Rakstu arhīvs

Norvēģu nacionālās bagātības

Vēl pirms pāris gadiem šķita, ka lielas, biezas enciklopēdijas vai to ekvivalenti elektroniskā formātā savu popularitāti nepielūdzami zaudē, jo internetā taču var atrast visu par visu. Taču pašlaik izrādās, ka objektīva, nesagrozīta un augsti kvalificētu speciālistu nodrošināta informācija bieži ir atrodama tikai vietnēs ar īpašu kvalitātes zīmogu. Eiropas Parlaments 2018. gadā īpašā iniciatīvā izcēla objektīvas informācijas pieejamību Eiropas Savienībā, norādot, cik teicami šim mērķim kalpo jaunizveidotā Latvijas Nacionālā enciklopēdija un tāpat – Norvēģijas nacionālā enciklopēdija – Lielais norvēģu leksikons (Store norske leksikon), kas dibināts pirms 116 gadiem. Kā mūsdienās attīstās enciklopēdija ar tik senu vēsturi – stāsta tās galvenais redaktors Ēriks Būlstads (Erik Bolstad).
Lasīt vairāk

Arhivētie dārgumi

Latvijas Nacionālais arhīvs (LNA) ir viens no Nacionālās enciklopēdijas sadarbības partneriem, kas palīdz papildināt šķirkļus ar noderīgiem un pat ekskluzīviem vēstures materiāliem. Tā direktore Māra Sprūdža ir pārliecināta, ka bez arhīva neviena enciklopēdija pat nespētu pastāvēt, jo uzticamie un daudzveidīgie arhīvos saglabātie materiālie sniedz vērtīgu ieskatu par plašu tēmu loku. 
Lasīt vairāk

Fizika pasaules uzskata pamatā

Dr. habil. phys. Mārcis Auziņš par fiziku prot runāt patiesi aizrautīgi. Tā, ka satraukums, kas palicis atmiņā no fizikas stundām, kad izdalīja mazās lapiņas ar uzdevumiem, sāk iegūt maigākas aprises. Varbūt tiešām uz fiziku ir vērts paraudzīties ne tikai kā uz milzīgu formulu mudžekli, kur stari, leņķi, masas un ātrumi dzīvo savā stingrā kārtībā, bet kā uz skaidrību viesošām likumsakarībām, kas iemāca saprast pasauli mums visapkārt visās tās izpausmēs.
Lasīt vairāk

Pa antīko kultūru pēdām

Antīkā literatūra, filozofija, valsts iekārta un daudzi citi aspekti atstājuši neizdzēšamu iespaidu uz Eiropas kultūru un dzīves izpratni. Nacionālajā enciklopēdijā vairākus sengrieķu literatūras, reliģijas un valodas šķirkļus ir veidojusi Dr. philol. Brigita Kukjalko. Viņa pati gan tekoši runā grieķu valodā, gan pasniedz latīņu un sengrieķu valodu, tāpēc savos šķirkļos nereti pievieno oriģinālus tulkojumus no šīm valodām.
Lasīt vairāk

Kļūsti zinīgāks.

Seko Nacionālajai enciklopēdijai “Tviterī”.