Profesionālā, radošā, politiskā un sabiedriskā darbība Pēc skolas beigšanas K. Skalbe strādāja gadījuma darbus – par puisi pie saimniekiem, par vēršu dzinēju, par kolportieri pie grāmattirgotāja Jāņa Ozola Cēsīs (1895–1899). 1896. gada 3. jūlijā laikrakstā “Balss” ar pseidonīmu Austris iespiesta pirmā K. Skalbes publikācija – dzejoļi “Sapnis” un “Kādai sirdij”. 1898. gadā par paša līdzekļiem iznāca pirmais dzejojums grāmatā “Pie jūras”.
No 1896. līdz 1898. gadam K. Skalbe strādāja Raunā par pagasta rakstveža palīgu, taču darba apstākļu dēļ darbu pameta. 1898. gada vasarā viņš atkal kādu laiku bija kolportieris, bet rudenī turpināja rakstveža palīga darbu Ērgļos (1898–1900) pie dzejnieka Pētera Blaua. No 1900. gada rudens līdz 1904. gadam kā otrais skolotājs strādāja Ērgļu pagastskolā. Līdztekus šim darbam, 1902., 1903. gada pavasara ceturksnī, – arī Raunas draudzes skolā par otro skolotāju. Saistībā ar darbību nelegālajā pulciņā “Trubadūri” kā politiski neuzticams tika atlaists no skolotāja vietas.
Ērgļu un Raunas posmā iznāca K. Skalbes dzejoļu krājums “Cietumnieka sapņi” (1902) un pirmā pasaka “Kā es braucu Ziemeļmeitas lūkoties” (1904). 1904. gada rudenī trešā grāmata – dzejoļu krājums “Kad ābeles zied”.
1905. gada 10. novembrī darbu sāka tautskolotāju kongress Rīgā. K. Skalbe bija skolotāju centrālbiroja loceklis. Gada beigās K. Skalbe nodibināja un rediģēja žurnālu “Kāvi”, kurā bija lasāmi ne tikai literāri darbi, bet arī asi pret cara patvaldību vērsti raksti. Žurnāls tika slēgts un vēlāk pret K. Skalbi tika ierosināta prāva.
1906. gada sākumā K. Skalbe devās uz Pēterburgu, tad Stokholmu, Kopenhāgenu, Berlīni un visbeidzot Cīrihi, taču jau šī paša gada maijā viņš ieradās atpakaļ Rīgā. K. Skalbe kopā ar astoņiem citiem rakstniekiem – Kārli Štrālu, Kārli Krūzu, Augustu Baltpurviņu, Eduardu Cālīti, Kārli Jēkabsonu, Zemgaliešu Birutu, Jāni Akurateru un Jāni Jaunsudrabiņu – parakstīja neatkarīgās mākslas deklarāciju “Mūsu mākslas motīvi” t. s. dekadentu manifestu žurnālā “Dzelme”. Jūnijā K. Skalbes vadībā iznāca daiļdarbu un rakstu krājums “Ziemas naktis”, kas bija tiešs žurnāla “Kāvi” turpinājums. Viņš tika denuncēts un īslaicīgi apcietināts. Šī iemesla dēļ 1906. gadā emigrēja uz Somiju, bet 1907. gada izskaņā pārcēlās uz Norvēģiju, Oslo, kur uzturējās līdz 1909. gada oktobrim, kad atgriezās Rīgā. Šajā posmā K. Skalbe plašāk iepazina cittautu literatūru, pasakas, pārlasīja latvju dainas. Emigrācijas gados iznāca K. Skalbes dzejoļu krājumi “Zemes dūmos” (1906), “Veļu laikā” (1907), “Emigranta dziesmas” (1909) un pasaku un tēlojumu krājums “Ezerieša meita” (1907).

"Dzelmes" grupa, kas publicēja neatkarīgās mākslas deklarāciju "Mūsu mākslas motīvi" 1906. gadā. Rīga, 20. gs. sākums.
Fotogrāfs Jānis Rieksts. Avots: Rakstniecības un mūzikas muzejs.
1910. gada K. Skalbe uzsāka darbu laikrakstā “Rīta Vēstnesis”, bet, kad no turienes tika atbrīvots, pieteicās par latviešu valodas skolotāju Société Polyglotte kursos. Diemžēl administrācija, ievākdama ziņas par kandidātu, atrada žurnāla “Kāvi” meklēto redaktoru, un 1911. gada 15. decembrī Pēterburgas tiesu palāta Rīgas apgabaltiesā piesprieda viņam gadu un astoņus mēnešus garu apcietinājumu. Sods tika izciests Rīgas Termiņcietumā. Cietumā viņš daudz lasīja un tulkoja – Ivanu Turgeņevu (Иван Сергеевич Тургенев), Knutu Hamsunu (Knut Hamsun), Oskaru Vaildu (Oscar Wilde), kārtoja Latvju dainu izlasi un sarakstīja pasakas – “Mūžīgais students un viņa pasaka”, “Pelnrušķīte”, “Milzis”, “Bendes meitiņa”, “Ķēniņa dēla trīs dārgumi”, “Kaķīša dzirnavas”, “Jūras vārava”, kas iekļautas krājumā “Ziemas pasakas” (1913).
1914. gada rudenī, sākoties Pirmajam pasaules karam, K. Skalbe kļuva par laikraksta “Dzimtenes Vēstnesis” korespondentu Polijā. Viņš publicēja īsus tēlojumus par kara notikumiem un karavīriem. Tēlojumi tika apkopoti krājumā “Kara gleznas” (1914). 1915. gadā K. Skalbe pārcēlās uz Valku, kur strādāja laikrakstā “Līdums”. Lai uzturētu nacionālo garu, viņš runāja par tautasdziesmām un pasakām bēgļu sapulcēs, pulcēja ap sevi rakstniekus. Novembrī viņu aicināja uz Petrogradu piedalīties Bēgļu apgādāšanas komitejas sēdē, 1915. gada decembrī aizbrauca uz Maskavu vadīt Latviešu kultūras biroja mākslas nodaļu. Maskavas perioda lielākais veikums ir latviešu mākslinieku darbu pirmās izstādes sarīkošana Maskavā. Līdztekus viņš rediģēja žurnālu “Varavīksne”. 1916. gada rudenī K. Skalbe atgriezās Rīgā, kur strādāja laikrakstā “Jaunākās Ziņas”, sastādīja antoloģiju “Kara dziesmas” un rakstu krājumu “Latviešu strēlnieks”. Gada nogalē viņu iesauca latviešu strēlnieku rindās. K. Skalbe kaujās nepiedalījās, bet strādāja kancelejas darbu. 1917. gada vasarā Rīgā K. Skalbe vadīja žurnālu “Laiks”, bet pēc Rīgas krišanas atgriezās Valkā. Tur kopā ar Arturu Kroderu viņš vadīja un rediģēja žurnālu “Jaunā Latvija”. Savukārt vasaras beigās bija Latviešu pagaidu nacionālās padomes loceklis. Par īpašu notikumu kļuva K. Skalbes patriotiskā dzejoļu krājuma “Daugavas viļņi” (1918) iznākšana.
1918. gada novembrī K. Skalbe kā Latviešu Nacionāldemokrātu partijas pārstāvis darbojās Latvijas Tautas padomē. Pēc Latvijas Republikas proklamēšanas, Pētera Stučkas valdībai ienākot Rīgā, K. Skalbe kā Tautas Padomes loceklis kopā ar Pagaidu valdību devās uz Liepāju. Liepājā K. Skalbe tika deleģēts risināt sarunas ar Andrievu Niedru. Neatkarības kara laikā iznākuši tēlojumi grāmatās “Kurzemē” (1919), “Pa dzimtenes ceļiem” (1920) un “Mazās piezīmes” (1920).
1920. gadā K. Skalbe tika ievēlēts Satversmes sapulcē, vēlāk – no Demokrātiskā centra partijas Latvijas Republikas Saeimā par deputātu 1. Saeimā (1922–1925) un 4. Saeimā (1931–1934), bija Saeimas izglītības komisijas priekšsēdis. Savukārt 1930. gadā viņš tika ievēlēts par Latvju rakstnieku un žurnālistu arodbiedrības vadītāju (biedrībā no 1921. gada). 1937. gadā kļuva par Latvijas PEN kluba un Latvijas Preses biedrības biedru. Līdztekus citiem amatiem un rakstniecībai 1920. gadā pāris mēnešus viņš bija laikraksta “Latvijas Vēstnesis” redaktors, bet no 1920. līdz pat 1940. gadam – laikraksta “Jaunākās Ziņas” literārās nodaļas vadītājs. Šajā laikrakstā starpkaru periodā visvairāk publicēti viņa raksti, dzejoļi, pasakas, stāsti un atmiņu tēlojumi, ceļojumu piezīmes (1921. gadā par Itāliju, 1934. gadā par Padomju Krieviju). No 1928. līdz 1935. gadam viņš bija arī žurnāla “Piesaule” redaktors. Līdz 1941. gadam iznāca vairāki K. Skalbes pasaku krājumi: “Pasaka par vecāko dēlu un citas pasakas” (1924), “Mātes leģenda” (1928), “Muļķa laime” (1932), kā arī dzejoļu krājumi “Vakara ugunis” (1927), “Zāles dvaša” (1931), “Klusuma meldijas” (1941).
Pēc Latvijas okupācijas, 1940. gadā, K. Skalbe tika uzņemts Latvijas Padomju rakstnieku savienībā, viņam piešķirta personālā pensija. Savukārt nacistiskās Vācijas okupācijas laikā viņš vadīja žurnālu “Latvju Mēnešraksts” (1942–1944).
1944. gada augustā K. Skalbe no Vecpiebalgas Saulrietu mājām devās trimdā uz Zviedriju – sākotnēji nonākot Gotlandē, Foresundā un Visbijā, vēlāk nelielā ciematā Vallā, pēc tam – bēgļu nometnē Visinga salā. Zviedrijā K. Skalbe piedalījās Latviešu apvienības dibināšanā un tika ievēlēts tās padomē, kad apvienība izjuka, – nodibināta atkal jauna – Zviedrijas latviešu biedrība, kuras padomē arīdzan tika ievēlēts.