AizvērtIzvēlne
Sākums
Atjaunots 2023. gada 30. novembrī
Klāss Vāvere

Glastonberijas festivāls

(Glastonbury Festival, kopš 1990. gada oficiāli Glastonberijas mūsdienu izpildītājmākslu festivāls, Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts)
populārās mūzikas festivāls

Saistītie šķirkļi

  • Altamontas festivāls
  • Monterejas popfestivāls
  • Vudstokas festivāls
Grupas Foo Fighters uzstāšanās Glastonberijas festivālā. Anglija, 24.06.2017.

Grupas Foo Fighters uzstāšanās Glastonberijas festivālā. Anglija, 24.06.2017.

Fotogrāfs Matt Cardy. Avots: Getty Images, 800722790.

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Maikls Īviss un festivāla rašanās
  • 3.
    Attīstība 80. un 90. gados
  • 4.
    Attīstība 21. gs.
  • 5.
    Mūzika
  • 6.
    Humanitārais devums
  • 7.
    Mūzikas industrijas un sabiedrības novērtējums
  • Multivide 7
  • Saistītie šķirkļi
  • Tīmekļa vietnes
  • Ieteicamā literatūra
  • Kopīgot
  • Izveidot atsauci
  • Drukāt

Satura rādītājs

  • 1.
    Kopsavilkums
  • 2.
    Maikls Īviss un festivāla rašanās
  • 3.
    Attīstība 80. un 90. gados
  • 4.
    Attīstība 21. gs.
  • 5.
    Mūzika
  • 6.
    Humanitārais devums
  • 7.
    Mūzikas industrijas un sabiedrības novērtējums

Viens no lielākiem un ilggadējākiem populārās mūzikas festivāliem, kas kopš 20. gs. 70. gadu sākuma notiek Piltonas ciemā netālu no Glastonberijas pilsētas Samersetas grāfistē, Anglijā. Tajā ir uzstājušies ievērojami dažādu žanru un paaudžu mūziķi, t. sk. The Rolling Stones, Pols Makartnijs (Paul McCartney), Stīvijs Vonders (Stevie Wonder), U2, Radiohead, Metallica, Džejs Z (Jay Z), Adele (Adele). Festivāls kļuvis par nozīmīgu Lielbritānijas kultūras dzīves notikumu ar plašu rezonansi arī citās valstīs.

Maikls Īviss un festivāla rašanās

1970. gada vasarā 35 gadus vecais piensaimnieks Maikls Īviss (Michael Eavis) apmeklēja Bātas blūza un progresīvās mūzikas festivālu (Bath Festival of Blues and Progressive Music). Redzētais M. Īvisu pamudināja jau pēc dažiem mēnešiem sarīkot līdzīgu notikumu viņam piederošajā Worthy Farm Piltonā. Kā pirmos dalībniekus M. Īviss nolīga savu mīļāko grupu The Kinks, kas nedaudz vēlāk uzstāšanos atsauca. Tomēr 19.09. un 20.09.1970. Worthy Farm notika Piltonas popa, blūza un folka festivāls (Pilton Pop, Blues & Folk Festival) – Glastonberijas festivāla priekštecis. Tā galvenie mākslinieki bija Marka Bolana (Marc Bolan) un Mikija Finna (Mickey Finn) duets Tyrannosaurus Rex; ieejas biļete maksāja vienu mārciņu, un pasākumu apmeklēja 1500 cilvēku, kuriem tika piedāvāts bezmaksas piens.

1971. gadā festivālu sauca Glastonberijas gadatirgus (Glastonbury Fair), un tas piesaistīja 12 000 skatītāju – ieeja bija bez maksas. Muzicēja Hawkwind, Traffic, Džoana Baeza (Joan Baez) u. c., bet agrā saulgriežu rītā arī publikas vairumam vēl nepazīstamais Deivids Bovijs (David Bowie), kurš nākamo reizi Glastonberijā uzstājās 2000. gadā. 1971. gadā tika atklāta “Piramīdas skatuve” (Pyramid stage) – senās Ēģiptes piramīdas atgādinoša konstrukcija, kas turpmāk kļuva par festivāla galveno skatuvi un simbolu.

Piramīdas skatuve otrajā Glastonberijas festivālā. 06.1971.

Piramīdas skatuve otrajā Glastonberijas festivālā. 06.1971.

Fotogrāfs Ian Tyas. Avots: Keystone Features/Getty Images, 3438874.

1972.–1978. gadā festivāls nenotika. 1979. gadā tas tika atjaunots jau kā trīsdienu pasākums un turpmāk notika gandrīz katru gadu ar periodiskiem viena gada pārtraukumiem ekosistēmas saudzēšanai un infrastruktūras pilnveidei. Nemainīga festivāla norises vieta ir Worthy Farm (pārējā laikā tā joprojām ir aktīvi funkcionējoša piensaimniecība) un tās tuvākā apkaime, kas vēsturiski zināma kā Avalonas ieleja (arī sala) un ķeltu mitoloģijā cieši saistīta ar leģendām par karali Arturu (Arthur). Gandrīz vienmēr tā galvenais rīkotājs bijis M. Īviss – kopš 21. gs. sākuma viņa partnere ir meita Emīlija Īvisa (Emily Eavis).

Attīstība 80. un 90. gados

80. gados festivāls piedzīvoja strauju progresu, ievērojamu popularitātes un apmeklējuma pieaugumu, kā arī organizācijas uzlabojumus un teritorijas paplašināšanu, kas ļāva uzņemt līdz 70 000 apmeklētāju. 1987. gadā sadarbībā ar festivālu “Mūzikas, mākslas un dejas pasaule”  (World of Music, Arts and Dance jeb WOMAD) tika izveidota “WOMAD skatuve”, uz kuras uzstājās pasaules mūzikas mākslinieki. 90. gados populāra kļuva “Otrā skatuve” (Other Stage), uz kuras galvenokārt muzicēja t. s. alternatīvo žanru pārstāji – ar laiku tā kļuva par otru galveno un publikas lielāko interesi piesaistošo koncertu norises vietu aiz “Piramīdas skatuves”.

1994. gadā neilgi pirms festivāla nodega “Piramīdas skatuve” (no jauna uzcelta 2000. gadā), taču festivāls noritēja ar lieliem panākumiem. Lielu ievērību guva elektroniskās deju mūzikas (EDM) duets Orbital. Pateicoties ievērojamu auditoriju piesaistījušai televīzijas translācijai, Orbital priekšnesums plašai publikai ļāva iepazīt līdz tam galvenokārt ar t. s. pagrīdes vidi saistīto lielo deju pasākumu jeb reivu kultūru, aizsākot EDM masveidīgu ienākšanu meinstrīma apritē. Šā žanra pārstāvniecība labi ilustrē arī Glastonberijas foruma tālāko attīstību un mēroga maiņu. 1995. gadā EDM tika atvēlēta “Deju telts” (Dance Tent) ar 1500 skatītāju vietām. Nākamajos gados tās ietilpība pieauga līdz 20 000 cilvēku, bet 2004. gadā, reaģējot uz deju mūzikas stilistisko daudzveidību un popularitāti, “Deju telti” aizstāja ar vairāku koncertvietu kompleksu jeb “Deju ciemu” (Dance Village), kas arī vēlāk tika pastāvīgi paplašināts un kopš 2013. gada saucas “Sudraba pļavas” (Silver Hayes). Festivāls ir uzņēmis daudzus ievērojamus EDM mūziķus un dīdžejus, t. sk. Fatboy Slim, The Chemical Brothers, Trikiju (Tricky), The Prodigy, Massive Attack, Daft Punk, Pītu Tongu (Pete Tong), Karlu Koksu (Carl Cox) un Skrillex.

90. gados festivāls pamazām atteicās no fokusa uz rokmūziku, tā repertuārs kļuva žanriski daudzveidīgāks, turklāt līdzās aktuālajām mūzikas slavenībām uzstājās arī ievērojami iepriekšējo paaudžu mākslinieki: Džonijs Kešs (Johnny Cash), Bobs Dilans (Bob Dylan), Els Grīns (Al Green), Tonijs Benets (Tony Bennett) un citi.

Maikls Īviss ar meitu Emīliju Īvisu. Piltonas ciems, Anglija, 25.04.2007.

Maikls Īviss ar meitu Emīliju Īvisu. Piltonas ciems, Anglija, 25.04.2007.

Fotogrāfs James Looker. Avots: Avalon/Getty Images, 144403256.

Glastonberijas festivāla Deju telts. Anglija, 25.06.2005.

Glastonberijas festivāla Deju telts. Anglija, 25.06.2005.

Fotogrāfs Matt Cardy. Avots: Getty Images, 53147274.

Glastonberijas festivāla norises vieta. Anglija, 06.27.2015.

Glastonberijas festivāla norises vieta. Anglija, 06.27.2015.

Avots: Raggedstone/Shutterstock.com.

Attīstība 21. gs.

Ilgstoša Glastonberijas problēma bija daudzie skatītāji, kas festivālā iekļuvuši, neiegādājoties biļetes. Bezbiļetnieku dēļ publikas skaits būtiski pārsniedza oficiāli atļauto, sagādājot drošības problēmas un apdraudot festivāla licences saņemšanu. Tādēļ 2002. gadā visa festivāla teritorija (vairāk nekā 360 ha) tika iežogota ar augstu metāla sētu, kas strauji veicināja biļešu pieprasījumu. 2002. gadā 140 000 biļešu pārdošanai vajadzēja divus mēnešus, bet 2003. gadā 150 000 biļešu tika izpārdoti nepilnās 24 stundās.

Pastāvīgi paplašinājusies arī festivāla programma – mūsdienās tajā uz vairāk nekā 100 skatuvēm uzstājas apmēram 2000 mākslinieku. Piedalās arī teātra, cirka, dejas, dizaina, gaismu u. c. mākslu pārstāvji, notiek autoritatīvu kuratoru koordinēts kinofestivāls un politisko diskusiju klubs. Ar sabiedriski un politiski aktuāliem vēstījumiem pie Glastonberijas publikas vērsušās ievērojamas dažādu jomu personas, t. sk. Tibetas budisma garīgais līderis Dalailama (བསྟན་འཛིན་རྒྱ་མཚོ་), britu Leiboristu partijas vadītājs Džeremijs Korbins (Jeremy Corbyn) un angļu dabaszinātnieks Deivids Atenboro (David Attenborough).

Festivāla pamatprogramma tradicionāli sākas piektdienā, taču parasti jau trešdienā Glastonberijā ierodas vairāki desmiti tūkstoši apmeklētāju, kas to atstāj naktī uz pirmdienu, starplaikā vairumā gadījumu nakšņojot kādā no telšu nometnēm. Šādu ļaužu masu pulcēšanās izvirza īpašas ekoloģiskās prasības, tādēļ organizācijā liela uzmanība pievērsta vides saudzēšanai, atkritumu pārstrādei, sanitāro normu nodrošināšanai un “zaļās domāšanas” popularizēšanai. Festivāla norisi regulāri ietekmē stiprs un ilgstošs lietus, tādēļ teritorijā izbūvēta jaudīga drenāžas sistēma, savukārt apmeklētājiem tiek atgādināts neaizmirst gumijas zābakus.

Mūzika

2008. gadā diskusijas radīja amerikāņu hiphopa slavenības Džeja Z iekļaušana starp festivāla galvenajiem māksliniekiem. Sākotnēji šis lēmums izraisīja plašu opozīciju un iebildumus, ka hiphopam Glastonberijā nav vietas, taču Džeja Z uzstāšanās noritēja ar lieliem panākumiem, un turpmāk šis žanrs festivālā ticis pārstāvēts regulāri (piedalījušies Wu-Tang Clan, Public Enemy, Dizījs Raskals, Dizzee Rascal, M.I.A, M.I.A., Stormzijs, Stormzy un citi).

2009. gadā vienu no desmitgades spilgtākajiem priekšnesumiem Glastonberijā sniedza nesen atjaunotā britpopa grupa Blur, kas pirmoreiz festivālā piedalījās 1992. gadā, vēl pirms britpopa masu fenomena sākuma. 2010. gadā, festivāla četrdesmitgadē, par galvenajiem māksliniekiem bija izraudzīti S. Vonders, Muse un U2, kas dziedātāja Bono (Bono) veselības problēmu dēļ uzstāties nevarēja – viņu vietā piektdienas vakarā uz “Piramīdas skatuves” muzicēja Blur līdera Deimona Olberna (Damon Albarn) virtuālā grupa Gorillaz; par jubilejas gada saviļņojošāko priekšnesumu bieži atzīta S. Vondera uzstāšanās – dziesmu Happy Birthday kopā ar soulmūzikas klasiķi izpildīja M. Īviss.

2013. gadā milzīgu ievērību guva roka klasiķu Rolling Stones debija festivālā, bet nākamajā gadā vienu no plašsaziņas līdzekļu visplašāk atspoguļotajiem priekšnesumiem Glastonberijas vēsturē sniedza kantrīdziedātāja Dollija Pārtone (Dolly Parton). Festivāla jaunāko laiku vēsturē bieži pieminētas uzstāšanās snieguši arī P. Makartnijs (2004), Brūss Springstīns (Bruce Springsteen, 2009), Leonards Koens (Leonard Cohen, 2009), Bejonsē (Beyoncé, 2011), Arctic Monkeys (2007. un 2013. gadā), Kanje Vests (Kanye West, 2015), Adele (2016) un Radiohead, kas Glastonberijā piedalījušies piecas reizes.

2019. gadā festivāls notika 36. reizi. 135 000 biļešu tika izpārdotas 36 minūtēs, vienas biļetes cena bija 248 mārciņas. Galvenie mākslinieki bija Stormzy, The Killers un The Cure, lielu atsaucību izpelnījās arī popzvaigznes Kailijas Minogas (Kylie Minogue) hitu programma ar viesmāksliniekiem Niku Keivu (Nick Cave) un Coldplay vokālistu Krisu Mārtinu (Chris Martin).

2020. un 2021. gadā festivāls nenotika Covid-19 pandēmijas dēļ. 2022. gadā, apliecinot orientāciju uz plaša spektra žanrisko un demogrāfisko pārstāvniecību, Glastonberijā dienas galvenā mākslinieka (headliner) statusā muzicēja gan festivālā vēsturē vecākais mākslinieks (P. Makartnijs, kuram tobrīd bija 80 gadu), gan jaunākā izpildītāja (divdesmitgadīgā Billija Ailiša, Billie Eilish).

Glastonberijā uzstājušās arī latviešu grupas "Prāta Vētra" (2013), "DaGamba" (2015; 2016) un "Tautumeitas" (2023).    

Deimons Olberns (Damon Albarn) ar grupu Blur uzstājas Glastonberijas festivālā. Anglija, 28.06.2009.

Deimons Olberns (Damon Albarn) ar grupu Blur uzstājas Glastonberijas festivālā. Anglija, 28.06.2009.

Fotogrāfs Danny Martindale. Avots: Getty Images, WireImage, 88732762.

Grupa "Prāta vētra" uzstājas Glastonberijas festivālā. Anglija, 29.06.2013.

Grupa "Prāta vētra" uzstājas Glastonberijas festivālā. Anglija, 29.06.2013.

Fotogrāfs Andrejs Mēters. Avots: LETA. 

Humanitārais devums

Glastonberijas festivālam ir senas sabiedriski nozīmīgu organizāciju atbalsta tradīcijas, kam ik gadu tiek veltītas ievērojamas naudas summas no foruma peļņas, kā arī publikas ziedojumi. 80. gados festivālam bija pastāvīga sadarbība ar kodolatbruņošanās veicināšanas organizāciju Campaign for Nuclear Disarmament, bet pēc Aukstā kara beigām tas ilgstoši atbalstījis vides aizsardzības starptautiskās organizācijas Greenpeace un Water Aid, globālās nabadzības mazināšanas atbalsta programmu Oxfam un vietējas nozīmes labdarības iniciatīvas.

Mūzikas industrijas un sabiedrības novērtējums

M. Īvisa ieguldījums britu mūzikas attīstībā novērtēts ar Britu Impērijas izcilības ordeni Komandiera pakāpē (The Most Excellent Order of the British Empire, CBE, 2007). M. Īviss un E. Īvisa saņēmuši britu mūzikas izdevuma New Musical Express (NME) Dievišķā ģēnija balvu (NME Godlike Genius Award), M. Īviss –1996. gadā, E. Īvisa – 2020. gadā.

2010.–2018. gadā NME balvas tika piešķirtas arī kategorijā Labākais festivāls (Best Festival) – Glastonberijas festivāls šajā laikā godalgots astoņas reizes. 2020. gadā NME festivālus vērtēja gan Lielbritānijas, gan pasaules konkurencē – abās uzvarēja Glastonberijas festivāls. 

Multivide

Grupas Foo Fighters uzstāšanās Glastonberijas festivālā. Anglija, 24.06.2017.

Grupas Foo Fighters uzstāšanās Glastonberijas festivālā. Anglija, 24.06.2017.

Fotogrāfs Matt Cardy. Avots: Getty Images, 800722790.

Maikls Īviss ar meitu Emīliju Īvisu. Piltonas ciems, Anglija, 25.04.2007.

Maikls Īviss ar meitu Emīliju Īvisu. Piltonas ciems, Anglija, 25.04.2007.

Fotogrāfs James Looker. Avots: Avalon/Getty Images, 144403256.

Piramīdas skatuve otrajā Glastonberijas festivālā. 06.1971.

Piramīdas skatuve otrajā Glastonberijas festivālā. 06.1971.

Fotogrāfs Ian Tyas. Avots: Keystone Features/Getty Images, 3438874.

Glastonberijas festivāla Deju telts. Anglija, 25.06.2005.

Glastonberijas festivāla Deju telts. Anglija, 25.06.2005.

Fotogrāfs Matt Cardy. Avots: Getty Images, 53147274.

Glastonberijas festivāla norises vieta. Anglija, 06.27.2015.

Glastonberijas festivāla norises vieta. Anglija, 06.27.2015.

Avots: Raggedstone/Shutterstock.com.

Deimons Olberns (Damon Albarn) ar grupu Blur uzstājas Glastonberijas festivālā. Anglija, 28.06.2009.

Deimons Olberns (Damon Albarn) ar grupu Blur uzstājas Glastonberijas festivālā. Anglija, 28.06.2009.

Fotogrāfs Danny Martindale. Avots: Getty Images, WireImage, 88732762.

Grupa "Prāta vētra" uzstājas Glastonberijas festivālā. Anglija, 29.06.2013.

Grupa "Prāta vētra" uzstājas Glastonberijas festivālā. Anglija, 29.06.2013.

Fotogrāfs Andrejs Mēters. Avots: LETA. 

Grupas Foo Fighters uzstāšanās Glastonberijas festivālā. Anglija, 24.06.2017.

Fotogrāfs Matt Cardy. Avots: Getty Images, 800722790.

Izmantošanas tiesības
Skatīt oriģinālu

Saistītie šķirkļi

  • Altamontas festivāls
  • Monterejas popfestivāls
  • Vudstokas festivāls

Autora ieteiktie papildu resursi

Tīmekļa vietnes

  • Glastonberijas festivāla tīmekļa vietne (Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts)
  • Hanta, E., Pirmais Glastonberijas festivāls (Hunt, E., The first ever Glastonbury Festival, by those who were there), 19.09.2019.
  • 50 ievērojamākie mirkļi Glastonberijas vēsturē (The 50 greatest Glastonbury moments… ever!), 25.06.2020.

Ieteicamā literatūra

  • Aubrey, C. and Shearlaw, J., Glastonbury: An Oral History of the Music, Mud and Magic, London, Ebury Press, 2004.
  • Croft, M., 50 Years of Glastonbury: Music and Mud at the Ultimate Festival, London, Carlton Books, 2019.
  • Dellar, F., Time Machine. June 1985… Long wet summer, Mojo, June 2002.
  • Eavis, M. and Eavis, E., Glastonbury 50: The Official Story of Glastonbury Festival, London, Trapeze, 2019.
  • Harrison, I., Time Machine. September 1970… the Glastonbury festival is born, Mojo, October 2020.
  • Harrison, I., Glastonbury '97 Beats the Mud, Mojo, August 2023.
  • Lewis, J., They Moved Through the Fayre, Uncut, July 2009.

Klāss Vāvere "Glastonberijas festivāls". Nacionālā enciklopēdija. (skatīts 02.12.2023)

Kopīgot


Kopīgot sociālajos tīklos


URL

Šobrīd enciklopēdijā ir 4173 šķirkļi,
un darbs turpinās.
  • Par enciklopēdiju
  • Padome
  • Nozaru redakcijas kolēģija
  • Ilustrāciju redakcijas kolēģija
  • Redakcija
  • Sadarbības partneri
  • Atbalstītāji
  • Sazināties ar redakciju

© Latvijas Nacionālā bibliotēka, 2023. © Tilde, izstrāde, 2023. © Orians Anvari, dizains, 2023. Autortiesības, datu aizsardzība un izmantošana