AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2022. gada 29. decembrī
Daiga Mazvērsīte

“Zodiaks”

(arī Zodiac)
latviešu popa/rokgrupa

Saistītie šķirkļi

  • "ARKA"
  • disko
  • elektroniskā mūzika
  • Jānis Lūsēns
  • populārā mūzika
  • populārā mūzika Latvijā
  • rokmūzika
  • sintpops
Grupa "Zodiaks" uzstājas noslēguma koncertā "Mikrofons '91". Rīga, 1991. gads.

Grupa "Zodiaks" uzstājas noslēguma koncertā "Mikrofons '91". Rīga, 1991. gads.

Fotogrāfs Armands Puče. Avots: F/64 Photo Agency. 

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Profesionālā un radošā darbība
  • 3.
    Novērtējums
  • 4.
    Dalībnieki
  • 5.
    Panākumi “Mikrofona” aptaujā
  • 6.
    Albumi
  • Multivide 3
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Profesionālā un radošā darbība
  • 3.
    Novērtējums
  • 4.
    Dalībnieki
  • 5.
    Panākumi “Mikrofona” aptaujā
  • 6.
    Albumi

Grupa “Zodiaks” (1979, arī Zodiac līdz 1986, pēc tam lietots kā paralēlais nosaukums ārpus Latvijas) ir sava vadītāja, profesionāli izglītota komponista Jāņa Lūsēna autorkolektīvs, kas lielākos panākumus guva 20. gs. 80. gadu sākumā un beigās, šajos periodos atskaņojot stilistiski ļoti atšķirīgu mūziku – sākumā instrumentālu, vēlāk vokālinstrumentālu. Kopš aktīvās darbības pārtraukšanas 1991. gadā mūziķi snieguši tikai retus koncertus, katram no tiem kļūstot par ievērojamu notikumu mūzikas dzīvē.

Profesionālā un radošā darbība
Pirmsākumi

1977. gadā Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolas audzēkņi Juris Kulakovs, Andris Reinis, Armands Alksnis un Ainars Ašmanis izveidoja ārtroka instrumentālo grupu, to nosaucot savu uzvārdu pirmo burtu kombinācijā “ARKA”. A. Alksnim aizejot obligātajā karadienestā un mūziķiem iestājoties Latvijas Valsts konservatorijā, sastāvu papildināja topošais komponists, prasmīgais pianists J. Lūsēns; viņš un J. Kulakovs sacerēja instrumentālu mūziku. Šādā sastāvā “ARKA” uzvarēja 1979. gadā Politiskās dziesmas festivālā, kur skanēja arī J. Lūsēna kompozīcija “Kosmosa iekarošana”. Priekšnesuma iespaidots, Vissavienības skaņu plašu firmas “Melodija” Rīgas skaņu ierakstu studijas vadītājs Aleksandrs Grīva mūziķiem piedāvāja ierakstīt instrumentālās mūzikas albumu. A. Grīva bija franču kosmiskā sintpopa – grupas Space – iedvesmots un vēlējās, lai top viegla, aizraujoša, dejām piemērota elektroniskā mūzika. J. Kulakovs idejai iebilda, bet J. Lūsēns, A. Reinis, A. Ašmanis, pievienojoties ģitāristam Andrim Sīlim apvienojās albuma ieskaņošanai.

 1980–1982

A. Grīva kļuva par jaunā studijas ansambļa producentu un skaņu režisoru, J. Lūsēns bija Zodiac muzikālais vadītājs, visu skaņdarbu tēmu autors; aranžējumi tapa kolektīvi konkrētajai skaņuplatei, bez nolūka mūziku atskaņot koncertos. Ierakstā piedalījās arī A. Grīvas meita Zane Grīva (klavieres, sintezators, balss). Grupas Zodiac pirmais albums Disco Alliance kļuva par milzu muzikālu veiksmi visā Padomju Sociālistisko Republiku Savienībā (PSRS). Tā kā skaņuplates ražoja vienlaicīgi vairākas rūpnīcas, tad nav precīzu datu par kopējo albuma tirāžu – 1981. gadā tā bija sasniegusi apmēram sešus miljonus (Platīna diska statuss). Plates kopējā tirāža tiek lēsta ap 20 miljoniem PSRS teritorijā (pieskaitot arī pirātiskās kopijas), kas ir līdz šim nepārspēts Latvijas grupas rekords un izcils sasniegums.

Zodiac pirmās skaņuplates instrumentālā mūzika skanēja diskotēkās, tika raidīta radio, saglabājot popularitāti vairāku gadu, pat gadu desmitu garumā. Albuma Disco Alliance mūzikā bija jūtama grupu Space, Kraftwerk, Pink Floyd, Žana Mišela Žāra (Jean-Michel André Jarre) daiļrades ietekme; albumam bija drosmīgs, oriģināls noformējums zinātniskās fantastikas stilā (māksliniece Frančeska Kirke), padarot to visās nozīmēs līdzvērtīgu Rietumu mūzikas aktuālajiem ierakstiem, ko veicināja arī kosmosa tēmas klātbūtne. Uz apvāka skaņdarbu nosaukumi (Zodiac, Pacific, Provincial Disco, Mirage, Rock On Ice u. c.) rakstīti angļu valodā. Zodiac kļuva par pirmo studijas grupu Latvijas populārās mūzikas vēsturē, kas debitēja nevis ar koncertu, bet veselu skaņuplati. Pirmoreiz tika radīti skaņdarbi ar tik plašu un progresīvu elektronisko mūzikas instrumentu izmantojumu. Novatoriski bija arī tas, ka šīs mūzikas adresāts bija jaunieši, un arī paši autori bija gados jauni mūziķi.

Spīdoši apliecinājis savas mūzikas konkurētspēju, J. Lūsēns sāka darbu pie otrās skaņuplates ieraksta joprojām sadarbībā ar A. Grīvu. No pirmā sastāva palika tikai bundzinieks A. Reinis; viņam pievienojās konservatorijas studenti Aivars Gudrais (ģitāra), Ivars Piļka (basģitāra) un ģitārists Dzintars Sāgens. Albumā Music In The Universe turpināta kosmosa (In The Light Of Saturn, The Mysterious Galaxy u. c.) tēma. Oficiāli skaņuplate bija veltījums padomju kosmonautikas 25. gadskārtai. Aranžējumos notika izmaiņas, samazinot sintezatoru dominanti. Arī virzība uz rokmūzikas stilu liedza ar otro skaņuplati atkārtot debijas albuma triumfu. Zodiac mūzikas mērķis joprojām bija kļūt par eksportpreci, uz albuma apvāka grupas un dziesmu nosaukumi bija rakstīti krievu un angļu valodā. Ar apmēram diviem miljoniem pārdotu eksemplāru nenoliedzami arī otrais albums Zodiac ierindoja PSRS supergrupu sarakstā. Mūziķi saņēma daudz koncertu piedāvājumu, taču notika viena uzstāšanās Latvijas Televīzijā un viens priekšnesums ar publikas klātbūtni 1982. gada maijā Maskavā Valsts centrālajā koncertzālē “Rossija” (Государственный центральный концертный зал“Россия”).

"Neptūns", 1983–1986

1983. gadā pēc konservatorijas absolvēšanas (J. Ivanova kompozīcija klase) J. Lūsēns pārcēlās uz dzimto Liepāju, kur kļuva par zvejnieku kolhoza “Boļševiks” vokāli instrumentālā ansambļa “Neptūns” vadītāju. Ansambļa solisti bija Aivars Brīze un Igo (Rodrigo Fomins), mūziķi – Ivars Piļka, Ainars Virga, Tomass Kleins, dziedāja arī Maija Renskumberga, kas kļuva par J. Lūsēna sievu. 1985. gadā grupai pievienojās solists Zigfrīds Muktupāvels, Liepājas mūzikas vidusskolas vijoles klases audzēknis, debitējot J. Lūsēna mūzikla “Māte un neitronbumba” (pēc Jevgeņija Jevtušenko (Евгений Александрович Евтушенко) poēmas) uzvedumā Liepājas teātrī. 1985. gadā ansamblis kā “Jāņa Lūsēna grupa” pārcēlās uz Durbi. 1986. gadā mājvieta tika atrasta Bauskas rajona Ļeņina kolhozā; J. Lūsēns nolēma atkal kā grupas nosaukumu lietot vārdu “Zodiaks” latviešu valodas transkripcijā. Ansamblī ģitāru spēlēja Dz. Sāgens, kurš piedalījās arī Zodiac otrās plates ierakstos tāpat kā I. Piļka, kurš tagad grupā darbojās kā skaņu režisors; tika pieņemts otrs taustiņinstrumentālists Gatis Zvirgzdiņš (iepriekš muzicēja grupā “K. Remonts”).

1986–1993

Pirmajai grupas “Zodiaks” koncertprogrammai J. Lūsēns sacerēja instrumentālu mūziku ar atsauci uz Zodiac daiļradi (“Šanhajas meitene”, “Ekspresis”, “Spēles”), dziesmu ciklu ar Austras Skujiņas vārdiem, ciklu “Fabulas” ar Viļa Plūdoņa dzeju; oriģinalitāti skaņdarbiem piešķīra vijoles skanējums. Sākās koncertdarbība, publikas atsaucību raisīja saskanīgais vokālais duets – M. Lūsēna un Z. Muktupāvels, abi spilgtas personības ar atšķirīgu dziedāšanas stilu. 1987. gadā festivālā “Liepājas dzintars” “Zodiaks” sniedza negaidīti pārliecinošu, monolītu priekšnesumu. Lielu iespaidu uz klausītājiem atstāja Z. Muktupāvela atraktīvā vijoles spēle un dziedājums, žūrija piešķīra J. Lūsēna grupai galveno balvu. Ar šo emocionāli piesātināto programmu, kuras centrālās dziesmas bija “Mirušais gadsimts”, “Vējš un liepa”, “No tēvu zemes” u. c., “Zodiaks” aktīvi koncertēja – sākumā kopā ar grupu “Odis”, jo nebija savas apskaņošanas tehnikas, debitēja “Mikrofona” aptaujā.

1988. gada vasarā Z. Muktupāvels piedalījās Vissavienības jauno dziedātāju konkursā “Jūrmala”, kur ieņēma 2. vietu. Konkursā tika pirmatskaņota J. Lūsēna dziesma “Tautas laiks”, kas togad ieguva 6. vietu “Mikrofona ‘88” aptaujā. Pilnvērtīgai ansambļa koncertdarbībai šķēršļus lika solistu M. Lūsēnas un Z. Muktupāvela piedalīšanās Zigmara Liepiņa un Māras Zālītes rokoperas “Lāčplēsis” izrādēs, sākot ar 23.08.1988. J. Lūsēns radīja virkni jaunu instrumentālu kompozīciju, veltītu Latvijas dabas un kultūrvēsturiskiem pieminekļiem, kas izdotas skaņuplatē In Memoriam (1989). Ar savu izteikti latvisko skanējumu tas kļuva par vienu no labākajiem darbiem “Zodiaka” diskogrāfijā. Dz. Sāgena vietā ģitāru sāka spēlēt A. Gudrais (piedalījies jau albuma Music In The Universe tapšanā, G. Zvirgzdiņš grupu pameta). “Zodiaks” 20. gs. 80.–90. gadu mijā veiksmīgi uzstājas arī Somijā, Zviedrijā un Dānijā. 

Turpinot komponēt dziesmas ar latviešu klasiķu – dzejnieku V. Plūdoņa, Kārļa Skalbes, Raiņa – vārdiem (“Pakrēšļa puķes”, “Manas mīļākās puķes”, “Daugava”, “Staburags un saules meitiņa”), J. Lūsēns arvien pilnveidoja savu melodiķa un aranžētāja talantu. Ar šīs programmas dziesmām 1990. gadā “Zodiaks” devās koncertturnejā pie tautiešiem trimdā uz Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV), kur mūziķu vidū radās domstarpības. Par godu turnejai Amerikas Latviešu jaunatnes apvienība (ALJA) izdeva “Zodiaka” ierakstu izlasi sērijā “Latvju roks”. ASV togad izdota arī Ziemassvētku mūzikas kasete “Tāli zvani, klusas ilgas”, kurā sadarbojās “Zodiaks” un trimdas latviešu grupa “Akacis”; izdevumā iekļautas J. Lūsēna dziesmas “Ziemas pasaciņa”, “Sniegs”, “Jaunā gadā” (K. Skalbes, V. Plūdoņa dzeja). Kaut gan 1991. gadā izdota “Zodiaka” otrā skaņuplate “Mākoņi”, grupa tika uzskatīta par izjukušu. Z. Muktupāvels nolēma pievienoties jaundibinātajam ansamblim “bet bet”. J. Lūsēns turpināja komponēt, kā arī muzicēt kopā ar M. Lūsēnu.

No 1991. gada

Kopš 1991. gada “Zodiaks” no aktīvi radošas, koncertējošas vienības pārtapa domubiedru kolektīvā, kas reizumis sapulcējies uz koncertiem. No jauna izdoti agrīnie albumi, iznākušas pirmā un otrā darbības perioda skaņdarbu izlases. 1993. gadā grupas “ziedu laiku” sastāvs – M. un J. Lūsēni, Z. Muktupāvels, A. Gudrais, I. Piļka – kopā muzicēja vairākos “Zodiaka” desmitgades jubilejas koncertos. 1996. gada rudenī izdots “Zodiaka” disks Dedication (albuma In Memoriam saturs), uz diska prezentāciju grupa sapulcējās pilnā sastāvā, J. Lūsēns, A. Gudrais un Z. Muktupāvels sniedza muzikālu priekšnesumu; albums tika prezentēts arī Maskavā, kur labi atcerējās J. Lūsēna “kosmisko” mūziku. Decembrī notikumam par godu tika sarīkots “Zodiaka” koncerts Lielajā ģildē un izdota arī grupas ierakstu izlase kasetē “Mirušais gadsimts”. 1999. gadā atkārtoti izdeva Zodiac pirmā daiļrades posma instrumentālos albumus, papildinātus ar remiksiem. Togad J. Lūsēns kļuva par Liepājas teātra muzikālo vadītāju, apturot aktīvu koncertdarbību. Viņa rokoperā “Kaupēn, mans mīļais” Dzejnieka lomu atveidoja Z. Muktupāvels. 2002. gadā J. Lūsēns sacerēja dziesmas Z. Muktupāvelam, kas izdotas albumā “Violets” (A. Skujiņas dzeja), izveidoja instrumentālo pavadošo grupu; ar šo programmu sniegti vairāki koncerti, tādējādi atjaunojot abu mūziķu uz laiku apturēto sadarbību, kas auglīgi turpinājās.

2002. gadā britu mūzikas ierakstu tabulās iekļuva grupas PPK dziesma ReLoad, kuras pamatā ir J. Lūsēna skaņdarba Zodiac melodija. 2005. gadā 80. gadu slaveno grupu atcerējās Krievijas producenti un uzaicināja J. Lūsēna grupu uzstāties Maskavā. Priekšnesums notika, izmantojot fonogrammu, uz festivālu “80. gadu diskotēka” devās J. Lūsēns, A. Reinis, I. Piļka, Dz. Sāgens, Z. Muktupāvels. Sekoja vēl vairākas uzstāšanās Krievijā ar 80. gadu sākuma instrumentālajiem skaņdarbiem un nosaukumu Zodiac. 2006. gadā izdota “Zodiaka” labāko dziesmu izlase (1987–1990) kompaktdiska formātā; decembrī pasākumā “Hansa disko nakts” Ķīpsalas hallē kā elektroniskās mūzikas grupa Zodiac (J. Lūsēns, A. Gudrais, A. Reinis, Z. Muktupāvels, Modris Laizāns (bass)) pirmoreiz reāli atskaņoja savus 80. gadu sākuma hitus. 2013. gadā Zodiac vasarā piedalījās Positivus Festival Salacgrīvā, kā arī oktobrī sniedza pilnmetrāžas koncertu Palladium, atzīmējot vēsturiskās ēkas simtgadi. Muzicēja J. Lūsēns, Z. Muktupāvels, Jānis Lūsēns juniors (bass), Mārcis Auziņš (ģitāra), Mārtiņš Linde (sitamie instrumenti). 2019. gadā Zodiac piedalījās J. Lūsēna 60. jubilejas koncertos.

Novērtējums

Ar saviem pirmajiem instrumentālās mūzikas albumiem grupa Zodiac kļuva par Latvijas elektroniskās mūzikas pionieriem, viņu progresīvie, modernie skaņdarbi raisīja milzu atbalsi visas PSRS mūzikas cienītāju sirdīs; albumi tika izdoti milzu tirāžās. A. Grīvas producētas, ietērptas labākajiem rietumu sintpopa paraugiem analogos aranžējumos, J. Lūsēna sacerētās, dejošanai domātās melodijas spēja saglabāt popularitāti vairākus gadu desmitus. Zodiac debijas albums Disco Alliance kļuva par pirmo rietumu popmūzikai no visiem aspektiem līdzvērtīgo albumu PSRS, ansamblis – par pirmo nekoncertējošo studijas grupu Latvijā. Novatoriska un drosmīga bija gan mūzika, gan albumu noformējums, skaņdarbiem tika izraudzīti padomju mūzikas tirgum neierasti nosaukumi “Lāzeru iluminācija”, “Noslēpumainā galaktika”, “Debess pretējā puse”, “Lidojums pār Eldorado” un citi.

Pēc vairākiem gadiem, turpinot muzikālo darbību jau koncertējošas grupas veidolā, “Zodiaks” 80. gadu otrajā pusē kļuva par vienu no Dziesmotās revolūcijas karognesējiem, kam pamatā bija J. Lūsēna kompozīcijas par patriotiskām tēmām, dzejas klasiķu darbu izmantošana – retums Latvijas rokmūzikā. Arī kā vokāli instrumentālais ansamblis “Zodiaks” tupināja iepriekš iesākto instrumentālās mūzikas atskaņošanu, ar to izdoti vairāki albumi. Kā J. Lūsēna skaņraža rokraksta radošā laboratorija “Zodiaka” mūzika nepārtraukti attīstījās. Dominējot spilgtam melodismam, sākotnējo elektroniku nomainīja roks, pops, parādījās new age ietekmes, folkmūzikas elementi, ansambļa dalībnieki darbojās saskaņoti, profesionāli, kāpinot Latvijas populārās mūzikas kopējo līmeni.

Dalībnieki

J. Lūsēns, taustiņinstrumenti (kopš 1980)

A. Reinis, bungas (1980–1982)

Z. Grīva, taustiņi, balss (1980)

A. Ašmanis, bass  (1980)

A. Sīlis, ģitāra  (1980)

A. Gudrais (1982; 1989–1991)

M. Lūsēna, balss  (1985–1993)

Z. Muktupāvels, balss, vijole (kopš 1985)

I. Piļka, bass (1982, kopš skaņu režija 1986–1987)

Dz. Sāgens, ģitāra (1983–1988)

Z. Žukovskis, bass (1986)

G. Zvirgzdiņš, taustiņinstrumenti (1986–1988)

Panākumi “Mikrofona” aptaujā

“Vējš”, 12. vieta (1987)

“Tautas laiks”, 6. vieta (1988)

“Vējš un liepa”, 17. vieta (1988)

“Taisnība”, 2. vieta (1989)

“Dziedi jel”, 11. vieta (1989)

“Manas mīļākās puķes, ” Rokaptauja, 7. vieta (1991)

“Mēs būsim tā (Maija un Jānis Lūsēni)”, Rokaptauja, 3. vieta (1994)

Albumi

LP* “Disco Alliance”, Melodija, 1980.

LP  “Music In Universe/ Mūzika izplatījumā”, Melodija, 1982.

LP “In Memoriam”, Melodija, 1989.

LP “Mākoņi”, RiTonis, 1990.

MC** “Mirušais gadsimts”, izlase, MAPL, 1995.

CD*** “Dedication”, MicRec, 1996.

2xCD “Disco Alliance & Music In Universe”, MicRec, 1999.

CD “Mirušais gadsimts”, izlase, MicRec, 2006.

* vinila skaņuplate

** magnētiskā kasete

*** kompaktdisks

Multivide

Grupa "Zodiaks" uzstājas noslēguma koncertā "Mikrofons '91". Rīga, 1991. gads.

Grupa "Zodiaks" uzstājas noslēguma koncertā "Mikrofons '91". Rīga, 1991. gads.

Fotogrāfs Armands Puče. Avots: F/64 Photo Agency. 

Grupas ''Zodiaks'' solisti Maija Lūsēna un Zigfrīds Muktupāvels mūzikas festivālā ''Liepājas dzintars - 90''. Liepāja, 08.1990.

Grupas ''Zodiaks'' solisti Maija Lūsēna un Zigfrīds Muktupāvels mūzikas festivālā ''Liepājas dzintars - 90''. Liepāja, 08.1990.

Fotogrāfs Uldis Pāže. Avots: Latvijas Nacionālais arhīvs Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs. 

Grupas Zodiac koncerts koncertzālē "Palladium". Rīga, 31.10.2013.

Grupas Zodiac koncerts koncertzālē "Palladium". Rīga, 31.10.2013.

Fotogrāfs Gints Ivuskans. Avots: F/64 Photo Agency. 

Grupa "Zodiaks" uzstājas noslēguma koncertā "Mikrofons '91". Rīga, 1991. gads. Priekšplānā dziedātāja Maija Lūsēna.

Fotogrāfs Armands Puče. Avots: F/64 Photo Agency. 

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • "ARKA"
  • disko
  • elektroniskā mūzika
  • Jānis Lūsēns
  • populārā mūzika
  • populārā mūzika Latvijā
  • rokmūzika
  • sintpops

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Lapsa, M., ‘Neko citu savā dzīvē negribu, vienīgi nodarboties ar mūziku’, NRA, 17.02.1996.
  • Dziesma “Mirušais gadsimts”
  • Dziesma “Vējš”
  • Dziesma “Klaidonis”
  • Dziesma “Taisnība”
  • Dziesma “Manas mīļākās puķes”
  • Skaņdarbs “Pacific Time” (2016)

Ieteicamā literatūra

  • Bauere, I., Jānis Lūsēns Trešais. Ar mūziku pirkstu galos, Rīga, Zvaigzne ABC, 2019. Mozers, M., ‘Pirmsajūta’, Liesma, 01.02.1981.
    Skatīt bibliotēku kopkatalogā
  • Baumanis, A., ‘Zodiaka alianses’, Liesma, Nr. 7, 1982.
  • Baumanis, A., ‘“Zodiaks” – mūzika izplatījumā’, Padomju Jaunatne, 02.05.1982.
  • Kārkle, S., ‘Zodiaks spēlē Amerikā’, Nr. 3, Vēja zvani, 1991.
  • Līcītis, E., ‘Zodiaks’, Avots, Nr. 6, 1988.
  • Papēdis, M., Līcītis, E., ‘Starp “Zodiaku” un “Neptūnu”’, Padomju Jaunatne, 24.11.1984.
  • Troickis, A., ‘“Zodiaka” otrais albums’, Padomju Jaunatne, 28.08.1983.
  • Vanzoviča (Vaivode), G., ‘Portrets stūrī’, Māksla, Nr. 9, 1987.
  • Vāvere, K., ‘Ceļā’. Liesma, Nr. 3, 1988.
  • Vāvere, K., ‘Zodiaks’, Liesma, Nr. 11, 1990.
  • Zariņa, I., ‘ “Zodiaks” beidzot Rīgā’, Rīgas Balss, 08.12.1988.

Daiga Mazvērsīte "“Zodiaks”". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 08.12.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4183 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana