Libretu konkurss 1903. gadā RLB Mūzikas komisija izsludināja konkursu libretu sacerēšanai latviešu operai, noteikumos ierakstot: “Vielu operas libretam dzejnieks var izvēlēties pēc patikas, bet vēlams, lai to ņemtu no latviešu vai leišu vēstures, teikām, pasakām”. Konkursa norises gaitā tika publicēta informācija, ka iesniegti astoņi libreti:
1) “Lāčplēsis”, moto “Pirmie kucēni jāslīcina!”;
2) “Dzimtenei”, moto Via crucis;
3) “Apburtā pils”, moto “Ja cerībās tas tevi lauž, Tev nebūs izsamist, Ar gaismu tas no jauna aust, Ņem jaunu zobenu, kad tavs tev lūst!”;
4) “Lietavas princis”, moto “Viņš tautu karsti mīlēja, Dēļ viņas nāvē gāja!”;
5) “Milda”, moto “Mūsu tēvu zemei plaukt!”;
6) “Baņuta", moto “Uz laimi! Un nomirt – tik brīd’s!”;
7) “Zīle”, moto “Lakstīgala”;
8) “Lāčplēsis un Spīdola”, moto Sempre vivus!.
Drīz pēc iesniegšanas tika atsaukts viens no iesniegtajiem libretiem (nav zināma informācija tieši kurš).
1905. gada rudenī RLB Mūzikas komisija publicēja paziņojumu, kurā teikts, ka gala lēmuma pieņemšanai tika apspriesti seši libreti, jo “pieteiktais “Lāčplēsis un Spīdola” jau klajā laists un tādēļ no ekspertiem ieskaitīts par atpakaļ ņemtu”. Šī diskvalificētā libreta autors bija Rainis, un gala versijā viņa teksts kļuva par pamatu lugai “Uguns un nakts” (1904–1905). Komisijas lēmums bija konkursā piešķirt tikai vienu, otro godalgu (200 rubļu) libretam “Baņuta”. Libreta autors bija tā laika Rīgas Politehniskā institūta students A. Krūmiņš. Vēlāk A. Krūmiņš kļuva par pazīstamu arhitektu, pilsētbūvnieku, Latvijas Universitātes docētāju. Aizraušanās ar dzejas radīšanu bija A. Krūmiņa vaļasprieks.
A. Krūmiņš libretā “Baņuta” izpildīja konkursa nosacījumus – operas libreta pirmajā versijā kā darbības vieta tekstā minēta Lietava (Lietuva) un Romove, kas 14. gs. vācu viduslaiku hronista Dusburgas Pētera hronika (vācu Peter von Dusburg, Peter von Duisburg, latīņu Petrus de Dusburg) hronika (arī Prūšu zemes hronika, Chronicon terrae Prussiae) tikusi nosaukta par pagānu svētvietu. Iespējamā Romoves atrašanās vieta varētu būt mūsdienu Krievijas Federācijas Kaļiņingradas apgabalā, agrākajā Austrumprūsijā, kurā vēlajos viduslaikos pirms kristianizācijas dzīvoja senprūšu ciltis.
A. Krūmiņš operas galvenās varones vārdu izvēlējās, atceroties bērnībā Rīgas nedēļrakstā “Rota” (1885) redzētu ilustrāciju Juzefa Ignācija Kraševska (Józef Ignacy Kraszewski) publicētajam vēsturiskajam romānam “Jaunais varonis” (Kunigas). Viena no romāna galvenajām varonēm bija jauna sieviete, kas tulkojumā bija nosaukta par Baņutu.
Kopumā operas libretā liela daļa pārējo personāžu vārdu – Daumants, Vižuts, Maiga, Zvantevaitis, Zvalgonis, Reda un Jargala – ir ar redzamām atsaucēm J. Kraševska romānu. Šajā aspektā A. Krūmiņa librets tieši akcentēja orientēšanos uz “latviešu vai leišu vēsturi, teikām, pasakām”, kā tas bija formulēts 1903. gada libretu konkursa noteikumos.