Demogrāfijas vieta zinātņu sistēmā un tās nozares Iedzīvotāji ir komplekss pētīšanas objekts, ko pētī dažādas zinātnes – demogrāfija, socioloģija, etnogrāfija, iedzīvotāju ģeogrāfija, gerontoloģija un daudzas citas. Katra no šīm zinātnēm interesējas par noteiktiem iedzīvotāju dzīves un darbības aspektiem. Šo zinātņu pētīšanas objekti ir dažādi, kaut arī atsevišķos gadījumos tos grūti norobežot. Piemēram, iedzīvotāju dzīvotspējas un mirstības jautājumus pētī gan demogrāfija, gan arī statistika, gerontoloģija, socioloģija, ģenētika, epidemioloģija un citas nozares. Mūsdienās jau ir izveidojusies integrāla zinātņu sistēma, kuras pētīšanas objekts ir iedzīvotāji (skat. 1. shēmu). Kā jebkurā sistēmā, arī tajā pastāv cieši un sarežģīti sakari ar atsevišķiem tās elementiem (zinātnes nozarēm). Demogrāfija lielā mērā balstās uz filozofijas, makroekonomikas un futuroloģijas atziņām par sabiedrības attīstību un sociālekonomisko attiecību būtību. Tās zināmā mērā ir demogrāfijas teorētiskais pamats.

1. shēma. Demogrāfijas nozares un robežzinātnes.
Avots: Zvidriņš, P., Demogrāfija, Rīga, Latvijas Universitāte, 2003, 11. lpp.
Ļoti ciešs sakars demogrāfijai ir ar vairākām sociālajām zinātnēm, it īpaši ar statistiku (2. shēma).
Demogrāfijas sasniegumi lielā mērā atkarīgi no tā saucamo robežzinātņu sasniegumiem. Pētot iepriekšējo politekonomisko sistēmu demogrāfiskos procesus, jāizmanto ekonomisko mācību vēstures, arheoloģijas, antropoloģijas, paleopatoloģijas un citu zinātņu sasniegumi, bet, analizējot iedzīvotāju migrācijas cēloņus, jāizmanto sociālās psiholoģijas, socioloģijas, ģeogrāfijas, konkrēto ekonomikas zinātņu atziņas.
Palielinoties sabiedrības interesei par iedzīvotājiem un padziļinoties mūsu zināšanām par tiem, rodas jaunas zinātnes nozares, piemēram, ģimenes tiesības, darbaspēku resursu ekonomika, gerontoloģija, iedzīvotāju ģenētika un citas. Šīs robežzinātnes, pētot tos vai citus iedzīvotāju aspektus, tajā pašā laikā paliek to zinātņu sistēmās, ar kurām tām ir mātes-meitas attiecības.

2. shēma. Demogrāfijas un statistikas attieksmes.
Avots: Zvidriņš, P., Demogrāfija, Rīga, Latvijas Universitāte, 2003, 12. lpp.
Daudzās valstīs 20. un 21. gs. mijā demogrāfiju uzskatīja par ekonomikas zinātņu nozari. Ekonomikas zināšanas vien nav pietiekamas, lai izprastu daudzas demogrāfiskas problēmas, piemēram, dzimstības samazināšanos, laulību šķiršanas līmeņa palielināšanos vai iedzīvotāju etniskā sastāva pārmaiņas. Visefektīvākie pētījumi tāpēc ir tie, kuros piedalās vairāku specialitāšu pārstāvji, turklāt ne vien ekonomisti (statistiķi, speciālisti darbaspēka resursu ekonomikā u. c.), bet arī speciālisti medicīnas, tiesību, filozofijas, ģeogrāfijas un citās zinātnēs. Visbiežāk demogrāfi šādu sadarbību realizē ar mediķiem, sociologiem, juristiem, ģeogrāfiem, psihologiem, etnologiem. Tādējādi dažādas zinātnes pētī iedzīvotāju (demogrāfiskās) attīstības vienoto procesu. Demogrāfiskā attīstība (procesu kvantitatīvie raksturlielumi un izmaiņas dažādās struktūrās – etniskajā, darbaspēka, kvalifikācijas, laulātības, ģimeņu u. c.) – ir komplekss, sistēmisks jēdziens. Taču būtiskākā nozīme iedzīvotāju attīstībā ir atražošanās aspektam.
Demogrāfija kā zinātnes nozare nav viengabalaina. Laika gaitā izveidojušās vairākas demogrāfijas nozares: teorētiskā, vēsturiskā, etniskā, ekonomiskā, medicīniskā, reģionālā, matemātiskā un citas. Katrai no tām ir savs pētīšanas objekts un savas specifiskās metodes. Piemēram, būtiska atšķirība ir starp ekonomisko un etnisko demogrāfiju. Etniskās demogrāfijas uzdevums ir pētīt iedzīvotāju atražošanās etniskos aspektus, tautu un etnisko grupu demogrāfisko attīstību, bet ekonomiskās demogrāfijas galvenais uzdevums ir pētīt iedzīvotāju atražošanās ekonomiskos aspektus, ekonomisko un demogrāfisko procesu mijiedarbību. Matemātiskā un vēsturiskā demogrāfija jau ir pietiekami senas un daudzās pasaules valstīs attīstītas demogrāfijas nozares, turpretī ekonomiskajā, uzņēmējdarbības (biznesa), medicīniskajā demogrāfijā pirmie fundamentāla rakstura darbi ir parādījušies tikai relatīvi nesen. Acīmredzot laika gaitā radīsies vēl jaunas demogrāfijas nozares. Piemēram, vairākās valstīs aizvien biežāk parādās publikācijas politiskajā, telpiskajā (spatial), militārajā demogrāfijā. Rostokas Maksa Planka demogrāfisko pētījumu institūts (Max-Planck-Institut für demografische Forschung, MPIDR) 2020. gada novembrī rīkoja intensīvus apmācības kursus digitālajā demogrāfijā (Digital and Computational demography).
Demogrāfijas zinātnes sistēmu nosacīti var sadalīt vairākos blokos. Pirmais no tiem ietver teorētiskās demogrāfijas zinātnes: teorētisko demogrāfiju, vēsturisko demogrāfiju, aprakstošo demogrāfiju, ekonomisko demogrāfiju, reģionālo demogrāfiju, demogrāfijas vēsturi, paleodemogrāfiju un citas. Otrais bloks ir dažādas metodikas (ziņu avoti par iedzīvotājiem, statistiskās iedzīvotāju izpētes metodes, matemātiskās, socioloģiskās un kartogrāfiskās metodes demogrāfijā, demogrāfisko procesu modelēšana un tamlīdzīgi.
Nozīmīgi ir lietišķie demogrāfiskie pētījumi un demogrāfiskās prognozes. Pamatojoties uz tiem, tiek izstrādāta demogrāfisko procesu vadīšanas (regulēšanas) teorija un sociāli demogrāfiskā politika, lai optimizētu demogrāfisko situāciju vai atsevišķus demogrāfiskos procesus. Svarīga nozīme ir arī dažādo demogrāfisko koncepciju un teoriju izstrādāšanai.
Var izcelt arī mikrodemogrāfiju un makrodemogrāfiju. Mikrodemogrāfiskie pētījumi ir demogrāfiskās attīstības atsevišķu pušu vai stadiju pētījumi konkrētos ģeogrāfiskos un sociālvēsturiskos apstākļos. Turpretim makrodemogrāfijā, kas ir demogrāfijas teorētiskā daļa, sintezē mikrodemogrāfisko pētījumu galvenos rezultātus. Tā operē ar pašām vispārīgākajām demogrāfiskajām kategorijām (iedzīvotāju atražošanās režīmi, tipi u. tml.) un pētī iedzīvotāju atražošanos, demogrāfisko attīstību kopumā, sistēmiski – kā vienotu procesu.