

2003. un 2012. gadā Revolver ierindots žurnāla Rolling Stone 500 visu laiku ievērojamāko albumu saraksta (500 Greatest Albums of All Time) trešajā vietā; 2020. gadā tas šajā sarakstā iekļauts 11. vietā.

Albuma dziesmu interpretācijas ieskaņojuši dažādu žanru mūziķi: Stīvijs Rejs Vons (Stevie Ray Vaughan), Earth, Wind & Fire, Džuniors Pārkers (Junior Parker), Rejs Čārlzs (Ray Charles), Fils Kolinss (Phil Collins), Emilū Herisa (Emmilou Harris), Rozanna Keša (Rosanne Cash), Kaetanu Velozu (Caetano Veloso), The Melvins, 801, Stereophonics, The Black Keys un citi.

2022. gada izdevums

2022. gadā klaja nāca jauns LP izdevums Revolver: Special Edition ar Dž. Mārtina dēla Džailza Mārtina (Giles Martin) pārmiksētu albuma versiju. Izmantojot modernas miksēšanas un skaņas apstrādes tehnoloģijas, Dž. Mārtinam izdevies albumam piešķirt laikmetīgāku kopskanējumu, cita starpā arī akcentejot ieraksta nianses, kas agrākajos izdevumos bijušas grūtāk novērtējamas. Tāpat jaunajā izdevumā iekļauta albuma mono versija, kā arī virkne agrāk nepublicētu Revolver sesiju ierakstu, kas sniedz ieskatu LP un atsevišķu dziesmu tapšanas gaitā. 

Dziesmas

1. puse

Nr. p. k.

Nosaukums

Autors

Galvenā balss

1.

Taxman

Dž. Harisons

Dž. Harisons

2.

Eleanor Rigby

Dž. Lenons / P. Makartnijs

P. Makartnijs

3.

I’m Only Sleeping

Dž. Lenons / P. Makartnijs

Dž. Lenons

4.

Love You To

Dž. Harisons

Dž. Harisons

5.

Here, There and Everywhere

Dž. Lenons / P. Makartnijs

P. Makartnijs

6

Yellow Submarine

Dž. Lenons / P. Makartnijs

R. Stārs

7.

She Said She Said

Dž. Lenons / P. Makartnijs

Dž. Lenons

2. puse

1.

Good Day Sunshine

Dž. Lenons / P. Makartnijs

P. Makartnijs

2.

And Your Bird Can Sing

Dž. Lenons / P. Makartnijs

Dž. Lenons

3.

For No One

Dž. Lenons / P. Makartnijs

P. Makartnijs

4.

Dr. Robert

Dž. Lenons / P. Makartnijs

Dž. Lenons

5.

I Want To Tell You

Dž. Harisons

Dž. Harisons

6.

Got to Get You Into My Life

Dž. Lenons / P. Makartnijs

P. Makartnijs

7.

Tomorrow Never Knows

Dž. Lenons / P. Makartnijs

Dž. Lenons

Multivide

The Beatles 1966. gada albums Revolver.

The Beatles 1966. gada albums Revolver.

Fotogrāfs Klāss Vāvere.

The Beatles 1966. gada albums Revolver.

Fotogrāfs Klāss Vāvere.

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • A Hard Day’s Night
  • Abbey Road, albums
  • Beatles for Sale
  • Džordžs Mārtins
  • Help!
  • Let It Be
  • Magical Mystery Tour
  • Please Please Me
  • Rubber Soul
  • Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band
  • The Beatles
  • The Beatles, albums
  • With the Beatles
  • Yellow Submarine

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • "The Beatles" tīmekļa vietne
  • Galluchi, M., Ultimate Classic Rock, Beatles Albums Ranked Worst to Best, 10.06.2015.
  • Cooper, L., NME, 20 Thing You Didn’t Know About the Beatles’ Revolver, 03.08.2016.
  • Plagenhoef, S., Pitchfork, Revolver review, 09.09.2009.
  • Slate, J., Esquire, How the Beatles Recorded One of the Greatest Rock’n’Roll Albums of All Time, 05.08.2016.

Ieteicamā literatūra

  • Emerick, G. and H. Massey, Here, There and Everywhere: My Life Recording the Music of the Beatles, New York, Gotham Books, 2007.
  • Hammack, J. and Gaar, G. G. (ed.), The Beatles Recording Reference Manual Volume 2. Help! through Revolver (1965–1966), Independently published, 2021.
  • Lewisohn, M., The Beatles Recording Sessions. The Official Abbey Road Studio Session Notes 1962–1970, New York, Harmony Books, 1988.
  • Macdonald, I., Revolution in the Head. The Beatles Records and the Sixties, 3rd edition, Chicago, Chicago Review Press, 2007.
  • Martin, G. and Hornsby, J., All You Need Is Ears, New York, St. Martin’s Press, 1979.
  • Mojo Special Edition,1000 days that shook the world: the psychedelic Beatles, Mojo, 2002.
  • Segal, V., 'The Shock of the New', Mojo, November 2022.
  • Southall, B., The Beatles: Album by Album. The Band and Their Music by Insiders, Experts & Eyewitnesses, London, Carlton Books, 2020.
  • Williams, R., ‘Abracadabra!', Uncut, September 2021.
  • The Beatles Anthology, San Francisco, Chronicle Books, 2000.

Klāss Vāvere "Revolver". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 28.11.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4167 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana